https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/cnbc-tani-ledu-v-gronsku-zpristupnuje-zasoby-kritickych-nerostu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CNBC: Tání ledu v Grónsku zpřístupňuje zásoby kritických nerostů

18.1.2025 02:20 (ČTK)
Velký úbytek ledu v Grónsku odhaluje přírodní zdroje ostrova a neúmyslně zpřístupňuje některé z největších nevyužitých zásob kritických nerostných surovin na světě. Ústup ledu by tak mohl přinést začátek tzv. zlaté horečky na ostrově, napsal server zpravodajské televize CNBC.
 
Grónsko je rozlehlý, ale řídce osídlený ostrov, který se nachází mezi Severním ledovým oceánem a Atlantským oceánem. V posledních desetiletích se ale proměnil. Rozsáhlá analýza historických satelitních snímků, kterou loni zveřejnili vědci z univerzity v britském Leedsu, ukázala, že toto autonomní dánské území se kvůli globálnímu oteplování stále více zelená.

"Nyní se led pravděpodobně skutečně tvoří pouze tři nebo čtyři měsíce ve velmi severních zeměpisných šířkách a ve zbytku země ledové příkrovy ustupují, což odhaluje horniny a potenciální ložiska nerostných surovin, která nebyla dříve k vidění," řekl šéf britské těžařské firmy 80 Mile Roderick McIllree.

Firma 80 Mile má v současnosti v Grónsku tři projekty, které aktivně rozvíjí. Je mezi nimi velká ropná koncese na východním pobřeží ostrova, projekt těžby titanu poblíž americké vesmírné základny Pituffik na severozápadě a projekt Disko-Nuussuaq na jihozápadě, který by mohl být jedním z největších nalezišť niklu a mědi na světě.

Generální ředitel firmy Critical Metals Tony Sage uvedl, že tání ledu na ostrově firmě z logistického hlediska nesmírně pomohlo. Velké lodě se totiž nyní dostanou přímo ze severního Atlantiku až k okraji ložiska v Tanbreezu v jižním Grónsku, firma tak mohla využít plovoucí dok místo přístavu. Critical Metals rozvíjí v Grónsku jedno z největších světových nalezišť kovů vzácných zemin.

Sage ale upozornil, že pro těžební společnosti v Grónsku je také velkou překážkou nedostatek infrastruktury, protože Dánové tam nikdy nepostavili železnici ani silnice. Mimo města prakticky neexistují silnice, firma tak musí vyžívat vrtulník. To by podle něj mohlo případnou zlatou horečku na ostrově zbrzdit.

Konzultant Geologické služby Dánska a Grónska (GEUS) Jakob Klöve Keiding uvedl, že průzkum surovinového potenciálu Grónska z roku 2023 vyhodnotil na ostrově celkem 38 surovin, z nichž naprostá většina má relativně vysoký nebo střední potenciál. Mezi tyto suroviny patří kovy vzácných zemin, grafit, niobium, kovy platinové skupiny, molybden, tantal a titan. V Grónsku se rovněž nacházejí významná ložiska lithia, hafnia, uranu a zlata.

"Je zde obrovský potenciál, ale v současné době se tady vlastně moc netěží," řekl Keiding. Průzkum je tam většinou v počátečních fázích a pro mnoho ložisek není příliš údajů. Zdá se ale, že jsou tam i velká ložiska.

Za kritické nerosty se označují ty, které jsou považovány za zásadní pro transformaci energetiky. Konečné využití těchto surovin je široké a zahrnuje baterie pro elektromobily, technologie skladování energie a rovněž aplikace pro národní bezpečnost.

Grónsko se v posledních týdnech ocitlo v centru geopolitické bouře. Nově zvolený americký prezident Donald Trump opakovaně vyjádřil přání získat kontrolu nad ostrovem a označil tuto možnost za "absolutní nutnost" pro účely související s národní bezpečnostní. Na začátku měsíce Trump odmítl vyloučit možnost použití vojenské síly, aby se Grónsko stalo součástí USA.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

18.1.2025 07:30
Není škoda, aby takové obrovské nerostné bohatství patřilo jen pár eskymákům?
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.1.2025 14:16 Reaguje na Richard Vacek
Jojo, vždycky je škoda, když nějaké bohatství, zejména to přírodní, patří někomu jinému než mně, co?
Naše nenažraná technická civilizace už převálcovala indiány, aborigince a nejspíš řadu dalších, co si na ně honem nevzpomenu.
Odpovědět
pk

pepa knotek

18.1.2025 08:06
Důl to je přece díra v zemi, to eskymákům nemůže nikdo vzít.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2025 08:36
Z logiky věci by měla ta ložiska patřit pod OSN, těžily by světové firmy a zisk by byl příjmem OSN. Bohužel, ta paraorganizace je naprosto impotentní a nahrává teroristům, takže tahle varianta padá. Trump je sice rapl, ale byl bych radši, kdyby to připadlo USA, než Rusku nebo Číně. Jiné mocenské centrum na zemi nemáme, EU na to absolutně nemá.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

20.1.2025 08:42
Není škoda zhuntovat dosud čistou krajinu těžbou surovin ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2025 08:48 Reaguje na Karel Valenta
Je. Ale lepší, než kdyby se huntoval deštný prales a pokud to pojede podle těch zelených buzerací z Bruseli, tak to žádná tragédie nebude.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.1.2025 14:22 Reaguje na Karel Valenta
Ano, to je vždycky škoda. Taky Inuiti půjdou rychle do kopru i se svou kulturou. Většina z nich už na cestu nenávratné degradace nastoupila, zbytek bude rychle následovat.
Někde sleze led ze země a okamžitě přiletí hladoví, aby ve jménu rozvoje, růstu, blahobytu, dokonce práva na ty suroviny to celé do mrtě "vyžrali" a s posíleným bankovními konty vyhlíželi další příležitosti...
Objevení dalších zdrojů nás jen oddaluje od úvah o udržitelnosti, tedy jak dokázat přežít na Zemi ještě nějakou chvíli.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist