https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vazne-chcete-planetu-zachranovat-kelimkem-na-vicero-pouziti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vážně chcete planetu zachraňovat kelímkem na vícero použití?

13.8.2019 01:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kelímky na víceropoužití nejsou žádná sláva, ale ani jednorázové kelímky nejsou výhra.
Kelímky na víceropoužití nejsou žádná sláva, ale ani jednorázové kelímky nejsou výhra.
Chcete snížit svou ekologickou stopu a zlepšit stav životního prostředí? Báječně, možností, jak toho dosáhnout, je celá řada. Jen pití ze znovupoužitelných kelímků, uzavíratelných hrnečků a designových nápojových lahví k nim zrovna nepatří. Píše o tom Independent.
 

Pokud vám stav životního prostředí není úplně lhostejný a máte zrovna na výběr, zda si kafe necháte připravit do kelímku na jedno použití anebo do speciálního reusable hrnečku, nejspíš podvědomě zvolíte druhou možnost. Ano, zaplatíte za něj řádově víc, ale planetu máme přeci jen jednu, ne?

Jenže jak poukazuje tým Caroline Woodové ze Sheffieldské univerzity, s šálky na vícero použití jsme to úplně netrefili. Nepoužíváme je totiž tolik, aby byl vidět rozdíl.

Je to jako se „spořivou“ žárovkou ve sklepě, kde skoro nikdy nesvítíte. Ne že by tam nefungovala, ale je vám z hlediska úspor k ničemu. A stejně tak i znovupoužitelné přepravky na nápoje potřebují určitou dobu v záběhu, aby se jejich existence dala považovat za šetrnější. Přesněji, do reusable kelímku byste si měli nechat kávu nebo čaj nechat nalít v průměru dvacetkrát až stokrát, aby šel opravdu vidět rozdíl od kelímku na jedno použití. Jenže kdo to tak dělá? Jen zlomek do ochrany životního prostředí zapálených uživatelů.

Kolik jich na poličce doma máte?
Kolik jich na poličce doma máte?
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Více znamená více

Všechny ty nádobky na vícero použití vyprodukují svou výrobou násobně více emisí, než laciné jednorázovky. Především proto, že jsou odolnější, designované tak, aby lépe snášely omývání. Jejich plný potenciál ale nenachází uplatnění a skončí v koši nebo zastrčené kdesi na polici dřív, než by to bylo environmentálně rozumné.

„Je nevyhnutelnou pravdou, že lidé prostě na své již zakoupené kelímky určené k vícenásobnému použití zapomínají,“ říká Woodová. A když si takový uvědomělý spotřebitel raději než neekologickou jednorázovku zakoupí postupně více kelímků na opakované použití? Nepomáhá, ale škodí. Jeho ekologická stopa je rázem vyšší, než kdyby se nepokoušel páchat dobro.

A pak je tu ještě jeden poněkud protichůdný trend: i když se kelímků na vícero použití vyrobily mraky, tvoří jejich prodej pořád jen asi 5 % díl (ve srovnání s jednorázovými). Takže jich bylo vlastně docela dost vyrobeno zatím zbytečně. Budeme je kupovat, aby se staly užitečnější? Zapomínat bychom neměli ani na to, odkud k nám tyto ušlechtilé ekoalternativy přichází. Pokud například připluly z Číny, jejich uhlíkovou stopu už běžný smrtelník nedorovná.

Jednorázovky? Nerecyklovat, pálit

Ani jednorázové kelímky nejsou výhra. Podle Woodové stojí za zvážení i to, zda se je vůbec vyplatí recyklovat. Vzhledem k plastovému filmu na jejich povrchu to není zrovna snadné a poprat se s tím umí jen ve specializovaných recyklačních zařízeních. Z 2,5 miliard každoročně odhozených jednorázových britských kelímků jich tam skončí jen zlomek, což snižuje profitabilitu celého procesu.

„Dostat jednorázové kelímky do správného recyklačního zařízení spotřebovává spoustu zdrojů a energie, uvolňuje to řadu skleníkových plynů,“ říká Woodová. „Navíc kvůli znečištění a nevhodnému třídění nemusí být recyklace úspěšná. Takže v některých regionech je opravdu účelnější je rovnou zlikvidovat ve spalovně.“

Woodová také naráží na fakt, že jednorázové kelímky tvoří ve Velké Británie je 0,7 % objemu veškerých odpadů, jež mají svůj původ v obalech. Z tohoto úhlu pohledu se skutečně „kelímková panika“ a snaha po jejich zakazování/rušení, potažmo jejich nahrazování ne zrovna ekologickými kelímky na vícero použití opravdu jeví jen jako odvádění pozornosti od vážnějších problémů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

13.8.2019 08:46
Opět pěkný článek pane Dohnale!

Ještě je třeba podotknout, že ty reusable kelímky je třeba umývat, tedy spotřeba vody, energie, jaru i lidské práce. Pak jen koncept mít vlastní kelímek, který si neumývám, by mohl být tím správným EKO.
Odpovědět
An

Antonio

13.8.2019 10:29 Reaguje na Jiří Svoboda
A máme tu prostor pro start-up s kelímky opatřenymi nano vrstvou stříbra...
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.8.2019 18:40 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano, "uhlíková" či "ekologická" stopa vymytí kelímku, zvlášť když se to bude dělat individuálně, je tak velká, že zakazovat jednorázové plasty je i z ekologického hlediska totální pitomost.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.8.2019 09:14
Plastic people of the Universe si život bez svého stavebního kamene evidentně nedokáží představit. Dnešní kinder management evidentně nezná dřívější papírové povoskované kelímky, jejichž poločas rozpadu je mnohem nižší než u plastů. Asi bude u nich vyšší výrobní cena, zato ekologická rizika jsou téměř nulová. Já třeba si kávu v automatech nekupuji, vodu nosím v petce s sebou, takže nenechávám žádný zbytečný odpad. Chce to jen zapojit hlavu a řešení "problému" se najde vcelku snadno.

https://www.zbozi.cz/hledani/?q=pap%C3%ADrov%C3%A9%20povoskovan%C3%A9%20kel%C3%ADmky#utm_source=search.seznam.cz&utm_medium=hint&utm_content=items-opesBB&utm_term=pap%C3%ADrov%C3%A9%20povoskovan%C3%A9%20kel%C3%ADmky
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.8.2019 18:38 Reaguje na Karel Zvářal
Však oni vám ty PETky brzo zakážou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist