https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vertikalni-zahrady-kdyz-neni-dost-prostoru-pestujte-do-vysky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitř video uvnitřVertikální zahrady: Když není dost prostoru, pěstujte do výšky

22.3.2013 01:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
V případě vertikálních zahrad se nápadům žádné meze nekladou
V případě vertikálních zahrad se nápadům žádné meze nekladou
I když si letos dává načas, jaro je ve vzduchu: pomalu se probouzí nejen příroda, ale i zahradníci a pěstitelé všeho druhu. Ne všichni však mají dostatek prostoru pro uspokojení svých zahradnických tužeb. Není ale potřeba zoufat. Zahrada, zahrádka nebo i balkónová mini zahrádečka mohou vyrůst do výšky. Pusťte se do vertikálního zahradničení.
 

Vertikála je volná

Vytvořit si záhon na svislo nemusí být vůbec tak složité, jak se může na první pohled zdát. Domácí kutilové k tomu používají například palety, koše, pytle, barely, kari sítě nebo různým způsobem na sebe postavené truhlíky. Využít se dají také vhodně zavěšené a sesazené pet lahve. Existují samozřejmě i sofistikovanější způsoby, od kapes z technických textilií přes speciální rošty a kazety až po speciální systémy, na kterých se rostliny pěstují hydroponicky. Je jen otázka, kolik kdo chce do vertikální zahrady investovat peněz či času.

Možné je ledacos. Ozelenění třeba jen jedné stěny v lodžii nebo celé zdi na několikapatrové budově. A při jejich závlaze využít dešťovou nebo i odpadní vodu. Vertikální záhony se mohou umístit také do interiéru.

V případě, že byste chtěli „rozjet“ vertikální zahradu ve velkém, je nutné záměr konzultovat s odborníky. A to především kvůli statice nebo požární ochraně domu.

Květiny i zelenina

A co do vertikální zahrady zasadit? Jelikož se jedná o zatím ne příliš probádanou oblast, nebojte se experimentovat. „Předsudky nejsou na místě,“ říká Zuzana Klusová, propagátorka vertikálních zahrad v České republice. S nezvyklými podmínkami si poradily i trávy jinak zvyklé na stepní stanoviště. Naopak, a pro někoho možná i paradoxně, se neosvědčily skalničky, protože potřebují příliš hluboko zakořenit. Vertikální zahrady mohou být i užitkové. Daří se v nich například jahodám nebo hrášku. A samozřejmě bylinkám.

Líbí se Vám Ekolist? Je jednoduché mu přispět.

Ani zahradník pracující ve vertikálním směru ale neuteče před plevely. Ty neodradí ani svislá plocha, do vertikálních zahrad se šíří větrem nebo je do nich zanesou ptáci. Zvláště u okrasných vertikálních zahrad je jen na vás, jestli je budete udržovat přísně podle svých představ, nebo dáte přírodě svobodu ukázat se, jak si s tímto náročným stanovištěm sama poradí, a prázdné plochy necháte zarůst třeba mechem.

Zeleň do města

Vertikální zahrady mohou být podle Zuzany Klusové ideálním prostředkem, jak přinést kousek přírody zpět do města. Jsou nenáročné na prostor a mají všechny klady zelené plochy.

Zlepšují městské ovzduší, protože vzduch čistí a zvlhčují, izolují od hluku a mohou zvýšit i prestiž daného místa. Ať budou umístěny na zdi administrativní budovy, bytového domu nebo ve vestibulu, kavárně nebo třeba neoblíbených betonových stěnách u dopravních staveb. „Na rozdíl od klasické fasády se časem její vhled zlepšuje,“ upozorňuje na další klad vertikální zahrady Zuzana Klusová.


reklama

Vertikální zahrady

předchozí    další
Vertikální zahrada v paletě
Vertikální zahrada v paletě
Vertikální zahrada v paletě
Vertikální zahrada
Vertikální zahrada jako "kapsář"
Vertikální zahrada
Vertikální zahrada vytvořená pomocí palety
Vertikální zahrada
Vertikální zahrada
Obrázky ze sukulentů
Užitková vertikální zahrada v pytli
Jednoduchá, ale pořád vertikální zahrada
Vertikální zahrada za oknem
Vertikální zahrada v interiéru
Šalamounsky vyřešená vertikální zahrada
Vertikální zahrada ve veřejném prostoru
Vertikální zahrada coby reklama
Profesionální vertikální zahrada
Profesionální vertikální zahrada
V případě vertikálních zahrad se nápadům meze nekladou
Vertikální zahrada v paletě
 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist