https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/ovzdusi-v-ostrave-se-vyrazne-zlepsuje.rok-2024-byl-zrejme-jednim-z-nejcistsich-v-historii-monitorovani
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ovzduší v Ostravě se výrazně zlepšuje. Rok 2024 byl zřejmě jedním z nejčistších v historii monitorování

18.2.2025 08:38 | OSTRAVA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Toto překvapivé tvrzení platí na „nejznámější“ monitorovací stanici provozované Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě v obvodu Radvanice a Bartovice, konkrétně v ulici Nad Obcí. Také na ostatních stanicích se potvrdilo, že se kvalita ovzduší na území krajského města zlepšuje. Důvodem jsou mj. zimy bez extrémně nízkých teplot, dlouhé a teplé podzimy, méně častý výskyt inverzního charakteru počasí, nízký počet smogových situací. Důležitou roli sehrála i výměna kotlů, opatření na významných zdrojích emisí vedoucí ke snížení prašnosti a jiných závažných znečišťujících látek či útlum hutní prvovýroby v podniku Liberty Ostrava.
 
„Stanice v Radvanicích a Bartovicích dosáhla nejnižších průměrných ročních hodnot v historii měření. Porovnáme-li hodnoty z let 2023 a 2024, pokles je zřetelný. Stejně jako porovnání roční průměrné hodnoty polétavého prachu velikosti PM10 před deseti lety: v roce 2015 to bylo 42 µg/m3, vloni 21 µg/m3. Roční průměr PM2,5 pak poklesl z 35 µg/m3 (2015) na 16 µg/m3 (2024). Největším a vítaným překvapením je však roční průměrná koncentrace benzo(a)pyrenu, která z průměrných hodnot okolo 8 ng/m3 za posledních devět let klesla v roce 2024 na 1,6 ng/m3,“ říká vedoucí Centra hygienických laboratoří Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě Lucie Hellebrandová.

Také na řadě dalších míst v Ostravě došlo k poměrně razantnímu snížení roční průměrné koncentrace benzo(a)pyrenu. Pokud jde o překročení průměrného denního imisního limitu PM10 na území Ostravy, na pěti stanicích se v roce 2024 jejich počet pohyboval v rozpětí 10 až 18, tolerance 35 možných nadlimitních dnů za rok tak byla dodržena.

„Za poledních 10 let došlo na námi provozovaných stanicích ke snížení průměrných koncentrací prachu PM10 o 30 až 40 %, v Radvanicích a Bartovicích dokonce o 50 %. U PM2,5 je situace na všech stanicích neměnná, pouze v Radvanicích byl zaznamenán pokles o 50 %. Pokud jde o benzo(a)pyren, pokles je 40 % na všech stanicích ve městě kromě Radvanic, kde činí zhruba 75 %,“ dodává Lucie Hellebrandová. Podle jejích slov je kvalita ovzduší v Ostravě srovnatelná s ostatními většími městy v kraji.

popisek
popisek
Zdroj | Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a Magistrát města Ostravy

„Pro obyvatele města máme dobrou zprávu, ostravské ovzduší bylo v roce 2024 jedním z nejčistších v historii monitorování. Jestliže bychom chtěli najít ‚zdravější‘ vzduch, museli bychom se přesunout do horských oblastí, jako je např. Karlova Studánka, Zlaté Hory a další,“ uvedl Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.

Monitoring a hodnocení stavu ovzduší je s ohledem na fakt, že statutární město Ostrava patří do oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší, podle něj klíčovým zdrojem informací, zejména ke vztahu možnosti informování občanů. Občané požadují informace jak o průběžném stavu, tak především při mimořádných událostech. Stanice jsou umístěny tak, aby monitorovaly různé zdroje znečišťování ovzduší např. průmysl: AMS v Ostravě-Radvanicích – ul. Nad Obcí, dopravu: AMS v Ostravě-Porubě - ul. Opavská, lokální topeniště: AMS v Ostravě-Radvanicích - ul. Poláškova.

„Výsledky z měření, jsou využívány také jako podklad pro strategické dokumenty města, např. strategický plán města Ostravy a akční plán, tak také k jednání s průmyslovými podniky o jejich ekologizaci, viz uzavření dodatku dobrovolné dohody se společností OKK Koksovny, který byl podepsán ve čtvrtek 13. 02. 2025 a týkal se dodatečného odprášení koksárenských baterií a modernizace systému hašení koksu. Připomenout mohu také kotlíkové dotace a příspěvek města, přičemž Ostrava již podpořila 2000 domácností částkou přesahující 18,2 miliony korun. Zmínit lze i nadlimitní čištění komunikací, kdy každoročně město vynakládá finance v rozsahu 16 milionů korun na snížení prašnosti v území Ostravy,“ dodává Aleš Boháč.

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě měří kvalitu ovzduší napříč Moravskoslezským krajem už od roku 1985. Na území města provozuje celkem pět stacionárních stanic – dvě v obvodě Radvanice a Bartovice, jednu v Porubě, která se bude během jara stěhovat do obvodu Ostrava-Jih, dále v Mariánských Horách a v Hrušově. Na provoz všech přispívá rovněž Statutární město Ostrava.


reklama

Kristýna Dolejšová
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

18.2.2025 14:43
Asi každý měří jinak, Dnes článek na Ekolistu hned vedle - V Moravskoslezském kraji přetrvávají nepříznivé rozptylové podmínky, cit: "S příchodem mrazivého počasí se v Moravskoslezském kraji opět zhoršily rozptylové podmínky. Na většině měřicích stanic v regionu byl ráno překonán imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový."
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist