Analýza: K připojení dalších obnovitelných zdrojů jsou nutné miliardové investice
17.4.2025 01:22 | BRNO
( ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Aby bylo možné do distribuční sítě v Česku připojovat další obnovitelné zdroje energie, bude třeba po deset let investovat 40 miliard korun ročně do distribučních sítí a přenosové soustavy. V analýze zpracované pro Hnutí Duha to uvedla brněnská poradenská společnost EGU.
Ke konci loňského roku bylo do distribuční sítě připojeno 4,8 GW výkonu fotovoltaických a větrných elektráren, 92 procent připadalo na fotovoltaické elektrárny. "Provozovatelé distribučních sítí, tedy ČEZ Distribuce, EG.D a PREdi aktuálně evidují okolo 23 GW schválených a přibližně 9,6 GW zatím neschválených žádostí o připojení nových zdrojů. Tento zájem nejen výrazně převyšuje aktuální cíle státu, ale současně klade mimořádné nároky na přenosovou a distribuční infrastrukturu," uvedla poradenská společnost.
Odhaduje že do roku 2030 bude potřeba do distribučních sítí a přenosové soustavy investovat asi 240 miliard korun, do roku 2035 to bude až 475 miliard korun. "Roční investiční náklady na síťovou infrastrukturu se mají zvýšit o 38 procent na přibližně 40 miliard korun. Kapacita sítí není nafukovací. Pokud se mají připojit další tisíce megawattů, musíme nejen stavět nové vedení, ale také zvýšit využití toho stávajícího,“ poznamenal řídící konzultant EGU Petr Čambala.
Kromě investic ale budou zapotřebí také regulační opatření, EGU jako jedno z nejsnáze proveditelných doporučuje odstupňování poplatků za připojení, které již funguje například v Polsku. Odborníci navrhují jednoduché pravidlo, kdy čím více žádostí je v dané lokalitě, tím vyšší se platí poplatek. To může pomoci vyřešit aktuální problém s nerovnoměrným geografickým rozložením žádostí, které způsobuje přetížení některých oblastí, zatímco jiné zůstávají nevyužité.
Efektivní může být také zavedení nevratné zálohy při žádosti o připojení, která pomáhá omezit spekulativní záměry. Právě spekulativní žádosti jsou podle nich jedním z největších problémů současného systému. Podle EGU nejen blokují kapacitu pro realizovatelné či reálné projekty, ale také výrazně zkreslují představy o plánovaném rozvoji. "Dnes je v systému velké množství rezervací výkonu, které nikdy nebudou realizovány. Ty blokují kapacitu pro projekty, které by reálně mohly vzniknout,“ doplnil Čambala.
Poradenská společnost navrhla i několik dalších opatření, mimo jiné například takzvané negarantované připojení. Od června 2024 jej distribuční společnosti nabízejí jako možnost připojení do sítí vysokého napětí s tím, že za určitých podmínek mohou omezit výkon zdroje bez nároku na finanční náhradu. Podle EGU by toto řešení mohlo v některých lokalitách zvýšit připojitelný výkon až o 25 procent.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Energetická koncepce v této kolonii je vskutku unikátní, nejprve za 1000 mld. vyrobíme problém, ten za dalších 400 mld. budeme 10 let řešit a když vše půjde podle plánu, tak elektrika pro všechny v zimě stejně nebude, protože ji nebude odkud dovézt. Za ty prachy mohlo stát několik jaderných elektráren stabilních energetických zdrojů na desítky let, jaderné elektrárny jsme jako jedni z mála na světě stavět uměli, strojírenství na to existovalo, bez zahraničních bank a investorů. Přebytky elektřiny bychom mohli prodávat za lipské burzovní ceny těm, co si vlastní elektrárny moudře pozavírali.
Odpovědět
Bohužel, Národ Českýsi volí reprezentaci většinou zcela neschopnou a to nejen v energetice. Temelín se spouštěl na začátku století, vláda ČSSD PRO další výstavbU neudělala nic, až vláda Nečasova vypsala tendr na dostavbu, Babiš ho zase zrušil. Tak čemu se čemu?
Až tahle vláda vypsala a vyhodnotila Dukovany, Babišovci ho zase chtějí rozhodnout, tj. zase zkomplikovat, vyobstruovat a prostě dopizdit. Doufám, že to Fialovci stihnou, jinak je to celé v dupě.
Odpovědět
Ve stavbách JE měli pokračovat hned Klaus a spol -
to byli první vládnoucí politici po " sametu " !
Odpovědět
Hanzl ty jsi jak korouhvička ve větru. Nedávno to byl mastodont co zničí celou Moravu, sežere všechu vodu,zamoří radioaktivitou atd. a najednou je vše jinak. Fialky za čtyři roky nic neschválili a nenapravili, jen kecají.
Dobře víš jaká byla situace a co by se stalo kdyby Babišova vláda v té situaci schválila stavbu JE a co by jsi říkal ty a co fialky . Jak by jsi tehdy mastodonta podporoval a co by jsi vykřikoval . Něco jako sebereflexe ti nic neříká.
Odpovědět
Jako správný dezolát tu nakecáte to, co jsem NIKDY nenapsal a potom mě za to kritizujete. Žádné ničení Moravy, žádné zamořování, žádné žraní nějaké vody jsem tu neventiloval. Když už kecáte dezolátní kecy, tek nelžete a křivě neobviňujte.
Odpovědět
Nebýt té Bursíkovic zelené party, tak se mohl Temelín postavit celý. A jak by se nám nyní další dva bloky hodily.
Odpovědět
Máš tam chybu, karlíku. Správně je to takto. Nebýt dnes místními flasteneckými dědky tak milované a tehdy v rakousku vládnoucí FPO, tak se mohly v Temelíně postavit 4 bloky. Kdyby kolem roku 2000 bylo jako dnes módní se lepit k cestě, tak by se tehdy dalo dojít po rakouských soudruzích z FPO suchou nohou dojít z Budějovic až do Temelína. A pak ještě nebýt soudruha Bureše, díky němuž a jeho nemakačenkovství byl zrušen tendr na nový blok v Temelíně v roce 2014. A ano, jak by se nám teď hodil. Respektive by se nám hodilo aby bureš co by premiér neblahé paměti vyjednal v Bruselu obdobně jako poláci a němci aspoň pár výjimek, když to ještě šlo místo toho, aby tam jen poklonkoval leyence.
Odpovědět
Totální nesmysl, tehdy byl u moci Miloš Zeman a jel mohutný výprodej naší strategické infrastruktury (OKD, MUS, Unipetrol, Transgaz) a čerstvě spuštěný Temelín byl maximum, co jsme byli schoni udělat. Další tendr vypsala až Nečasova vláda a estébák jej zrušil.
Odpovědět
Ten problém, pepku vyrobili soudruzi z ksčssd, když v roce 2005 protlačili zákon o podpoře tzv. oze. Stěžuj si u nich.
Odpovědět
Přesně tak! Nejprve rozvrátit velmi dobře několik desetiletí fungující elektrický a v Evropě nejmodernější distribuční systém v zájmu spekulantů a ekologů a pak to nechat zaplatit občany ČR. Každá revoluce " stříká poluce na nenažraný ruce".
Odpovědět
Pokud nebudeme dostatečně motivovat odběratele k přizpůsobení spotřeby elektřiny nabídce, bude to ještě mnohem horší.
Ti, co ten problém způsobují se na jeho řešení budou podílet nejméně. Inu, takové evropské řešení.
Odpovědět
V pohodě, lidi stejně neví co s penězma, tak co by si ještě trochu pro vyšší dobro nepřiplatili.
Navíc až budou další tisíce opět ekonomicky v řiti, tak se dá vymyslet řada dotačních programů, které moudří úředníci rádi přerozdělí a mnohé neziskovky se jich rády nezištně chopí.
Cywe, to je fakt parodie ...
Odpovědět
Jaké neziskovky máte na mysli? Všichni s nimi ohání jak tureckou šavlí, ale nikdo nenapíše, o které jde.
Odpovědět
Jako pamětník jsem za socialismu poslouchal "odborníky" ze "štvavých vysílaček", jak ti blbí komunisté hloupě řídí národní hospodářství. A po Velké Sametové byli přesvědčováni, že to do ruky převzali ti chytří odborníci a jak se tedy budeme rozvíjet. A teď jen žasneme, jak se jim to daří.
Odpovědět
A nedaří se snad? Životní úroveň je na polovině EU (za komára byla možná na čtvrtině), máme svobodu snad všeho, děcka studují po celém světa atd. atd. atd. to je vám málo?
Odpovědět
No, nedaří -
protože k tomu Švýcarsku se ČR nepřiblížila ani o krok a v EU jsme kolonií Německa !
Odpovědět
Bohužel, v devadesátkách jsme šli velmi rychle nahoru, jenže čecháčkovi se to nelíbilo a zvolil si v roce 98 Miloše Zemana, který vše za 8 let zablokoval a založil na největší problémy, které nás dnes brzdí.
Odpovědět
Pavel Hanzl
Inu 11 000 za vytápění garsoniéry se mi zdá docela dost.
Odpovědět
Tak to s váma někdo šeredně vydupal, já platím za dvojpokojový byt 60 m2 ve starém, nezatepleném domě, asi 3 tisíce měsíčně.
Odpovědět
Je to v rámci platného tarifu. Jiný způsob vytápění nikdo nenabízí. Ale jsem ten, kdo má zájem na zbourání domu (jehož jsem byl spoluvlastníkem), protože na změně mého bydlení (na rozdíl od současného vlastníka) neprodělám.
Odpovědět
Tohle je důvod, proč máme velmi drahou regulovatelnou složku ceny elektřiny, někdo to musí celé zaplatit. Ale pořád je to výtrazně levnější, než pálit uhel a ropu a plyn z Ruska.
Energetická nezávislost prostě levná není, když nemáme vlastní zdroje.
Odpovědět
Spekulativní žádosti jsou jedním z největších problémů. Každý by se měl zeptat, proč jsou spekulativní žádosti ?
Další , negarantované připojení.Proč nebylo něco takového zavedeno už dávno? Za určitých podmínek mohou omezit výkon zdroje bez nároku na finanční náhradu. Za jakých podmínek. Kdo tyto podmínky určí, komu budou nahrávat.
Kdy už konečně vláda přestane nesmyslně zvýhodňovat teno druh podnikání, který platíme my všichni.
Pravidlo nejvíce žádostí největší poplatky nic neřeší. Jaké by ty poplatky musely být,aby někoho odradily.
Proč nejsou žádosti zrušeny když se nezačne stavět včas nebo není stavba včas dokončena? To by ohrožovalo podnikatele a to se nesmí, ohrožovat mohou jen podnikatelé a to beztrestně. Tak to v naší společnosti funguje, taková musí být pravidla.
Odpovědět
"Proč nejsou žádosti zrušeny když se nezačne stavět včas nebo není stavba včas dokončena ?"
Tuto neschopnost státu taky nechápu. Budeme tu stavět nová vedení za stovky miliard a pak nebudou využita. A všichni to zaplatíme.
Odpovědět
|
|