https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pro-vyzkum-malo-znamych-bakterii-rickettsii-potrebujeme-nasata-klistata-rika-biolozka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pro výzkum málo známých bakterií rickettsií potřebujeme nasátá klíšťata, říká bioložka

16.5.2018 09:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Markéta Nováková z Biologického ústavu Masarykovy univerzity zkoumá rickettsie, bakterie přenášené krevsajícími členovci.
Markéta Nováková z Biologického ústavu Masarykovy univerzity zkoumá rickettsie, bakterie přenášené krevsajícími členovci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Hrala
Není to nic příjemného, odstraňovat psím či kočičím miláčkům šedé kuličky nacucaných klíšťat. A každý asi hned myslí na to, jak se té potvory co nejrychleji zbavit. Markéta Nováková z Biologického ústavu Masarykovy univerzity přesně taková pěkně nasátá klíšťata potřebuje pro svou práci.
 
Co přesně na nasátých klíšťatech zkoumáte?

Zabýváme se výzkumem rickettsií. Jde o bakterie, které jsou přenášené krevsajícími členovci jako je klíště, veš či blecha. Rickettsie způsobují horečnatá onemocnění doprovázená makulopapulární vyrážkou, tedy laicky vyrážkou se skvrnami a zároveň s pupínky. Cílem tohoto experimentu je získat z vajíček, která nakladou nasáté samice klíštěte obecného, živé rickettsie pro zkoumání jejich biologických vlastností.

Čemu lidé posíláním klíšťat pomohou?

Odvedou za nás terénní práci a nebudeme nuceni používat laboratorní zvířata pro krmení klíšťat. Navíc pouze část klíšťat rickettsie obsahuje. Takže jsme vděční za každý vzorek, který nám lidé pošlou. A děkujeme, že se tolik lidí ochotně zapojilo.

Kam a jak nasátá klíšťata poslat?

- vložte jej do jakékoli lahvičky (pevně uzavíratelné, přidáte-li stébla trávy, zajistíte vlhkost a klíště přežije několik dní)

- uveďte datum a místo nálezu, případně další informace (z jakého zvířete je, nebo zda bylo nalezeno samostatně, kontakt na Vás)

- v bublinkové obálce nebo krabičce pošlete na adresu

Markéta Nováková
Biologický ústav
A6/205
Lékařská fakulta
Masarykova univerzita
Kamenice 753/5
625 00 Brno

Když lidé ze svých zvířat získají jen málo nasáté klíště, tak to pro vás nemá význam? Proč hlavně ty nasáté?

Dospělá samice klíštěte obecného saje na hostiteli několik dní. Poté se samovolně pustí. Krev potřebuje pro vývoj vajíček. Pokud je odstraněna dříve, snižuje se pravděpodobnost, že vajíčka naklade.

Tady je dobré připomenout, že u přenosu bakterií z klíštěte na člověka nebo zvíře hraje roli právě čas. Bakterie potřebují několik hodin, aby se aktivovaly. Proto každé přisáté klíště doporučuji odstranit ihned, jak jej objevíte.

Jak se má správně zvířeti klíště odstranit?

Ústní ústrojí klíšťat nemá žádné závity, takže otáčení klíštětem nemá smysl. Odstranění by mělo být co nejrychlejší. Je potřeba dát pozor, aby nedošlo k poškození klíštěte, protože je zdrojem infekce. Po manipulaci s klíštětem je doporučeno si umýt ruce. Virem klíšťové encefalitidy se totiž můžete nakazit i přes oční spojivku.

Do skleničky s trochou trávy a pošlete ho vědcům.
Do skleničky s trochou trávy a pošlete ho vědcům.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Na odstraňování klíšťat se osvědčil plastový „háček na klíšťata“. Přisáté klíště plynule vytáhneme směrem od těla zvířete a místo ošetříme jodovou dezinfekcí, která spolehlivě ničí bakterie.

Proč má smysl zkoumat rickettsie?

V naší zemi zůstávají rickettsiózy ve stínu ostatních onemocnění přenášených klíšťaty. To ale neznamená, že zde neexistují.

Celosvětově nejvýznamnější rickettsióza je horečka Skalistých hor, která vyvolává hemorrhagickou horečku a někdy končí smrtí pacienta.

Příškvar vyvolaný  Rickettsia slovaca.
Příškvar vyvolaný Rickettsia slovaca.
Foto | Rieg et al. 2011

Známý je také skvrnitý tyfus přenášený vší šatní, který v historii zahubil celé armády vojáků, dnes se vyskytuje převážně v rozvojových zemích. Přestože klíšťata v ČR rickettsie obsahují, hlášení o infikovaných pacientech jsou ojedinělá. Rickettsiózy nemají totiž žádné charakteristické symptomy. Vyrážkou i horečkou se projevuje celá řada onemocnění.

Jaké druhy rickettsií u nás existují?

V ČR přichází v úvahu nákaza několika druhy rickettsií, například Rickettsia slovaca, kterou přenášejí pijáci (rod Dermacentor), kteří u lidí dávají přednost vlasaté části hlavy. Onemocnění se projevuje tzv. příškvarem v místě sání klíštěte, horečkou a otokem mízních uzlin v oblasti krku.

Dalšími kandidáty jsou Rickettsia monacensis a Rickettsia helvetica, přenašečem je klíště obecné (Ixodes ricinus), klinické příznaky jsou nejednotné (někdy příškvar, jindy makulopapulární vyrážka, ale i zánět mozkových blan, zánět srdečního svalu).

Rickettsiózy propukají v řádu několika dní od nákazy. Pokud pacient s výše uvedenými příznaky udává, že měl v nedávné době přisáté klíště, doporučuje se léčba doxycyklinem, případně makrolidovými antibiotiky.



reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

OK

Ondřej Kubart

16.5.2018 17:01
Zasílání živých zvířat česká pošta nedovoluje. Nechápu jak můžete nabádat lidi k porušování předpisů
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

21.5.2018 15:21 Reaguje na Ondřej Kubart
Asi proto, že nemáte pravdu. Než někoho zbytečně obviníte, ověřte si prosím, alespoň fakta.

Obsahem poštovní zásilky nesmějí být: živí obratlovci.
https://www.ceskaposta.cz/rady-a-navody/nedovoleny-obsah-zasilek
Pokud ani pro vás toto není srozumitelné, tak dodávám, že klíště není obratlovec.

Předpokládám, že v lékárně se dá zakoupit plastová lahvička (pokud takovou nemáte od léků), která splňuje požadavky na takovýto transport.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist