https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zakaz-jednorazovych-plastovych-tasek-nuti-spotrebitele-hledat-alternativy.hlavne-ty-plastove
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zákaz jednorázových plastových tašek nutí spotřebitele hledat alternativy. Hlavně ty plastové

28.4.2022 06:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jednorázové sáčky a tašky používají lidé jako lehké mobilní tašky po kapsách, na balení svačiny, na špinavé prádlo, na sběr odpadků nebo jako sáček umístěný do malého odpadkového koše.
Jednorázové sáčky a tašky používají lidé jako lehké mobilní tašky po kapsách, na balení svačiny, na špinavé prádlo, na sběr odpadků nebo jako sáček umístěný do malého odpadkového koše.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Co se stane, když nějaké město, správní oblast nebo rovnou celý stát zakáže v obchodech prodeje jednorázových plastových sáčků a tašek? Vcelku nepřekvapivě, v reakci na nedostupnost takového zboží, se záhy významně sníží jejich podíl na skládkách. Jak ale poukazuje studie univerzity v Georgii, k úspěchu má takové opatření daleko.
 

Když se zamezí prodeji jednorázových sáčků a tašek, do nichž se balí zboží, lidé je budou používat méně. A o to méně pak budou tyto všudypřítomné produkty z plastů končit na skládkách nebo povalující se někde v přírodě. Vypadá to jako jasný řetězec příčinných souvislostí, logika, na níž se nemá co pokazit. Yu-Kai Huang, docent z Warnellovy školy přírodních zdrojů, spadající pod univerzitu v Georgii, ale právě na jednu takovou podstatnou mezeru v přímočaré logice svou aktuální studií upozorňuje. „V krátkosti jde o to, že jednorázové sáčky a tašky nejsou pro spoustu lidí jednorázové,“ říká.

Zákaz stimuluje hledání alternativ

V USA už má zakazování jednorázových plastů tradici. V roce 2014 tak jako první na celostátní úrovni učinila Kalifornie, kterou posléze stejně plošně následovalo 6 dalších států. Další pětistovka měst na území dalších 28 států má na svém území zavedeny regionální formy zákazu prodeje. Není to ještě mainstream, ale nastavený trend už je jasně patrný. Stejně jako výsledky. Sníží-li se dostupnost, je o to méně sáčků a tašek na skládkách. Vypadá to na úspěch dobře vedené kampaně proti hydře plastového odpadu. Jenže otázka potřeby a spotřeby je trochu složitější.

„Běžní spotřebitelé se jen zřídka vybaví použitými jednorázovými sáčky a taškami, když vyráží na nákupy do obchodu,“ zmiňuje Huang. „Ale není to tak, že by je už nikdy nepoužili.“ Mají je za lehké mobilní tašky po kapsách, na balení svačiny, na špinavé prádlo, na sběr odpadků a psích hovínek, jako sáček umístěný do malého odpadkového koše. A když se přestane takových pohotových sáčků, dříve snadno dostupných, dostávat? „Lidé začnou hledat alternativy,“ říká Huang. A ne, nebavíme se tu o plátěných taškách nebo síťovkách z bio-bavlny. Těmi si totiž dno koše nevystelete, ani si do nich nezabalíte svačinu.

Nejlepší náhradou za sáček zdarma je další sáček, plastový pytlík nebo rovnou pytel. Který si ve velké roli koupíte domů.
Nejlepší náhradou za sáček zdarma je další sáček, plastový pytlík nebo rovnou pytel. Který si ve velké roli koupíte domů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Nejlepší náhradou za sáček zdarma je další sáček, plastový pytlík nebo rovnou pytel. Který si ve velké roli koupíte domů. Dosavadní studie, které na území USA analyzovaly úspěšnost zákazu, zpoplatnění nebo zdanění prodeje jednorázových sáčků, byly vůči možným alternativám až trestuhodně slepé. Huang neudělal nic jiného, než že začal pátrat po tom, na kolik se po zavedení opatření zvýšily prodeje plastové alternativy.

Plast plastem nahradíš

V Kalifornii například po zavedení zákazu vzrostla poptávka po patnáctilitrových pytlích až o 75 % a u třicetilitrových až o 110 %. Ruku v ruce s trendem zákazu pak zelináři a obchodníci na přepážkách supermarketů přestali balit lidem zboží do nepovolených jednorázovek, a pokračovali na žádost zákazníků v balení do nezakázaných třinácti-galonových (padesátilitrových) pytlů.

Znamená to pořád, že na skládkách je méně jednorázových sáčků a tašek? „To ano,“ potvrzuje Huang. „Ale plastů na kalifornských skládkách méně není.“

Navýšení prodeje plastových sáčků a pytlů, které jsou vyrobeny z těžších a kvalitnějších plastů než jednorázovky, se zvýšila i tonáž produkce plastových odpadů. V přepočtu na jeden průměrný obchod, krámek či prodejnu (tedy ne provozovny s velkým obratem, supermarkety) zhruba o 15-80 kilogramů plastů na malých pytlích za měsíc, a o 18-10 kilogramů na větších, třicetilitrových pytlích.

Huang podotýká, že zákaz v principu špatně není. U větších obchodů, které každý den poslaly do oběhu skrze zákazníky více než 326 jednorázových tašek denně (tedy 9769 měsíčně), zákaz skutečně přinesl snížení objemu plastů, posílaných na skládky.

A tam, kde to bylo méně? „Na to opravdu neexistuje snadná odpověď,“ uzavírá Huang. „Klíčem k určení celkové účinnosti opatření týkajících se jednorázovek je to, zda jsou lidmi znovu používány.“ Tam, kde je lidé k nejrůznějším účelům znovu používali, jejich zákaz vyvolal novou vlnu plastového odpadu na skládkách. Což ti, kteří zákaz jednorázových plastových tašek kvůli snížení objemu odpadu ukládaného na skládkách podporovali, asi nepředpokládali.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

2.5.2022 05:30
Přesně řečeno.
Mám to stejně, například místo plastových tašek, které u nás zelení zakázali prodávat v supermarketech používám kupované tašky z polyetylénu.
Odpovědět
Pe

Petr

2.5.2022 09:58 Reaguje na Radim Polášek
A kolik jich spotřebujete? Třeba za měsíc? Dříve, když vám je "zelení" nezakazovali (jste komický) a nyní?
Odpovědět
ig

3.5.2022 16:46
Já jsem rychle a bezbolestně přešel na papírové. S nákupy od Rohlíku jich přichází obrovské množství a jsou mechanicky pevnější než ty plastové. Jen škoda těch rigidních předpisů. Když kupuju žrádlo pro kocoura a třeba salám, tak každá položka je v samostatné tašce. Když jsem se tázal proč takové plýtvání, dozvěděl jsem se, že např. jídlo a žrádlo nesmí být ve stejné tašce. Nepomohlo ani místopřísežné prohlášení, že ten salám nesním ale sežeru.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

12.8.2022 15:16
nechápu, těch pár tašek, co se dají odevzdat do plastů asi nebude taková katastrofa, průšvih vidím v jednorázových plenách, to je teprve síla a množství..
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

12.8.2022 15:20
nu a když sem pletete Ameriku, zapomělo se napsat, že pokladní v marketech automaticky zakládá nákup do tašek, takže tuto práci nedělá zákazník, tašky se odebírají z otočného stojanu. Zkrátka v USA se do žádného obchodu se soukromými taškami nechodí. Jde o Americký systém, nejde o spotřebu tašek, ta by se změnila v okamžiku, kdyby přešli na systém Evropský, nalož si zákazníku sám, třeba do jutového pytle a o tom to je. Když někdo napíše A, měl by napsat i B.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

12.8.2022 15:23
a co se týče naší banana republik, přešlo se šmahem k plastu, protože to prý v oné době byl příkaz z EU. Nu divil jsem se, když jsem chvíli nato jel kousek za barák na sousední dvorek Nach Deutsche Reich, kde vesele salám, rohlíky, ovoce a vše ostatná stále balili do papíru, jako to kdysi bylo zvykem i u nás. Takže, asi to u nás mysleli dobře, ale dopadlo to, jako vždy.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

12.8.2022 17:24
ještě k se vrátím tomu, co se nám dává pořád za vzor
https://www.youtube.com/watch?v=bmvKFHMPJtk
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist