https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/jen-sedm-zemi-na-svete-splnilo-loni-smernici-who-ohledne-cistoty-vzduchu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jen sedm zemí na světě splnilo loni směrnici WHO ohledně čistoty vzduchu

14.3.2025 01:42 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Téměř každá země na světě má špinavější vzduch, než jaký lékaři doporučují k dýchání. Uvádí to výroční studie švýcarské společnosti zabývající se kvalitou ovzduší IQAir. Podle ní plnilo loni směrnici Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně čistoty vzduchu na celé Zemi jen sedm států ze 138, v nichž se měření uskutečnilo. Česká republika je v žebříčku až na 87. místě. Studie ale ukazuje částečné zlepšení úrovně znečištění ovzduší v Indii a Číně.
 
Každoroční výzkum švýcarské společnosti je založen na měření koncentrace drobných toxických prachových částic známých jako PM2,5 (polétavý prach o průměru 2,5 mikrometru, pozn. ČTK) ve vzduchu. Mezi zeměmi, které pokyny WHO splnily, byla například Austrálie, Nový Zéland, Estonsko nebo Island. Roční průměr výskytu těchto částic ve vzduchu v nich nepřekročil limit pět mikrogramů na metr krychlový. Úspěch zaznamenaly také některé ostrovní státy.

Mezi nejznečištěnější země naopak patří Čad, Bangladéš, Pákistán, Kongo a Indie. Úroveň PM2,5 byla ve všech pěti jmenovaných zemích nejméně desetkrát vyšší, než povoluje směrnice. Čad limity překročil dokonce až 18krát.

Podle lékařů žádná bezpečná úroveň koncentrace těchto částic ve vzduchu neexistuje. Částice jsou tak malé, že se dostanou do krevního oběhu a poškozují vnitřní orgány. Podle zdravotníků by každoročně mohly být zachráněny miliony životů, pokud by státy směrnici WHO dodržovaly. Znečištěný vzduch je po vysokém krevním tlaku celosvětově druhým nejvyšším rizikovým faktorem úmrtí.

"Znečištění vzduchu nás nezabije hned - trvá možná dvě až tři desetiletí, než se projeví dopady na zdraví, pokud není extrémní," řekl šéf IQAir Frank Hammes. "Vyhýbat se tomu je jednou z preventivních věcí, na které lidé v životě nemyslí, dokud není příliš pozdě," dodal.

Studie se ale zaměřila i na některá zlepšení. Například podíl měst, kterým se daří směrnici WHO ohledně částic PM2,5 plnit, vzrostl z devíti procent v roce 2023 na loňských 17 procent. Znečištění v Indii, kde se nachází šest z deseti nejšpinavějších měst na světě, se mezi roky 2023 a 2024 snížilo o sedm procent. Vzduch je čistější i v Číně, kde jde o dlouhodobý trend. Výskyt nebezpečných částic ve vzduchu se zde snížil mezi roky 2013 a 2020 téměř o polovinu.

V Pekingu nyní lidé dýchají zhruba stejný vzduch jako v bosenském Sarajevu, které je podle IQAir už dva roky po sobě nejznečištěnějším městem v Evropě. Praha limit WHO neplní, hůře jsou na tom ale tradičně města v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

IQAir vydává výroční zprávu o stavu ovzduší ve světě už sedm let.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

14.3.2025 06:09
ten třetí odstavec je důležitý, neb se ukazuje, že Evropa na těch eko konferencí nemusí být za pitomce, který může za všechno na Světě.
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.3.2025 08:41
1. neopouštět Green Deal kvůli nesmyslnému zbrojení
2. dělat Green Deal rozumně: nejdříve zdroj levné elektřiny = jedině JE nikoli FV bez úložiště, pak elektropřístroje rozumně nenásilně používat: hybrid místo čistého ale nepoužitelného elektroauta, TČ s akreditací, servisem, náhradní díly na 20 let, jen tam kde TČ má možnost fungovat, jinde klidně plyn bez pokut
3. nešetřit halíře, šetřit miliardy- ne zákaz topení dřevem a povolit diesely na lodích a vlacích
Chovat se jako průměrný sedlák se svým selským rozumem, ne jako bláznivý profesor, kt. vše ví a povede lidstvo ke světlým zítřkům = k bankrotu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.3.2025 10:27 Reaguje na Honza Honza
! 1*
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

14.3.2025 10:31 Reaguje na smějící se bestie
Vy jste jeden z mnoha, co tady píše, zruště GD. Ale bod 1 je přesně o opaku.
Nějak nejste konzistentní ve svých názorech.
Pěkný den
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.3.2025 17:12 Reaguje na Michal Uhrovič
GD se nemusí rušit, když budou použity čísla 2 a 3.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

14.3.2025 09:53
Raději konzum a blahobyt než čisté a zdravé prostředí pro život
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist