https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sbirejte-pijaky-luzni-a-poradne-nasata-klistata-a-posilejte-je-vedcum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sbírejte pijáky lužní a pořádně nasátá klíšťata a posílejte je vědcům

16.5.2018 09:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pěkně nasáté klíště vám asi radost neudělá. Biologům z Brna ale ano.
Pěkně nasáté klíště vám asi radost neudělá. Biologům z Brna ale ano.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Asi málokoho těší, když musí svému psovi či kočce vyndavat klíšťata. Ale všechno zlé může být pro něco dobré. Pokud na svém zvířeti najdete pořádně nacucané klíště, můžete s ním udělat radost bioložce Markétě Novákové. Ta díky takto zaslaným klíšťatům zkoumá méně známé bakterie, které klíšťata přenášejí. A pokud na svém domácím miláčkovi najdete pijáka lužního, což je klíštěti podobný parazit, můžete s ním udělat radost zase Dominice Mažgútové, která zkoumá rozšíření tohoto zvláštního parazita u nás. S nápadem, aby lidé vědcům posílali nalezené parazity poštou, přišel vědec David Modrý.
 

Jak správně naložit s nacucaným klíštětem? Opatrně jej ze zvířete vytáhněte. Není potřeba žádné kroucení. Místo pak vydesinfikujte jodovou desinfekcí. Klíště pak vložte do zavíratelné krabičky či nádobky, přidejte trochu trávy, aby klíště mělo dost vlhkosti a přežilo cestu. Krabičku dejte do obálky a pošlete na adresu Markéta Nováková, Biologický ústav, A6/205, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita, Kamenice 753/5, 625 00 Brno.

Po vyndání klíštěte si umyjte ruce. Jak upozorňuje bioložka Markéta Nováková, vir encefalitidy se může do lidského organizmu dostat i skrz oční spojivku.

Díky nasátým a zaslaným klíšťatům může Markéta Nováková zkoumat rickettsii, málo známou nemoc, přenášenou klíšťaty. Více se o jejím výzkumu dočtete v rozhovoru Pro výzkum málo známé nemoci rickettsie potřebujeme pořádně nacucaná klíšťata, říká bioložka.

Piják lužní, na člověka se přisaje jen velmi výjimečně.
Piják lužní, na člověka se přisaje jen velmi výjimečně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | David Modrý

Piják lužní – takové jiné klíště

Piják lužní vypadá jako klíště, ale klíště to není. Pijáka lužního poznáte podle toho, že je větší než klíště a také má na zádech, na „štítku“ kresbu. A pak se také liší tím, že na člověka se zpravidla nepřisaje, nebo jen zcela výjimečně. Pijáky najdou zpravidla majitelé psů na svých miláčcích.

O pijáky se vědci zajímají, protože v Evropě přenáší závažné onemocnění psů, tzv. psí babeziózu. Výskyt babeziózy logicky kopíruje rozšíření jejího přenašeče a znalost o výskytu pijáka je tak na regionální úrovni klíčová jak pro majitele psů, tak pro veterinární lékaře. A dalším důvodem je, že piják lužní se v posledním desetiletí v Evropě rychle šíří, nicméně data o rozšiřování areálu výskytu v České republice chybí.

V České republice se pijáci vyskytovali výhradně na Břeclavsku. „V okolních zemích se však pijáci lužní rozšiřují mimo své běžné lokality a my chceme vyzkoumat, jestli se to děje i u nás, respektive jak moc, protože je evidentní, že i u nás se pijáci rozšiřují,“ říká Dominika Mažgútová.

Proto, pokud najdete pijáka lužního, vyfoťte ho tak, aby byl vidět jeho štítek na zádech. Snímek pak spolu s informacemi o místě nálezu (ideálně s GPS souřadnicemi), informací, kde jste se během posledních 2-3 týdnů se psem pohybovali. Vědci nabízejí i podrobné návody, jak postupovat při focení a při poslání. Pijáka můžete vědcům i poslat, přilepeného izolepou na kus papíru, na adresu Ústav patologické morfologie a parazitologie, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Palackého tř. 1946/1, 612 42 Brno-Královo Pole.

Brněnští vědci chtějí podchytit tři vrcholy sezon, letošní jaro a podzim a jaro 2019. „Podle odezvy od lidí uvidíme, jestli bude mít smysl pokračovat i dál,“ říká Mažgútová.

Jak ochránit psa?

A rovnou radí, že pokud se někdo zajímá o prevenci pro svého pejska, měl by věnovat pozornost tomu, co se na kterém přípravku proti parazitům píše. Pokud chcete ochranu i před pijáky, musíte hledat přípravky, které si poradí s více ektoparazity či univerzální přípravek.

Další prevencí, jak svého psa ochránit před psí babeziózou, je zabránit tomu, aby se piják na psa přisál. „Nejde nijak zabránit tomu, aby se piják na psa chytil během procházky. Ale důkladná kontrola srsti po každém venčení je věc, kterou může snadno udělat každý,“ říká Dominika Mažgútová. Výhodou pijáka je, že jsou oproti klíšťatům větší a je snazší si jich všimnout.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist