Konference Vyspělé Česko představí cestu, kudy se má moderní a úspěšná země vydat
„Diskuzí o zelené tranzici nebo o udržitelnosti obecně je aktuálně celá řada, mnohých se sám účastním. Velmi často jde však o setkání stále stejných tváří z poměrně úzkého expertního kruhu. Cílem naší konference je setkání zástupců byznysu a politických decision makerů právě s těmito experty,“ říká Jenda Perla, výkonný ředitel Změny k lepšímu, která je pořadatelem akce.
„Od akce si slibujeme, že jasně zazní, co je z pohledu ekonomiky třeba, experti dodají, jaká opatření a v jakém sledu mají být implementována a od politiků očekáváme, že se tyto teze promítnou v politikách a regulatorice,“ dodává Perla.
Konkrétně by mělo jít o body zaměřující se na dekarbonizaci a sociální aspekty, podporu Výzkumu a vývoje, inovací do oblasti energií, modernizaci infrastruktury, ale i vzdělávacího systému.
Ze zástupců ekonomiky se konference Vyspělé Česko zúčastní mimo jiné Česká spořitelna, ORLEN Unipetrol, ING nebo např. Novartis. Nejen pro tyto společnosti je zásadní, aby byznysové prostředí v České republice bylo přehledné a hlavně předvídatelné, opřené o dlouhodobý politický rámec beroucí v potaz mezinárodní závazky země a zejména dění ve světě v 21. století. Chybět ale nebudou ani zástupci českých startupů jako je společnost MYCO. Celý program svým vystoupením zahájí Jan Dusík, exministr životního prostředí, který je od letošního roku zástupcem ředitele pro klimatickou politiku v Evropské Komisi. Je tak aktuálně jedním z nejvýše postavených Čechů v úřednické struktuře EU.
Akce bude druhý den pokračovat ve smíchovském Impact hubu workshopy, kde se účastníci praktickým způsobem dozví, jak udržitelnost promítnout do firemního byznys modelu nebo jak řídit firemní rizika spojená s ESG.
Samotná konference půjde příkladem a bude postavena tak, aby byla udržitelná - její uhlíková stopu se bude nejen měřit, ale také aktivně snižovat, zejména skrze principy cirkulární ekonomiky (zpracování bioodpadu, půjčování, nikoliv koupě předmětů nutných pro organizaci atp.). Odborný program tak doplní lokální rostlinný catering nebo recyklace a znovuvyužití konferenčních materiálů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Richard Vacek
30.10.2024 16:08Pavel Hanzl
31.10.2024 08:50 Reaguje na Richard VacekEkonomové tvrdí, že EU se rozdělí na dvojrychostní a my bohužel taky spadneme do té bídné.
Richard Vacek
31.10.2024 17:24 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.hrot24.cz/clanek/americka-produkce-ropy-a-plynu-i-nadale-trha-rekordy
A jen státy EU si takovou těžbu dokonce zakazují:
https://www.armadninoviny.cz/bridlicovy-plyn-v-evropske-unii-nevyuzita-prilezitost.html
Jaroslav Řezáč
31.10.2024 09:53 Reaguje na Richard VacekJe to zděšenost, vršící kůpa požadavků a regulací bez smysluplné snahy zajistit skutečné technické řešení, které nebude polovičatým nebude sloužit k vršení problémů jako je dočasné OZE.
Pavel Hanzl
30.10.2024 16:35A) Popis problému.
Tohle zvládáme velmi dobře a tisíce rozborů a článků i názorů k dispozici je. Jenže tím to končí.
B) Zjištění příčiny.
Tady se velmi často hledá úplně jinde a nesmyslně, nebo vůbec ne.
C) Návrh řešení.
Tady se už zase exhibuje a mává rukama, ale bez pořádného pochopení bodu B to k ničemu nevede.
D) Řešení skutečně provést.
Tohle je už z velké části už dost iluzorní oblast, i když dílčí problémy se skutečně řešit daří, ale systémové rozhodne ne.
Honza Honza
31.10.2024 06:44 Reaguje na Pavel HanzlA),B) jste popsal mnohokrát přesně sám, nemá cenu na to dělat konference : CO2, dekarbonizace. To že někdo stále neumí pochopit že 1+1 = 2 a tvrdí, že Země je placatá, je jen jeho problém.
Něco úplně jiného je C),D) : na to je třeba se soustředit.
Jde hlavně o to, abychom v honbě proti sršáňovi nerozbourali celý dům, abychom něco rovněž důležitého nezanedbali.
A aby nám ta honba za sršáněm vůbec fungovala. Koupit si kvůli tomu elektroauto, abyste si mohl dojet pro plácačku, není racionální.
Pavel Hanzl
31.10.2024 08:42 Reaguje na Honza HonzaV bodě A) se stokrát a tisíckrát popisuje, že náš stát se rozpadá, tohle je téma celé naší politické opozice a tlačí se nám to do hlav denně. Bohužel, je to z velké části pravda, ale vinou právě těchto dezolátů, kteří nás už velmi úspěšně rozvrátili a rozeštvali.
Proto si myslím, že klíčový je bod B), protože naši politici to odmítají chápat, občas to nesměle řekne pan Rakušan a jediný, kdo to prezentuje, je pan Foltýn a taky řekne, že příčinou je hybridní válka, vedená z Ruska.
Pokud vláda má podporu méně, než 20% obyvatel, nemá šanci nic dobrého prosadit a ta další nás stáhne dolů, jak již předvedla minule.
Tohle je klíč k naší budoucnosti a bylo by potřeba kopírovat státy, které tuhle hrozbu pochopily a dokážou jí vzdorovat. Tj. Polsko a Baltici, do značné míry Rumunsko.
Honza Honza
31.10.2024 12:59 Reaguje na Pavel HanzlPokud máte na mysli celý stát, nikoli jen ekologii, rovněž je správné dělat reformy, šetřit, ale jak zdůrazňuje p. Švejnar více dbát na rozvoj průmyslu, podporovat nové technologie, jedna z nich je i OZE, to je jasné, ale ne tak masivně , jak se to dělá.
- více liberalizmu, méně dotací, povolenek, pokut
- méně byrokracie
- větší podpora průmyslu, podnikání
- menší rozhazování peněz všem - nakonec nebude mít nikdo nic
Kdo jiný to může zajistit než konzervat. strana?
Pavel Hanzl
1.11.2024 06:56 Reaguje na Honza HonzaJsme v krizi systémové a dlouhodobé, z toho se můžeme dostat jentehdy, když mákou všichni politici, včetně opozice. Ta musí dávat na stůl svoje řešení a pokud žádná nemá, nesmí blokovat ta vládní. A děje se ale co?
Byl sjezd ANO a tam se domluvili, jak naší zemi pomohou:
„Tenhle rok bude náročný, troje volby a příští rok bude skutečně politická zteč ztečí, nebo říkejme prostě válka válek. Pojedeme stylem kobercový nálet,“ uvedl v rozhovoru Havlíček.
Tady je jasně vidět, že se budou drápat po korytech naprosto bezohledně, i za cenu rozvratu státu a zchudnutí obyvatel, což je vždy důsledek války, i když jen politické.
Jaroslav Řezáč
31.10.2024 09:45Pavel Hanzl
31.10.2024 12:52 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPříklad: Babiš stojí u pultíku a říká:" Fiala lže, že jsme si nezmrazili platy, je to nejprolhanější premiér".
Střih.
U pultíku pár dní předtím stojí Fiala a říká. "Já vím, babišova vláda zmrazila platy, jenže dnes to končí a proto by měly vyletět tak vysoko".
Příklad druhý: Babiš asi 4 hodiny!!! žvaní nesmysly v nějaké obstrukci a na závěr říká:"Fialova vláda zavádí novou totalitu, protože opozice se nedostane vůbec ke slovu". Atd. atd. atd. příkladů jsou stovky a to tam máme ještě horší z tohoto rangu.
A hádejte, kdo vyhraje příští volby. Já to vidím dost černě.
Břetislav Machaček
2.11.2024 17:20je závislé pouze na možnostech ekonomiky státu, aby mohl investovat do těch
moderních technologií a vzdělání zainteresovaných lidí. Pokud nebudou na
ty technologie vzdělaní strojaři, chemici a nebo jaderní inženýři, tak to
bude nikoliv o vývoji vlastních technologií, ale pouze o nákupu hotových
technologií a přidaná hodnota bude nulová. Už nyní na toto lidé nejsou a
nevím, na co se čeká? Že spadnou z nebe a ti bývalí vylezou z hrobů? V JE
už dochází ke generační výměně a není odkud brát, totéž v konstrukčních
kancelářích a na skutečných vědeckých pracovištích. Nevýrobní sférou se
ale zabývá stále více vzdělaných lidí a jejich mozky scházejí právě tam.
Nechci být škarohlíd, ale technicky vzdělaní lidé scházejí i jinde a
to mnohé přeplatí montovny a jiné nadnárodní podniky pro které pracují.
Přeplatí je i v zahraničí, kam je přetáhnou a nemají zájem pracovat tam,
kde se jim perspektiva jeví černě. A proč se jim perspektiva jeví černě?
No protože zde politika řídí ekonomiku a dodavatelé se nevybírají podle
ekonomických a technických parametrů, ale z čistě politických důvodů.
To prostě odborníky ponižuje a odrazuje, když mají až poslední slovo
místo toho, že o tom budou rozhodovat pouze oni a nikoliv politici s
humanitním vzděláním poskakující, jak jiní pískají. Toto se ale vymstí
nakonec i politikům, protože vládnout zaostalé a vykradené zemi není
žádný med.