https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/test-led-zarovky-a-usporne-zarivky?ids%5Bxefaf62d50387589f570304828069d221%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

dTest: Vítězem testu LED žárovek a kompaktních zářivek je Philips

9.3.2012 03:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vítěz testu: Philips MyAmbiance
Vítěz testu: Philips MyAmbiance
Foto | John Loo / Flickr
Jsou LED žárovky a kompatní zářivky skutečně úsporné? Časopis dTest ve svém listopadovém testu zjistil, že i ta nejhorší úsporná žárovka z testu je z hlediska celkových nákladů výhodnější než klasická 60 wattová žárovka. Podle výsledků spotřebitelského testu mezi LED a úspornými žárovkami zvítězilo coby ekvivalent 60 wattové žárovky svítidlo Philips MyAmbiance.
 

Největší váhu v testu měla životnost výrobku (32,5 %). Ta se zjišťuje dlouhodobým měřením po dobu 5 tisíc hodin, během kterých se měří světelné vlastnosti svítidel. Součástí je i 30 tisíc cyklů, během kterých je LED nebo úsporná žárovka tři minuty zapnutá a pak pět minut vypnutá.

Druhou důležitou veličinou jsou světelný výkon (celková váha 27,5 %). Jak uvádí dTest, zkoušky probíhají na třech vzorcích každého modelu, u kterých se po každých 100 hodinách svícení měří světelné a technické vlastnosti zářivky. Třetí vlastností s velkou váhou je zahřívací doba (25 %), při které se měří intenzita světla po 3, 10, 30, 60 a 300 sekundách po rozsvícení.

Do celkového hodnocení se malou vahou 5 % započítal výkon při nízkých teplotách, dále věrnost podání barev a úplnost a srozumitelnost spotřebitelských informací.

S celkovým hodnocení velmi dobře testem časopisu dTest prošla LED žárovka Philps MyAmbiance 12-60W A60. Její pořizovací cena se pohybuje lehce pod tisíc korun, roční náklady na její provoz podle testu vyšly na 102 Kč.

Na opačné straně pořadí se s hodnocením „dostatečně“ umístil výrobek Ikea Sparsam. Ilustrační foto
Na opačné straně pořadí se s hodnocením „dostatečně“ umístil výrobek Ikea Sparsam. Ilustrační foto
Foto | dklimke / Flickr

S malým odstupem 7 procentních bodů se umístila druhá LED žárovka od Philipsu MyAmbiance 9-40 W a LED žárovka Osram Parathom Classic A60 (obě celkové hodnocení 80 %). Osram má očekávanou živnost kratší, podle testu vyšla na 13 let, zatímco Philips vykázal 16. Roční náklady na provoz Osramu se vyšplhaly na 160 Kč, Philips se udržel na 86 korunách.

Čtvrté místo v testu obsadila kompaktní úsporná žárovka Osram Duluxstar Mini Twist 11W s celkovým hodnocením 75 %. Její očekávaná životnost je 8 let a roční náklady kolem 72 Kč.

Na opačné straně pořadí se s hodnocením „dostatečně“ a procentuálním hodnocením 38 % umístil výrobek Ikea Sparsam 901.314.07. Očekávaná životnost je dva roky, roční náklady na provoz dosahují 123 Kč.

Výsledky celého testu s podrobnými informacemi si můžete zdarma stáhnout z webu dTestu.

Jaké jsou možnosti využití LED svítidel a kolik stojí jejich provoz ve srovnání s klasickou žárovkou, halogenovou žárovkou a kompaktní zářivkou? Odpověď naleznete v článku LED žárovky: nízká spotřeba není zadarmo.

Nevíte, jakou barvu světla vybrat? Studenou bílou, nebo raději co nejvíc teplou? Přečtěte si článek Jak vybrat světlo? Pomohou nové informace na obalech.

Zajímá vás, jak to bylo se "zákazem" klasických žárovek? Přečtěte si článek Zákaz žárovek: Co a proč se změní a jaké jsou alternativy.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Strop úsporné žárovky - 11. 3. 2012 - Jan Šimůnek

Problém je, že na LED potřebujete tzv. prvky vzácných zemin (resp. některé z nich) a že téměř monopolním dodavatelem těchto prvků je Čína, což může vámi popsaný vývoj dost komplikovat, pokud se nenajdou ložiska další nebo neotevřou (pro narůstající odbyt v této oblasti) ložiska, dosud považovaná za neschopná efektivní těžby. Některé prvky vzácných zemin vznikají spontánně jako nežádoucí odpad v jaderných reaktorech, považuji proto za docela dobře možné, že by bylo možné je vyrábět cílenou transmutací prvků (absolutní potřeba těchto prvků je velice malá), případně je těžit z odpadu z JE (v obou případech už slyším ten "jásot" ekologů).

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist