Sinice jsou pouze znakem špatné kvality vody. Jejich přemnožení je chyba člověka
Sinice obsahují toxiny, nicméně Kaštovský podotkl, že na základě studií je jen malá část lidí, kteří jsou na sinice skutečně citliví a alergičtí. "Zabilo by vás to pouze v případě, že byste takovou vodu pili celý život. Když se vykoupete ve vodě s přemnoženými sinicemi, tak se vám udělá špatně a pozvracíte se, protože v té vodě neplavou jenom sinice, ale kde co," míní.
Citlivé osoby mohou mít z koupání ve vodním květu zánět spojivek nebo alergici mohou dostat kožní vyrážku. Avšak primární příčinou nejsou pouze sinice, ale obecně špinavá voda. Vodní květ je podle Kaštovského hlavně příznak špinavé vody, kde mohou být i jiné závadné organismy či látky.
"Teoreticky sinice tvoří toxické látky a samozřejmě to může mít nějaký efekt na pokožku, když je jich velká akumulace či u citlivějších lidí způsobit alergickou reakci. Mezi lidmi se to ale občas vnímá tak, že by je sinice mohly zabít, což je přehnané. V porovnání s jinými možnostmi je úmrtí zapříčiněné sinicemi minimální," řekla ČTK Markéta Bohunická z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové.
Sinice jsou podle Kaštovského démonizované. "Jsou součástí ekosystému a jejich přemnožení je chyba člověka. Toxiny sinic člověku navíc neprojdou kůží, musí se té vody napít. Hygienické instituce mají také tabulky, kde je zaznamenané množství infekčních onemocnění z prvoků a bakterií ve vodě. Těch jsou stovky ročně, u sinic je tam spíše otazník," řekl.
Kaštovský připomněl případ, kdy před pár lety média psala zprávy o umírání slonů v Botswaně na otravu ze sinic. Později se ale ukázalo, že se jednalo o bakteriální onemocnění.
Přečtěte si také |
Jde to. V Plzni našli způsob, jak mít v rybníku místo sinic průzračnou voduSinice jsou fotosyntetizující bakterie. Historicky se na planetě postaraly o kyslík v atmosféře. Byly první organismy s fotosyntézou a rostliny v současnosti fungují, protože v sobě mají bývalou sinici jako symbionta, který se nazývá chloroplast.
Někteří lidé sinice také dobrovolně jedí. Doplněk stravy, který nabyl popularity v posledních letech, zvaný spirulina, který se prodává v podobě tablet či prášku, je sinice s obsahem několika aminokyselin.
V České republice existuje asi 400 druhů a jen přibližně 20 z nich tvoří vodní květ. Většina z nich žije jinak, člověka nijak neovlivňují a ani je nevidí.
Přečtěte si také |
Země s nejčistší vodou ke koupání v Evropě podle nové zprávy EEAPodle Bohunické mají výjimečné adaptační vlastnosti díky svému dlouhému vývoji, které mohou mít významný vědecký přínos.
reklama