Země s nejčistší vodou ke koupání v Evropě podle nové zprávy EEA
Proces hodnocení rozděluje vody do čtyř kategorií: vynikající, dobrá, dostatečná a špatná. Vynikající hodnocení znamená, že voda splňuje nejvyšší standardy čistoty a bezpečnosti, takže je ideální pro koupání a další rekreační aktivity.
Přísná kritéria stanovená směrnicí EU o vodách ke koupání, která byla přijata v roce 2006, výrazně zlepšila kvalitu vody v celé Evropě. Podle nejnovější zprávy dosáhlo 85 procent oblíbených evropských vod ke koupání vynikajícího hodnocení a 96 procent splňuje alespoň minimální standardy kvality. Pouze 1,5 procenta lokalit bylo hodnoceno jako špatné, což odráží pokračující úsilí o snížení znečištění a zlepšení kvality vody.
Podle nejnovější zprávy je Chorvatsko - malý stát proslulý svým nádherným pobřežím Jaderského moře - zemí s nejčistšími pobřežními vodami v Evropě. Úctyhodných 99,1 procenta z 894 testovaných míst v Chorvatsku bylo označeno za vynikající.
Za Chorvatskem následují Kypr, Řecko a Slovinsko - všechny tyto země se umístily na předních příčkách v žebříčku čistoty pobřežních vod. Trvale splňují přísné normy EU týkající se kvality vody, což zajišťuje bezpečné a příjemné koupání turistům i místním obyvatelům.
Cestovatelům, kteří dávají přednost klidu jezer a řek, nabízí několik zemí výjimečně kvalitní vnitrozemské vody ke koupání. Zejména Bulharsko, Řecko, Irsko a Rumunsko dosáhly vynikajícího skóre, i když u nich bylo testováno méně vodních ploch.
Zvláštní zmínku si zaslouží také Rakousko, kde bylo 96,9 procenta z 260 testovaných vnitrozemských lokalit hodnoceno jako vynikající. Četná jezera a řeky v této zemi nabízejí nedotčené podmínky pro koupání, což přispívá k pověsti země jako nejlepší destinace pro sladkovodní koupání.
Česká republika a Slovensko se v žebříčku kvality vnitrozemských vod v rámci 27 zemí umístily na 13., respektive 17. příčce. V Česku byla posuzována kvalita 153 vodních ploch, na Slovensku 32.
Přečtěte si také |
Sopka pod ostrovem Santorini není tak „ospalá“, jak se mysleloPři společném posuzování pobřežních i vnitrozemských vod je na prvním místě Kypr, kde bylo 97,6 procenta z jeho 123 vodních ploch hodnoceno jako vynikající. Dalšími v pořadí jsou Rakousko, Chorvatsko a Řecko, které vykazují působivé výsledky, což dokazuje jejich odhodlání udržovat vysoké standardy kvality vody ve všech oblastech. V obou žebříčcích se na poslední příčce s nejhorší kvalitou pobřežních i vnitrozemských vod umístila Albánie.
reklama