https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/ve-skotsku-zahynul-po-narazu-do-vetrne-turbiny-orel-skalni.predchazet-tomu-ma-monitoring-pohybu-dravcu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Skotsku zahynul po nárazu do větrné turbíny orel skalní. Předcházet tomu má monitoring pohybu dravců

26.11.2024 11:05 (ČTK)
Orel skalní zahynul poté, co narazil do větrné turbíny na jihozápadě Skotska. Ochránci přírody ho našli díky digitálnímu kroužku na noze. Monitoring jejich pohybu může dravcům pomoci v lokalitách, kde se turbíny budou teprve stavět, píše web BBC.
 
Incident se odehrál ve skotské oblasti Dumfries and Galloway. Tříletého orla skalního jménem Sparky, který vylétl z hnízda v rámci ochranářského projektu The South of Scotland Golden Eagle Project (SSGEP), našli 15 metrů od úpatí stožáru větrné turbíny. Jedno křídlo měl odtržené.

Zástupci projektu našli dravce díky kroužku na noze, který vystopovali s pomocí satelitu. Testy podle vedoucích projektu ukázaly, že smrtelná zranění souvisela s nárazem do konstrukce.

"Díky kroužku mohli vyšetřovatelé rychle najít tělo, než počasí a mrchožrouti zničili všechny důkazy. Získávání poznatků ze satelitu je zásadní pro zajištění trvalé ochrany orlů skalních a dále posiluje význam naší práce v jejich monitorování v jižním Skotsku," řekla projektová manažerka Cat Barlowová.

Dodala, že sledování pohybu orlů je důležité jak ve stávajících lokalitách, tak v těch nových, kde se plánují budovat nové turbíny. Ve spolupráci s developery by neměly vznikat umělé překážky ani pro orly a ani pro jejich kořisti.

Od založení SSGEP v roce 2017 bylo v jižním Skotsku vysazeno 47 orlů skalních a označkována řada místně odchovaných ptáků; jejich populace se zvýšila na nejvyšší úroveň za poslední tři století.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

26.11.2024 16:45
Záchrana planety přináší své plody a to zjistili pouze kvůli označení. Kolik
neoznačených ptáků takto hyne se můžeme pouze dohadovat. Je dokonce zjištěno, že se ryby vyhýbají oblastem s větrníky v moři. Zda jim vadí vibrace a nebo
něco jiného se neví, ale mnohde to jsou místa, kde se ryby rozmnožovaly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2024 19:45 Reaguje na Břetislav Machaček
Je cha cha "zjištěno", že se ryby vyhýbají, prostě jak dycky.
Ptáky zabíjí především elektrická vedení a predátoři.
Stále se zkoumá možnost plašení ptáků, zkouší se barevné nátěry atd. Třeba se to časem podaří a hlavně si ptáci zvyknou a naučí se vyhýbat.
Odpovědět
Pe

Petr

26.11.2024 21:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Když se vyhýbat naučí i nenaučí, výsledek bude stejný - už žádní další mrtví ptáci.
Takže je to vlastně v pořádku, nemůžeme říct, že se nesnažíme počty mrtvých ptáků snížit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2024 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Píšu o nátěrech vrtulí, to jsem zapomněl dodat. Vždy je něco za něco, ale v lidské devastaci přírody jsou ty vrtule skutečně významově nulové.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2024 17:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Jakápak barva bude v noci varovat netopýry a nebo husy a sluky na tahu? Víte co je to turbulence vzduchu, která je schopna zničit dopravní letadlo
a co udělá s ptáky a netopýry turbulence lopatek větrníků? Vám je ale příroda ukradená, hlavně že
se plní váš sen o občasných zdrojích energií.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2024 09:08 Reaguje na Břetislav Machaček
Muheheheheee velký větřák teda vcúcne i dopravní letadlo? Voni sou hlava, pane vachmajstr....
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.11.2024 06:54
Ale že tu přírodu devastujeme pro mrzkou a ještě občasně nejistou korunu zisku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2024 09:07 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ne korunu zisku, ale pro energii, bez které lidstvo žít nedokáže.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

27.11.2024 13:06
Čím dál větší větrníky stále více ovlivňují přírodu, aniž by jejich vliv byl důkladně prozkoumán. Kdo zastaví toto novodobé šílenství :
https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/oze-vetrne-elektrarny-prodelavaji-a-skodi.A241106_115326_p_ekonomika_nef
Cituji:
"Kromě toho výzkumníci prokázali výrazně vyšší míru fatálních střetů v případě zásadně zvětšených rotorů pro dravé ptáky (silně postižen např. luňák červený) a stěhovavé ptáky (jako čáp černý) dopad 300metrových obrů, jako jsou ti v Schipkau v Braniborsku, na životní prostředí nebyl dosud prozkoumán. V malé obci mezi Chotěbuzí a Drážďany se v současnosti staví největší větrná onshorová turbína na světě. Spolu s rotorem je téměř dvakrát vyšší než katedrála v Kolíně nad Rýnem (157 metrů). Systém by také mohl být vzorem pro další expanzi v jižním Německu."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2024 09:10 Reaguje na Karel Valenta
Tyhle obludy na pevninu fakt nepatří. Je ale problém proti ní dát kameru, která zaznamená každý střet s ptákem?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist