Vertikální zahrady: Když není dost prostoru, pěstujte do výšky
Vertikála je volná
Vytvořit si záhon na svislo nemusí být vůbec tak složité, jak se může na první pohled zdát. Domácí kutilové k tomu používají například palety, koše, pytle, barely, kari sítě nebo různým způsobem na sebe postavené truhlíky. Využít se dají také vhodně zavěšené a sesazené pet lahve. Existují samozřejmě i sofistikovanější způsoby, od kapes z technických textilií přes speciální rošty a kazety až po speciální systémy, na kterých se rostliny pěstují hydroponicky. Je jen otázka, kolik kdo chce do vertikální zahrady investovat peněz či času.
Možné je ledacos. Ozelenění třeba jen jedné stěny v lodžii nebo celé zdi na několikapatrové budově. A při jejich závlaze využít dešťovou nebo i odpadní vodu. Vertikální záhony se mohou umístit také do interiéru.
V případě, že byste chtěli „rozjet“ vertikální zahradu ve velkém, je nutné záměr konzultovat s odborníky. A to především kvůli statice nebo požární ochraně domu.
Květiny i zelenina
A co do vertikální zahrady zasadit? Jelikož se jedná o zatím ne příliš probádanou oblast, nebojte se experimentovat. „Předsudky nejsou na místě,“ říká Zuzana Klusová, propagátorka vertikálních zahrad v České republice. S nezvyklými podmínkami si poradily i trávy jinak zvyklé na stepní stanoviště. Naopak, a pro někoho možná i paradoxně, se neosvědčily skalničky, protože potřebují příliš hluboko zakořenit. Vertikální zahrady mohou být i užitkové. Daří se v nich například jahodám nebo hrášku. A samozřejmě bylinkám.
Ani zahradník pracující ve vertikálním směru ale neuteče před plevely. Ty neodradí ani svislá plocha, do vertikálních zahrad se šíří větrem nebo je do nich zanesou ptáci. Zvláště u okrasných vertikálních zahrad je jen na vás, jestli je budete udržovat přísně podle svých představ, nebo dáte přírodě svobodu ukázat se, jak si s tímto náročným stanovištěm sama poradí, a prázdné plochy necháte zarůst třeba mechem.
Zeleň do města
Vertikální zahrady mohou být podle Zuzany Klusové ideálním prostředkem, jak přinést kousek přírody zpět do města. Jsou nenáročné na prostor a mají všechny klady zelené plochy.
Zlepšují městské ovzduší, protože vzduch čistí a zvlhčují, izolují od hluku a mohou zvýšit i prestiž daného místa. Ať budou umístěny na zdi administrativní budovy, bytového domu nebo ve vestibulu, kavárně nebo třeba neoblíbených betonových stěnách u dopravních staveb. „Na rozdíl od klasické fasády se časem její vhled zlepšuje,“ upozorňuje na další klad vertikální zahrady Zuzana Klusová.
reklama