https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vlastovky-a-jiricky-se-vraceji.ornitologove-radi-co-udelat-aby-ptaci-hnizda-nebyla-pro-lidi-problem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlaštovky a jiřičky se vracejí. Ornitologové radí, co udělat, aby ptačí hnízda nebyla pro lidi problém

14.4.2023 06:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jiřička obecná při stavbě hnízda.
Jiřička obecná při stavbě hnízda.
Foto | lgbarrio / Flickr
Veselé švitoření jiřiček a vlaštovek už se opět začalo ozývat na mnoha místech republiky. Zvládly náročný let přes Saharu a teď je čeká další nelehký úkol – v těsné blízkosti lidí si postavit hnízdo a vyvést mláďata. Bohužel, každoročně se Česká společnost ornitologická (ČSO) setkává s případy cíleného shazování jiřiččích a vlaštovčích hnízd, ničení hnízdišť a zabraňování hnízdění, a to ze strany jednotlivců i organizací. To vše je v rozporu se zákonem. Ornitologové apelují na veřejnost, aby jiřičkám a vlaštovkám pomohla vytvořit příznivé a bezpečné prostředí k jejich životu.
 
Po odletu ze zimoviště pod Saharou se jiřičky i vlaštovky zpravidla vracejí na místo, kde se narodily. „Především jiřičky jsou na svá hnízdiště silně vázané. Celé generace obývají tentýž objekt po desítky let," říká Lukáš Viktora, odborník ČSO na ochranu ptáků v zástavbě.

Oba druhy si staví hnízda prakticky výhradně na lidských stavbách. Vlaštovky uvnitř, nejčastěji ve stodolách, dílnách, garážích, průmyslových halách, průjezdech či zemědělských objektech a stájích. Jiřičky naopak na vnějších zdech budov, nejčastěji pod římsami, v okenních nikách nebo v zapuštěných lodžiích,“ říká Viktora.

Každoročně se ČSO setkává s případy, kdy se někteří lidé snaží jiřičkám a vlaštovkám v hnízdění zabránit. „Lidé umisťují překážky do oken, a to včetně ostrých bodců, které se prodávají jako prostředek proti dosednutí zdivočelých domácích holubů. Jenže pro jiřičky mohou paradoxně sloužit jako opora hnízda," vysvětluje Lukáš Viktora.

Jiřičky jsou krásní ptáci.
Jiřičky jsou krásní ptáci.

"Problém je, že bodce, kovové i plastové, mohou ptáky zraňovat či zabít. Vlaštovkám zase lidé úmyslně zamezují vletět do objektu, kde mají hnízdiště. Setkáváme se i s případy, kdy lidé shazují hnízda s vejci i mláďaty, což je zcela nepochopitelný a barbarský čin. Navíc v rozporu se zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Pokud někdo jiřičkám hnízdo shodí a zabrání jim ve stavbě hnízda nového, znamená to pro ně předčasný konec sezóny. Jiné místo k hnízdění už si nezvládnou najít,“ doplňuje Viktora.

Pokud mají lidé obavy z trusu, který se bude hromadit pod hnízdem, stačí pod něj umístit podložku, která trus zachytí. „Podložku z libovolného materiálu – dřeva, překližky nebo plastu, širokou 20–30 cm, umisťujeme alespoň 30 cm pod hnízdem, aby nesloužila jako posed pro predátory. Po vylétnutí mláďat se pak dá jednoduše vyčistit,“ doplňuje Viktora.

Krmení mladých jiřiček a vlaštovek a jejich vyvádění z hnízda je krásná podívaná, která se odehrává v naší bezprostřední blízkosti. „Pozorováním okřídlených sousedů se můžeme naučit mnohé o ptácích a jejich způsobu života, a to ani nemusíme opouštět pohodlí domova. Vlaštovky a jiřičky jsou tradičním poslem jara. A také štěstím do domu, nejen symbolickým – když krmí mláďata, jedna vlaštovka i jiřička uloví denně stovky mšic, muchniček, komárů a dalšího drobného dvoukřídlého hmyzu,“ říká Gabriela Dobruská, která se v ČSO věnuje vzdělávání.

Poznáte jiřičku od vlaštovky?
Poznáte jiřičku od vlaštovky?
Zdroj | ČSO

Pokud chce někdo jiřičkám a vlaštovkám pomoci se stavbou hnízda, má příležitost. „Oba druhy potřebují bláto, které dobře lepí. Každý z nás jim může pomoci tak, že na zahradě připraví nádobu s hlínou, kterou zalije vodou. Případně na záhonech vytvoří kaluže s bahnitými břehy. Pokud jsou jiřičky a vlaštovky v okolí, zdroj bláta najdou. Alternativou je umístění umělých hnízd,“ radí Dobruská.

Chcete vědět více, jak být s pod jednou střechou s jiřičkami? Stáhněte si tento leták.

Veřejnost se může aktivně zapojit do mapování míst, kde jiřičky a vlaštovky hnízdí. Pro vkládání pozorování je určená faunistická databáze birds.cz. Ornitologové díky tomu získají důležitá data o tom, kde je potřeba tyto druhy chránit.


reklama

 
Další informace |

Článek vznikl jako součást projektu Okřídlení sousedé.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Brok

15.4.2023 13:24
Kdepak bydlely před tím, než lidé začali stavět domy?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.4.2023 14:25 Reaguje na Petr Brok
Na strmých skalách, vlaštovky i v polo/jeskyních. S rozvojem civilizace silně expandovaly, dnes je více než 99% hnízd na stavbách.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.4.2023 15:51
Nojo, místa na hnízdění by byly, ale s úbytkem drobných chlévů, hnojišť a snad i králíkáren už není tolik much, aby se jimi tito ptáčci dokázali snadno nakrmit.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.4.2023 07:56 Reaguje na Radim Polášek
No nových moderních omítkách zateplených domů hnízda nedrží.
Odpovědět
JS

Jarmila Skiminová

26.8.2024 14:00
Mám dotaz ve věci přemístění hnízda vlaštovek. Před dvěma lety se nám ve sklepě uhnízdily vlaštovky. Letos přiletěly opět a mají 3 ptáčata, celkem je ve sklepě 5 vlaštovek. Problém je ten, že podlaha, stěny schody jsou zaneseny trusem. Chtěla bych je přestěhovat do vedlejší části sklepa, rovněž s otevřeným, okýnkem- od sebe cca 2,5m.Tam by mě nevadily. Je tam pouze uhlí a kotel.
Jak to udělat, abych jim neublížila.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist