dTest: Vítězem testu LED žárovek a kompaktních zářivek je Philips
Největší váhu v testu měla životnost výrobku (32,5 %). Ta se zjišťuje dlouhodobým měřením po dobu 5 tisíc hodin, během kterých se měří světelné vlastnosti svítidel. Součástí je i 30 tisíc cyklů, během kterých je LED nebo úsporná žárovka tři minuty zapnutá a pak pět minut vypnutá.
Druhou důležitou veličinou jsou světelný výkon (celková váha 27,5 %). Jak uvádí dTest, zkoušky probíhají na třech vzorcích každého modelu, u kterých se po každých 100 hodinách svícení měří světelné a technické vlastnosti zářivky. Třetí vlastností s velkou váhou je zahřívací doba (25 %), při které se měří intenzita světla po 3, 10, 30, 60 a 300 sekundách po rozsvícení.
Do celkového hodnocení se malou vahou 5 % započítal výkon při nízkých teplotách, dále věrnost podání barev a úplnost a srozumitelnost spotřebitelských informací.
S celkovým hodnocení velmi dobře testem časopisu dTest prošla LED žárovka Philps MyAmbiance 12-60W A60. Její pořizovací cena se pohybuje lehce pod tisíc korun, roční náklady na její provoz podle testu vyšly na 102 Kč.
S malým odstupem 7 procentních bodů se umístila druhá LED žárovka od Philipsu MyAmbiance 9-40 W a LED žárovka Osram Parathom Classic A60 (obě celkové hodnocení 80 %). Osram má očekávanou živnost kratší, podle testu vyšla na 13 let, zatímco Philips vykázal 16. Roční náklady na provoz Osramu se vyšplhaly na 160 Kč, Philips se udržel na 86 korunách.
Čtvrté místo v testu obsadila kompaktní úsporná žárovka Osram Duluxstar Mini Twist 11W s celkovým hodnocením 75 %. Její očekávaná životnost je 8 let a roční náklady kolem 72 Kč.
Na opačné straně pořadí se s hodnocením „dostatečně“ a procentuálním hodnocením 38 % umístil výrobek Ikea Sparsam 901.314.07. Očekávaná životnost je dva roky, roční náklady na provoz dosahují 123 Kč.
Výsledky celého testu s podrobnými informacemi si můžete zdarma stáhnout z webu dTestu.
Jaké jsou možnosti využití LED svítidel a kolik stojí jejich provoz ve srovnání s klasickou žárovkou, halogenovou žárovkou a kompaktní zářivkou? Odpověď naleznete v článku LED žárovky: nízká spotřeba není zadarmo.
Nevíte, jakou barvu světla vybrat? Studenou bílou, nebo raději co nejvíc teplou? Přečtěte si článek Jak vybrat světlo? Pomohou nové informace na obalech.
Zajímá vás, jak to bylo se "zákazem" klasických žárovek? Přečtěte si článek Zákaz žárovek: Co a proč se změní a jaké jsou alternativy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Hg v úsporných žiarivkách. - 9. 3. 2012 - MaheVyčerpávajúce informácie k obsahu Hg v úsporných žiarivkách (CFL) je na:http://copublications.greenfacts.org/en/mercury-cfl/index.htm#2 Každy si zrejme nájde odpoveď podľa svojho záujmu. Zaujímavo je sformulovana veta k otázke 3.3: "Hg room air concentration after breakage of a CFL is not expected to lead to a health risk for adults.However, peak concentrations of Hg after breakage of lamps with highest Hg concentrations will likely be above long-term occupational limits, but only for a very short time. Therefore, no health risks for adults are expected. Conclusions regarding health risks for children cannot be made due to absence of exposure estimations. " K otázke 2.2 sú nasledujúce údaje: "A fluorescent light bulb contains 5 mg of Hg. Assuming release of the total Hg- content of a lamp after breakage into an average room, Hg concentrations in the range of or above occupational exposure limits (100 μg/m3) can be derived. These concentrations are also well above regulatory limits for Hg in a general environment. Regarding environmental exposures, the US EPA has defined a reference concentration (RfC) of 300 ng/m3, and the US CDC derived a maximum residue limit (MRL) of 200 ng/m3. " Z týchto údajov (ja osobne) nie som presvedčený u absolútnej neškodnosti LFC. |