https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/stary-kotel-a-prazdna-penezenka-nova-kotlikova-dotace-je-presne-pro-vas
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starý kotel a prázdná peněženka? Nová kotlíková dotace je přesně pro vás!

2.12.2021 07:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Topit uhlím je levné. Ale škodí to zdraví i klimatu. Ilustrační snímek.
Topit uhlím je levné. Ale škodí to zdraví i klimatu. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Simona Albrechtová
Od září roku 2022 budou zcela zakázané kotle na pevná paliva, která nesplňují přísné emisní limity. Velmi populární kotlíkovou dotaci stát pozměnil a pro domácnosti s nízkými příjmy nabízí štědrých 95 % za způsobilé výdaje. Pokud jste do nynějška měli pochyby nebo neměli peníze, teď již byste měli nad výměnou starého kotle skutečně uvažovat.
 

Emise a staré kotle

Domácí kotle patří mezi největší lokální znečišťovatele. Mezi nejnebezpečnější znečišťující látky patří karcinogenní benzo(a)pyren a prachové částice PM10 a PM2,5. To jsou drobné prachové částice, které jsou nebezpečné, protože se mohou dostat hluboko do dýchacího ústrojí. Platí, že čím menší, tím jsou nebezpečnější. Tyto malé částice prachu tvoří jemné saze, sírany či jiné látky.

Nejvyšší emise mají staré neúčinné kotle. Obvykle se jedná o litinové či ocelové kotle, které jsou původně na koks nebo uhlí, ale mají ruční přikládání a lze v nich spálit „cokoliv“. Nejčastěji se v nich dnes pálí uhlí nebo dřevo. Tyto letité kotle nemají obvykle žádnou emisní třídu.

Splní emisní limity?
Splní emisní limity?
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Emisní třídy byly zavedeny již roku 2000 a označují pro kotle na pevná paliva míru škodlivin, které kotle vypouští do ovzduší. Je zavedeno 5 tříd: třída 1 znamená nejvyšší emise (nejhorší), třída 5 nejnižší emise (nejlepší). Od roku 2018 jsou na trhu dostupné již jen kotle se třídou 4 nebo 5. Další významné zpřísnění nastane v září 2022, kdy bude zcela zakázán provoz starých kotlů bez emisní třídy nebo se třídou 1 až 2. Povolený bude tedy provoz pouze tříd 3 a lepší. Za provoz nepovolených kotlů bude možné uložit pokutu.

Nová kotlíková dotace

Vyhnout se pokutě je jen jedna dobrá motivace. Samozřejmě to hlavní je, že kotle s nízkými emisemi významně snižují množství škodlivých látek a i v zimě zachovávají čistší vzduch nejen pro vaše sousedy, ale také pro vás. Navíc platí, že moderní kotle jsou efektivnější a spotřebují tedy méně paliva.

Nový kotel pro ústřední topení samozřejmě není levná záležitost. Pro dřívější velmi populární kotlíkovou dotaci přesto bylo potřeba mít alespoň nějakou tu korunu ušetřenou. Poslední kotlíková dotace je nicméně přímo zaměřena na domácnosti s nízkými příjmy. Podmínkou je, aby průměrný čistý měsíční příjem na člena domácnosti v roce 2020 byl nižší než 14.242 Kč. Domácnosti složené ze seniorů pobírající důchod podmínku splňují automaticky. Nová kotlíková dotace nabízí až 95 % způsobilých výdajů za náhradu kotle bez emisní třídy nebo se třídou 1 či 2.

A co si lze za dotaci pořídit? Pro lokality s dostupným zemním plynem lze pořídit plynový kondenzační kotel. Pro ostatní případy je možné zakoupit kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo.

Nová kotlíková dotace poběží až do osudného dne 1. září 2022, kdy dojde ke zpřísnění a bude možné provozovat pouze kotle na pevná paliva s emisní třídou 3 a lepší. Pokud bude nicméně velký zájem, slíbil ministr životního prostředí i prodloužení a navýšení programu.

Je u vás zavedený plyn? Pak se vyplatí pořídit si úsporný kondenzační kotel.
Je u vás zavedený plyn? Pak se vyplatí pořídit si úsporný kondenzační kotel.

Kotlíkové dotace tradičně administrují kraje. Informujte se o náležitostech dotace, konzultace nebo případného dofinancování. Více na Kotlíkové dotace. Pokud nespadáte do nové kategorie domácností s nízkými příjmy, lze žádat v rámci programu Nová zelená úsporám, která nabízí až 50 % způsobilých výdajů. Více se dozvíte na Nová zelená úsporám.

Více o nízkoemisním vytápění v letáku.

Článek vznik v rámci projektu HACKS.


reklama

 
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KV

Karel Vantok

2.12.2021 13:05
Starý kotel a prázdná peněženka? Nová kotlíková dotace je přesně pro vás!
Potěš protěž To si dovolíte otisknout takový článek v době kdy Zelený úder mezi oči zdražil prakticky všechno? Není vám asi jasné, že většina lidí bude spalovat všechno možné aby ušetřila? Už teď v okolí lidé pálí petky naplněné pilinami a odstavují nové kotle. Trochu jste to nedomyslili..
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.12.2021 13:33 Reaguje na Karel Vantok
Ono je toho vlivem zelených, za těch 50let nedomyšleno mnohem víc.
Začneme plasty !
Odpovědět
MP

Marcel Praizler

2.12.2021 13:51
Krásný propagační článek.Jen kdyby to fungovalo tak jak má a chtělo by to doplnit pár detailů které to kazí.
1.Nechte si udělat cenovou kalkulaci bez dotace a s dotací,budete koukat na cenový rozdíl...někteří topenáři jsou fakt kouzelníci :)
2.Topenáře neseženete protože jich je opravdu málo na takový objem kotlů.
3.Celou částku musíte uhradit ze svého a čekat až se na vás dostane řada a když už to má dopadnout tak dojdou ve fondu prašule a oni vás stčí do šuplíku.Teď už prachy jsou ale stále čekáte a čekáte.Je to rok a půl a stále nic,připomínám že všechny dokumenty řádně doloženy.Mluvím ze své zkušenosti,nevím jak to chodí v jiných krajích já mluvím o Pardubickém.Na e-maily nereagují,telefony nezvedají...myslím že mají nějaký vymazlený antivir aby se jim tam ten covid nedostal ani elektronický.Po těchto zkušenostech bych dnes řešil bez dotace 🙂
Odpovědět
DA

DAG

2.12.2021 16:36 Reaguje na Marcel Praizler
Na vysočině v pohodě. Na kraji hodně závisí. Třeba na Jižní Moravě máte od podepsání smlouvy čas jen půl roku. Na Vysočině celé období.
Já už mám peníze na účtu.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

3.12.2021 09:38 Reaguje na DAG
no a musel zaplatit předem, jak tady výše straší Praizer ? u nízkopříjmových důchodců to jistě nehrozí že by něco museli platit předem ze svého, když sotva vyžijí z nízkého důchodu.
Odpovědět
DA

DAG

3.12.2021 14:21 Reaguje na radim buffalo tobias
Je to tak. Nejdřív to zaplatíte a pak dostanete dotaci.
A je to samozřejmě ranec, protož když to chcete kotel na dřevo, protože dřevo je prostě nejlevnější, tak potřebujete ještě moc věcí, které v původní soustavě nemáte.
Takže aku nádrže, čerpadlo, smyčku a samotný kotel je taky padesátka. Teď je to pro nízkopříjmové skupiny s dotací předem, to sesumarizování podkladů je docela náročné a pro důchodce nebo nízkopříjmové skupiny to bude velmi složité.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.12.2021 15:47
Celkem hloupý článek.Budu chudá domacnost a za dotace si pořídim ten ekokotel.Kde ale vezmu nějakých třicet litru na pelety což by měla být jedná topná sezonu se už od autora jaksi nedozvíme.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

3.12.2021 09:42 Reaguje na karel krasensky
no tak si budeš muset pořídit tepelné čerpadlo s fotovoltaickou elektrárnou na střeše nebo eoliku s takovým výkonem aby tu spotřebu tepelného čerpadla, pokrylo. a kotel na peletky či kusové dřevo si nechat do zálohy.
Odpovědět
LF

Lukáš F

3.12.2021 07:01
Aktuálně to řeším a vybrat nový kotel je v dnešní době opravdu věštění z křišťálové koule. Plynový kotel má nejnižší porizovaci cenu pokud máte přípojku (pokryje ho dotace). Velkou efektivitu a téměř žádnou údržbu. Na druhou stranu nikdo neví co s plynem bude. Je celkem záhadou že na něj je dotace a zároveň prosakují zprávy jak plyn konci. Cena plynu navíc letí neustále raketové nahoru.

Topení na pelety k dotaci si připlatíte takových 100 000. Zaberete s tím jednu místnost. Musíte si zajistit palivo jinak je to celkem pohodlné. Na druhou stranu systém vypadá složité když máte plné automatizovaný a bojím se občasných závad. Nehledě na to že i podle zdejších článku o ekologičnosti dovážených pelet můžeme jen spekulovat stejně jako o budoucí ceně která asi bude na plyn reagovat.

Tepelné čerpadlo k dotaci si přidejte takových 200 000 korun. Hádám že většina lidí co dotaci řeší má radiátory čili je třeba výkone čerpadlo. Zde se musí počítat životnost která podle mého za ty peníze není nijak úchvatná. Složitý systém který vám rozhodně Franta od vedle neopraví. Cena elektřiny taky nikoho asi nenechává úplně klidným. Skutečně nejsem přesvědčen že má vůbec smysl pokud máte plynovou přípojku.

Já se čistě pragmaticky rozhodl nakonec pro plyn.
Jednak díky dotaci nemám žádné vstupní náklady.
Opravit pokud se vůbec kdy rozbije ( momentální Dakon funguje už 30let )ho dokáže kde kdo. Praktický si ho nevšimnete a nezabírá žádné místo. Cena plynu je strašidelná ale nově kondenzační kotle mají velmi pěkný efekt snížení spotřeby ( u tchána jen výměna kotle udělala pěkných 30% sníženi ceny když počítám i ohřev vody ). Pokud se bude rušit plyn pravděpodobně vás čeká v budoucnu další dotace 😁. Ale momentálně je to opravdu loterie . I já mám nouzový plán že když bude nejhůř koupím nový kotel na tuhá a budu dávat brikety.

Sem proti dotacím obecně ale chovám se čistě ekonomicky a pragmaticky.

Docela by mě také zajímalo jak je možné že se celé roky mluví o tom jak je plyn eko což se dá dodnes někde dočíst a momentálně nám hnutí Duha říká že je pomalu horší než uhlí. Pak se divime že lidé nevěří médiím.
Odpovědět
DA

DAG

3.12.2021 08:22 Reaguje na Lukáš F
A na kolik stupňů ohříváte vodu do radiátorů? Kondenzační kotel ztrácí svoji účinnost při vysokých teplotách vody. Jestli topíte na vodu přes šedesát stupňů, tak bude mít kondenzační kotel stejnou spotřebu jako klasický plynový kotel. Nejsem úplně odborník, ale na tuto problematiku se poptejte. Pro kondenzační kotel jako stejně jako pro TČ je myslím důležité mít zaizolovaný dům. Jinak se nedoplatíte.
Odpovědět
LF

Lukáš F

3.12.2021 08:28 Reaguje na DAG
Dělal sem letos nová okna a zateplit střechu . Fasádu plánují na jaře i když sem pořád na vážkách (mám 25ytong a 15cihlu dohromady 40cm zdiva ). Momentálně topím na 50stupnu. Společně s dotaci plánují měnit i radiátory a koupit větší abych snížil teplotu vody. Na druhou stranu u tchána v prvorepublikové vile jsou staré rozvody v tlustých trubkách a litinové radiátory a přesto na účtech meziročně byla 30% úspora. Jen prostou výměnou kotle. Při současných cenách to bude i tak ale šílená částka.
Odpovědět
DA

DAG

3.12.2021 08:37 Reaguje na Lukáš F
Jo tak to máte dobrý. Jestli fasádu dělat musíte, protože původní je poškozená, tak doporučuji zateplit. Pokud teda ty peníze máte. Dnes se to zdá jako zbytečná investice, ale green dael nám všem za deset let ukáže. Ještě že mám svůj les :)
Odpovědět
LF

Lukáš F

3.12.2021 09:20 Reaguje na DAG
Fasáda je právě hezká proto se mi to nechce dělat ale opět u mě trochu převládá pragmatismus. Tím že jsem dělal okna a střechu bych se totiž dostal na pěkný dotační bonus a dostal bych na to cca 200 000Kc ( jedná se o 160m2 ) nicméně nedá se zateplit úplně celý ale jeden výklenek bych musel vynechat a bojíme se případných problémů. Dělal bych to čistě jako navýšení ceny nemovitostí a stejně se tomu v budoucnu asi nikdo nevyhneme. Upřímně moc nevěřím v nějaké zázračné úspory. Plánuji 16cm grafitového polystyrenu.
Odpovědět
DA

DAG

3.12.2021 09:37 Reaguje na Lukáš F
Ta s tlustými zdmi bude úspora menší. Já tedy mám přesně co vy. Zateplil jsem 16 cm grafitovým polyšem a úspora velká. Mám jen 30 cm Ytong. Dotace 175 tis. Plus 20 tis. bonus za to že jsem využil kotlíkovou dotaci. Zateplená plocha 150 m2
Odpovědět
DA

DAG

3.12.2021 09:38 Reaguje na DAG
Jo a třeba by se Vám tam vlezli i ty okna. Náklady uznávají 3 roky zpětně.
Odpovědět
LF

Lukáš F

3.12.2021 10:15 Reaguje na DAG
A kolik odadujete úsporu. Do střechy sem dal 20 cm stříkané pěny (víc sem nemohl kvůli podkroví ) a efekt byl musím říct slušný.
Odpovědět
DA

DAG

3.12.2021 10:45 Reaguje na Lukáš F
Tak strop je to nejdůležitější a pěna to nejlepší co můžete použít.
20 cm pěny je úplně brutální. Já mě strop už zaizolovaný. Výměna oken a fasáda mi ušetří tak 35 až 40% U mě to bylo fatální, protože jsem měl mizerné zdi.
Odpovědět
DV

DV

4.12.2021 12:30 Reaguje na DAG
Je to tak, jak píšete. Pro kondenzační kotel potřebujete radiátory dimentované na spád T 50-30 MAX. A to staré radiátorya nejsou. Takže ve skutečnosti je kondenzační kotel docela drahá sranda, protože musíte vyměnit radiátory, a možná, že i rozvody, a i to odkouření je pro kondenzační kotle náročnější - studeným spalinám se do odkouření nechce. A další, a to je docela důležitý, díky tomu, že se těm spalinám nechce do komína, protože jsou studený, tak o to více je musíte popohánět větráčkem, a to zase žere elektřinu, stejně tak, jako vice elektřiny sežere to čerpání většího množství chladnější otopné vody.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

3.12.2021 10:37
Clanek uplne o nicem. Placat o tom, ze stare kotle nemaji zadnou tridu? Maji kdyz uz nic jineho tak automaticky jsou v 1 tride. A i v nich se da topit tak, ze by mozna splnily i 3. O prachovych casticich... autore, zjistete si, jak jsou na tom s prachem automaticke kotle na uhli! Asi to pro vas bude velke prekvapeni.
Odpovědět
MS

Michal Staša

3.12.2021 13:18 Reaguje na Jaroslav Havel
Ty úplně nejstarší kotle na výrobním štítku nemají žádnou emisní třídu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.12.2021 14:57
Bože to jsou pod článkem zase sra***.... to je panoptikum tady fakt....
Odpovědět
kk

karel krasensky

3.12.2021 15:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Dnes jsi poněkud neklidný kašparku
Odpovědět
DV

DV

4.12.2021 12:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Největší sra.... sem lípáte vy.
Odpovědět
DV

DV

4.12.2021 12:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Už jste se odstěhoval ve svých 36 letech od maminky?
Odpovědět
MM

Milan Malohlava

3.12.2021 15:57
Diskutuji dnes poprvé,vždy jsem pouze sledoval dění speciálně v problematice vytápění pouze pasivně jako praktický užívatel vytápění.Tento článek mne však rozpálil doběla snůškou demagogických s prominutím hovadin,které jsou zde předkládány čtenářům jako hotová věc.Rád bych se zeptal autora,jestli někdy viděl na vlasní oči,či si alespoň někdy vyzkoušel topení v jakémkoliv kotlu osobně,. nebo má pouze teoretické zkušenosti v zatápění prostřednictvím ventilu na radiátoru.Já mám docela dlouholeté praktické zkušenosti z různými typy kotlů .Mohu zodpovědně prohlásit,že jedním z nešílenějších výrobků je automatický kotel na uhlí.Ty kecy o prachu si strčte za kloubouk.Množství jemného prachu u automatu je tak veliké,že se při naklédání a zvláště čištění nedá v kotelně pohybovat bez kvalitního respirátoru a po této činnsti vylezete z kotelny jako horník po celodenní šichtě!!!! Následky tohoto čištění se často rovnají symptomům po prožití covidu- vlastní zkušenost.Zlatý Viadrus na koks!!!
S pozdravem
ing.Milan Malohlava




Odpovědět
MS

Michal Staša

6.12.2021 10:59 Reaguje na Milan Malohlava
Žádný kotel na uhlí není v kotlíkové dotaci podporován.
Odpovědět
MM

Milan Malohlava

6.12.2021 17:29 Reaguje na Michal Staša
A co podle Vás má dělat člověk,který žije na vesnici,kde není a nebude plyn,kde jedinnou moností je tento typ automatu ( a hlavě mi nevykládejte o peletách a kterému chcete odebrat i uhlí jako zdroj energie? Ted raďte!!!
Odpovědět
MS

Michal Staša

8.12.2021 11:15 Reaguje na Milan Malohlava
Cena uhlí se bude pomalu zvedat a s očekávaným koncem těžby uhlí to vystřelí ještě více nahoru. Je proto ekonomické započítat i tento efekt. Pravděpodobně dříve nebo později se vám i pelety vyplatí. Nicméně v tuto chvíli bych vám doporučil dřevěná polena.
Odpovědět
MM

Milan Malohlava

11.12.2021 05:47
Mne opravdu nemusíte školit o peletách,já na ně po letním vyzkoušení a přesvědčení o jejich výhodnosti,hlavně co se týká prachu a popela,přecházím, i přes nepatrně vyšší cenu.Jinak přesně vím,co dělám a jdu i do tepelného čerpadla.Já jsem si spíše do vás s prominutím rýpl,.co mají dělat ti chudší lidé,na vesnicích,kterým chcete,vy chytrolíni,od příštího roku zakázat i to dřevo.A věřte mi,je tam,spousta lidí,kteří říkají,že když si koupí ten vnucený a předražený kotel,tak mají 2 možnosti : buď v baráku zmrznout a nebo ten baráki prodat.
S pozdravem
ing.Malohlava
Odpovědět
MM

Milan Malohlava

16.12.2021 04:14
Víte,já si po celoživotním topení v různých typech kotlů a kamen jako praktický uživatel myslím,že zde vůbec nejde o ekologii,ale o byznys.jak vymámit z lidí zase nějaký obolus.Jinak jde především o to,naučit se správně topit,nepoužívat mokré dřevo,které dehtuje apod.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

19.1.2022 13:28
Příklad z vesnice v CHKO. Starousedlík - topí vším co najde a co mu přijde pod ruku, co nejlevněji třeba i hromádka hnědého uhlí z Polska. Alkohol a cigarety na denním pořádku a kapsa prázdná. Za 50 let aktivního života troska, která nemá na výměnu kotle. Kdo mu pomůže. Zmrzne? Kdepak, soudruzi něco se vymyslí a už se něco chystá na sociálce...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist