https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/japonske-furoshiki-zabalte-vanocni-darky-jinak-do-satku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitř video uvnitřJaponské furoshiki: Zabalte vánoční dárky jinak. Do šátku

14.12.2012 01:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
"I člověk na ruční práce totálně levý ten jeden základní uzel bez potíží zvládne," říká výtvarnice Iva Czyžová
"I člověk na ruční práce totálně levý ten jeden základní uzel bez potíží zvládne," říká výtvarnice Iva Czyžová
Pokud jste ještě své vánoční dárky nezabalili a na balení se nijak netěšíte, pak nezoufejte. Nemusíte se trápit s trhajícím se papírem a neposlušnou lepící páskou nebo na poslední chvíli shánět dárkové tašky. K balení dárků můžete přistoupit originálně a zkusit zabalit dárky do šátků technikou furoshiki. Toto umění spočívající ve skládání, vázání a točení látky pochází z Japonska a pro svůj environmentální rozměr získává stále více příznivců po celém světě. A základy zvládne každý.
 

Malí i velcí jistě ocení jednoduchost techniky furoshiki. „Je to tak jednoduché, že už to snad jednodušší být nemůže,“ tvrdí výtvarnice a lektorka výtvarných kurzů Iva Czyžová, která se touto technikou zabývá. Podle jejích slov ji zvládnou úplně všichni, „I člověk na ruční práce totálně levý ten jeden základní uzel bez potíží zvládne,“ říká.

Všechno, co k furoshiki potřebujete, je čtvercový kus nepružící látky. Jeho velikost se odvíjí podle velikosti baleného předmětu a způsobu vázání. Možná vás zprvu překvapí, s jak velkým kusem textilu musíte pracovat, aby vystačila na všechny potřebné uzle a sklady. Běžně se používají šátky o rozměrech od 45x45 až 230x230 cm. Vhodným materiálem je nepružící látka, například bavlna, polyester nebo hedvábí.

Do takového čtvercového šátku lze zabalit v podstatě cokoli. Od krabiček různých rozměrů a velikostí, přes knihy až po předměty ve tvaru válce. Jednoduše zabalíte i komplikovanější tvary, třeba kulatou věc nebo láhev dobrého moku. Poddajná látka si poradí i se dvěma nebo čtyřmi lahvemi najednou. Takto zabalený dárek přitom bude působit stále elegantně a reprezentativně.

Dva v jednom!

Vlastně to jsou dárky hned dva. Kromě předmětu uvnitř je dárkem i šátek samotný. Tento obal totiž poslouží na rozdíl od klasického balícího papíru i po rozbalení. „Když si představíte české vánoce a obsah popelnic těsně po jejich skončení, nutně se člověk musí ptát, jestli bylo opravdu nutné použít na tu krátkou chvíli ta kila papíru,“ popisuje odvrácenou stranu současného způsobu balení dárků Iva Czyžová.

Umění furoshiki totiž ani zdaleka není pouze o balení předmětů pro sváteční příležitosti. Tato technika v sobě zahrnuje i nepřeberné množství dalších návodů. Například jak z šátku jednoduše vykouzlit plážovou tašku nebo uvázat další módní doplňky. Hedvábný obal na dárek se tak může rázem přeměnit v čelenku nebo pléd přes společenské šaty a bavlněný šátek se může stát ubrouskem pod svačinu, kabelkou nebo taškou na čerstvý úlovek z knihovny a pak se zase vrátit zpátky na šátek kolem krku, radí výtvarnice.

Od českého Honzy na dálný východ a zase zpátky

Vázání předmětů do šátků není nic nového, dříve se používalo všude na celém světě. Jen jsme na to v opojení výdobytky civilizace pozapomněli
Vázání předmětů do šátků není nic nového, dříve se používalo všude na celém světě. Jen jsme na to v opojení výdobytky civilizace pozapomněli
Foto | katorisi / Wikimedia Commons

To, co se ale Ivě Czyžové líbí na furoshiki nejvíce, jsou silné historické vazby a skutečnost, že se jedná o jednoduchou a osvědčenou techniku předanou od našich předků. „Japonská technika furoshiki vlastně není nic nového. Je to něco, co se používalo všude na celém světě, pouze jsme na to v posledních sto letech v opojení výdobytky civilizace nějak pozapomněli,“ vysvětluje. Asi nejviditelnějším příkladem použití furoshiki je podle jejích slov klasická pohádka o českém Honzovi. Také jemu svázala máma buchty na cestu právě do šátku.

Vázání šátků se podle Ivy Czyžové představuje světu jako japonské umění furoshiki ze dvou prostých důvodů. „Jednak protože Japonci dokáží dovést k dokonalosti všechno a mají smysl pro detail,“ uvádí první důvod. Furoshiki podle ní představuje nejucelenější a nejsystematičtější způsob, jak se s různými typy vázání předmětů do šátků seznámit. Tak třeba již zmiňovaný „uzlík“ českého Honzy byste v japonském názvosloví našli pod termínem „tesage bukuro“.

Druhým důvodem, proč se technika vázání šátků světu prezentuje jako japonské umění je podle výtvarnice jeho hluboká historická tradice v této zemi. Furoshiki se původně využívalo ryze prakticky, v 17. století sloužily takto svázané šátky hlavně k přinášení balíčku čistého oblečení do veřejných lázní. Postupně se ale začaly využívat i na přenášení dalších předmětů a v souladu s japonskou estetikou byly vytvářeny další úvazy. „A protože předměty zabalené do šátků pěkně vypadaly, začalo se furoshiki využívat i v oblasti balení dárků,“ vypráví Iva Czyžová příběh furoshiki.

Tomuto vývoji podle jejích slov odpovídají i používané materiály. Původní šátky furoshiki ze silné pevné bavlny používané na přenášení předmětů doplnily šátky z efektních materiálů jako hedvábí a satény určených přímo pro balení dárků. „V Japonsku existuje celé specializované odvětví, které se zabývá pouze navrhováním vzorů na šátky furoshiki tak, aby úvaz po uvázání vypadal co nejlépe,“ vysvětluje Iva Czyžová.

Asiati podle jejích slov obecně mnohem více než my nahlížejí na věci v širších souvislostech. Pozorně vybírají i samotný obal dárku tak, aby odpovídal barvou a vzorem nebo způsobem balení společenské příležitosti. A také obdarovaný teprve po prozkoumání všech těchto kritérií a popřemýšlení, co nám tím dárce sděluje obrací pozornost k samotnému obsahu daru. „Množství času, které dárce věnoval výběru a pečlivému zabalení dárku je přímo úměrné úctě či lásce, kterou dárce chová vůči obdarovanému,“ objasňuje východní zvyklosti Iva Czyžová. „Líbí se mi rozdíl mezi prefabrikovanou taštičkou z papírnictví a slavnostním pocitem, když povoluji uzly na hedvábném šátečku, který v sobě skrývá pečlivě vybraný předmět. Když vím, že všechno čeho se dotýkám, bylo vybíráno s myšlenkou právě na mně,“ říká výtvarnice ze své vlastní zkušenosti

Přesto bylo i v zemi vycházejícího slunce umění vázání šátků během minulého století pozapomenuto. „Pokud se v současném Japonsku zeptáte na furoshiki mezi mladými lidmi, s největší pravděpodobností odpoví něco jako že to uměla a používala jejich babička. Případně si představí nejjednodušší úvaz, ve kterém se nosí do práce krabičky s obědem,“ popisuje nynější stav Iva Czyžová. Se vzrůstajícím zájmem o životní prostředí a snahu minimalizovat odpad se ale lidé začínají k používání šátků coby skladného a přitom pěkného zavazadla nebo obalu dárku vracet. A to nejen v Japonsku. Technika furoshiki si našla mnoho příznivců také ve Spojených Státech a právě přes ně se šíří do celého světa.


reklama

Furoshiki

předchozí    další
Furoshiki
Furoshiki
Základní úvaz, ve kterém se nosí krabičky s jídlem
Yotsu Musubi
Furoshiki
Bin Tsutsumi pro dvě lahve
Kabelka uvázaná ze šátku
Furoshiki
Futatsu Tsutsumi
Hon Tsutsumi - zabalení dvou knih
Suika Tsutsumi - zabalení kulatého předmětu
Yotsu Musubi
Sao Tsutsumi
Furoshiki v červené
Do šátku lze zabalit opravdu různorodé tvary
Tesage bukuro - úvaz Honzy z českých pohádek
Další kabelky a tašky vytvořené z šátků metodou furoshiki
Furoshiki
Balení dárků do šátků technikou furoshiki
Základní úvaz, ve kterém se nosí krabičky s jídlem
 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
14. 12. 2012
17. 12. 2012
AngelaMahe
18. 12. 2012
18. 12. 2012
??Mahe
18. 12. 2012
Angelafafnir
21. 12. 2012
23. 12. 2012
21. 12. 2012
22. 12. 2012
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist