https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jaky-vybrat-vanocni-stromek-a-jak-o-nej-pecovat-aby-vydrzel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaký vybrat vánoční stromek a jak o něj pečovat, aby vydržel?

7.12.2011 06:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
V případě, že máte na stromek stojan, kam lze nalít i vodu, je nutné, aby voda dosahovala až ke kůře.
V případě, že máte na stromek stojan, kam lze nalít i vodu, je nutné, aby voda dosahovala až ke kůře.
Vánoční stromek je neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. Letos jsou opět k mání živé jedličky v květináči, které lze na jaře vysadit, a řezané vánoční stromky z Národního parku Krkonoše, které mají certifikát šetrného lesního hospodářství. Pořídit si můžete i stromek z některé české plantáže vánočních stromků. Kromě tipů na výběr stromků přinášíme i informace, jak se o stromek starat, aby dlouho vydržel.
 

Klasické vánoční stromky vypěstované na plantážích bývají staré okolo šesti sedmi let v případě borovic, a okolo deseti let v případě smrků a jedle. Za tuto dobu stromky dosáhnou výšky okolo 180 cm. Plantáže vánočních stromků jsou podle jejich provozovatelů k přírodě šetrným způsobem pěstování. Stromky poskytují úkryt drobnému ptactvu a hmyzu, vážou CO2, produkují kyslík a jsou obnovitelným zdrojem, což se o plastových stromcích říci nedá.

Dejte ho do vody

Aby vánoční stromek nějakou dobu vydržel a radost ze stromku trvala co nejdéle, doporučují jejich pěstitelé následující jednoduchá opatření. „Stromek je potřeba skladovat v chladném prostředí nejlépe postavený v nádobě s vodou,“ říká František Valdman, předseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků a doporučuje před tím odříznout konec kmínku. Stromek by kvůli smole, kterou zalil řez, totiž jinak nemohl dobře sát vodu. V případě, že máte na stromek stojan, kam lze nalít i vodu, je nutné, aby voda dosahovala až ke kůře. „Stromky totiž vodu sají pletivem pod kůrou,“ upozorňuje Valdman.

Podle informací společnosti Abies Vysočina je dobré stromek skladovat na místě, kde nebude vystaven přímému slunečnímu záření. Stromek pak nebude tak rychle vysychat. Neuškodí ani, když celý stromek pokropíte vodou, protože vláhu odebírá i jehličí. Už instalovaný stromek můžete občerstvit pomocí rozprašovače s vodou.

Máte-li vlastní pozemek s kompostem, můžete po Vánocích stromek prostě zkompostovat. Lidé bez možnosti kompostovat pak mohou nechat stromky na místech, které určí obec. Tradičně to bývá u nádob na směsný komunální odpad (tj. u popelnic).

Pokud chcete mít jistotu, že stromeček pochází z legální plantáže či z nutné lesní probírky, zeptejte se prodejce na původ stromků. František Valdman doporučuje hledat na stromcích etiketu Sdružení pěstitelů vánočních stromků a varuje před prodejem stromků přímo z nákladního auta někde na parkovišti.

Stromek ze šetrně pěstovaného lesa

Národní park Krkonoše bude i letos prodávat vánoční stromečky s certifikátem Forest Stewardship Council, který dostávají pěstitelé, starající se o své lesy ekologicky a sociálně šetrně. Smrčků s FSC ani prodejních míst však nebude mnoho. Budou se prodávat jen 13. a 14. prosince a jen na náměstí T. G. Masaryka ve Vrchlabí.

Smrčky z krkonošských lesů se budou prodávat jen dva dny ve Vrchlabí.
Smrčky z krkonošských lesů se budou prodávat jen dva dny ve Vrchlabí.
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Certifikát FSC získala Správa parku v červenci 2009. Certifikát je vizitkou vlastníka, který dodržuje šetrné principy přístupu k lesu jako trvalé součásti ekosystému. Je oceněním odpovědného, přírodě blízkého lesního hospodaření. To znamená, že se například nekácí holosečným způsobem, nepálí se v lese klestí a nepoužívají se pesticidy. Jedním z principů šetrného hospodaření v lesích jsou i „výchovné zásahy“, které prořezáním zaručí zesílení a stabilitu mladého lesa. Právě z nich pocházejí prodávané stromky.

Vánoční květináč

Kromě radosti ze zdobení stromku a z dárků, které se pod ním na Štědrý večer objeví, může stromek přinést ještě další povyražení. V případě, že si koupíte živý stromek v květináči, můžete si s ním užít ještě na jaře při jeho vysazování. O stromek v květináči je ale potřeba se dobře starat, aby Vánoce v pohodě přečkal.

Živé vánoční jedličky si můžete koupit nejsnáze v Brně, kde jejich prodej organizuje ekologická poradna Veronica. Koupit si tam můžete tří až čtyř leté sazenice jedle bělokoré. Počítejte proto jen s výškou stromku okolo 40 cm. Kde všude v Brně tyto stromečky dostanete naleznete zde.

Pro to, aby bylo možné jedličku na jaře vysadit, je potřeba se držet několika jednoduchých pokynů. Stromek v květináči je samozřejmě potřeba zalévat. Přechod ze zimy do tepla a zpět by měl být pozvolný, den či dva by měl být v nějaké chladnější místnosti, třeba v garáži. V teplém prostředí by měl být stromek co nejkratší dobu. A jakmile to počasí dovolí, je dobré stromek vysadit. O společném vysazování jedliček podá informace ekoporadna Veronica. Více informací k pečování o živý stromek.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist