https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/viden-postavi-novou-obcanskou-solarni-elektrarnu.na-centralnim-hrbitove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vídeň postaví novou občanskou solární elektrárnu. Na Centrálním hřbitově

23.2.2022 11:40 | VÍDEŇ (Ekolist.cz)
Občanská solární elektrárna u nového vídeňského hlavního nádraží.
Občanská solární elektrárna u nového vídeňského hlavního nádraží.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ian Ehm / Wien Energie
Občanské solární elektrárny, v nichž si lidé mohou koupit podíl, se ve Vídni staví již deset let. Na jaře vídeňská energetická společnost Wien Energie uvede do provozu další, devětadvacátou. Postavena bude na vídeňském Centrálním hřbitově, kde je pochován např. Beethoven, Brahms nebo Schubert.
 

Provozovat ji bude největší rakouský dodavatel energie Wien Energie, spustit by se měla na jaře letošního roku. Svým výkonem 1,4 MW se zařadí na třetí místo největších fotovoltaických elektráren ve Vídni. Energii bude dodávat do 570 domácností. Ty kromě dodávané energie budou moct využít i na investiční možnosti, které jim občanské solární elektrárny nabízejí.

Ve Vídni a Dolním Rakousku existuje již 28 občanských solárních elektráren, do kterých investovalo více než deset tisíc lidí více jak 38 miliónů euro. První občanská solární elektrárna o výkonu 500 kWp přitom vznikla před deseti lety v areálu elektrárny společnosti Wien Energie a solární energií zásobovala 200 domácností. Podíly v nové elektrárně, jejichž hodnota začínala na 475 euro za panel, byly tenkrát vyprodány během 26 hodin. Vedle podpory obnovitelné energie motivoval občany i atraktivní garantovaný úrok 3,1 %.

Investice do solárních elektráren s občanskou participací se v průběhu let staly u řady Vídeňanů oblíbenou a vyhledávanou alternativou zhodnocení peněz. Dokazuje to mimo jiné i průzkum veřejného mínění z roku 2013, kdy byla do provozu uvedena již čtvrtá solární elektrárna tohoto typu, v kterém se více jak dvě třetiny všech Vídeňanů vyslovily pro rozvoj dalších projektů obnovitelné energie podle modelu občanských solárních elektráren. Ty následně vznikly např. na střechách domů v centru města nebo na střeše záchytného parkovacího domu v Siebenhirtenu.

Zájem Vídeňanů o model občanských elektráren je stále velký. V roce 2020 byla účast na občanské solární elektrárně v Unterlaa vyprodána během několika týdnů. Kdy přesně bude uvedena do provozu nová elektrárna na vídeňském hřbitově energetická společnost zatím neprozradila.

Zmíněných 28 občanských elektráren o výkonu více než 20,5 MW zásobuje v současné době solární energií přibližně 8 400 domácností. To odpovídá roční úspoře kolem 12 000 tun CO2. Po spuštění třetí největší fotovoltaické elektrárny na vídeňském Centrálním hřbitově se očekává úspora ještě větší.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

23.2.2022 11:59
A co když nebude svítit a ono věčně svítit nebude a v zimě? Darmo mluvit.Však oni Češi a Slovinci vypomohou když bude potřeba,takže my si můžete dovolit tu fotovoltaickou šaškárnu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.2.2022 18:27 Reaguje na Václav Kain
Až přestane svítit (což nečekají snad ani pánové Vinkler nebo Novák), tak nám to bude úplně všchno fuk.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.2.2022 18:30
Zajímavé, že v Rakousku to jde, u nás nikoliv. V Německu zase jedou komunální ekektrárny, na které se složí vesnice a lidé mají o to levější proud. Máme k té Západní Evropě pořád dost daleko, já se obávám, že se to ale spíš zhoršuje.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

24.2.2022 13:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Praha je v rukou lidí s podobnými názory jako vy(a už dost dlouho), proč jste se dávno nespojili a nebudujete to tam? No jo, lepší je dělat zahraniční politiku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.2.2022 16:32 Reaguje na Milan Dostál
V čecháčkistánu to prostě nejde.
Vsadím gatě, že ještě dnes bude aspoň třetina spolupitomců podporovat agresi Ruska proto Ukrajině.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

25.2.2022 09:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Rozvěďte, proč to v třeba v té Praze nejde, bez okecávání.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.2.2022 14:21 Reaguje na Milan Dostál
Jakýkoliv komunitní projet je založen na důvěře. A ta u nás mezi lidmi prostě není. Není to pro vás příliš složité a ukecané?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.3.2022 20:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Uznávám, solární tunel udělal obrovskou paseku v důvěrě lidí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.3.2022 07:12 Reaguje na Jiří Svoboda
Možná ne ten samotný tunel, ale jeho mohutná medializace a cíleně vylhané podání. Prostě jen další patrona v hybridní válce.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

10.3.2022 08:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Praha, jak známo je plná lidí přímo aktivisticky nakloněnými k OZE, takže v o důvěře bych to neviděl. Spíš to bude v v tom, že tito lidé jsou takzvaně kavárenští ekologové, ale doopravdy neudělají nic, jen žvanit a kritizovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.3.2022 07:14 Reaguje na Milan Dostál
To není až tak pro Prahu, ale spíš pro dědiny, i kavárenský ekolog si dokáže najmout firmu, která to postaví.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

9.3.2022 07:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Když už jste na to narazil, tak začínají se ve světě objevovat(či spíše zveřejňovat) závažné indicie proti Ukrajině a nejsou to prokremelské weby- bylo to z USA.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.3.2022 07:18 Reaguje na pavel peregrin
Proruské weby píší velmi často z USA.
Nevím, co máte na mysli, ale první je test selským rozumem. Ukrajina chce do Evropy, do EU a je jí jasné, že bude pod extrémně silným drobnohledem po všech stránkách a žádná špinavost se tam neutají. Takže si ji nemůže dovolit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.3.2022 18:13
Dobrý nápad "ozdobit" hřbitov solárními panely. Doufám, že přestanou na
hrobech taky svítit neekologickými svíčkami a nahradí je úspornými LED
svíčičkami napájenými soláry a z baterií místo márnice. Mrtvým to je sice
fuk, ale to není na tu kravinu jiné místo? Navrhuji ještě vykácet městské
parky a nahradit je větrníky a soláry na sloupech. Vše nabarvit na zeleno
a bude to EKOráj na zemi.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist