Mikroplasty se dostávají i do lidského mozku, zjistili rakouští vědci
Nyní se tým odborníků z MedUni Wien zaměřil na další rizika spojená s přítomností plastových částic v lidském organizmu. Jejich akademický výzkum vůbec poprvé popsal mechanismus, jak se drobným částicím daří překonávat hematoencefalickou bariéru mezi vnitřním prostředím mozku a cévním systémem a následně proniknout i do mozku. Hematoencefalická bariéra představuje důležitou buněčnou ochranu mozku před napadením patogeny nebo toxiny. Podobnou ochrannou bariéru má i střevo, kterou podle vědeckých studií dokáží mikro a nanoplasty také překonat.
Nejnovější studii zaměřenou na lidský mozek vídeňští vědci provedli na zvířecím modelu. Konkrétně sledovali, jak se v organizmu chovají mikro a nanočástice polystyrenu, známého druhu plastu, který se běžně používá například v potravinových obalech. Výzkumný tým přitom zjistil, že tyto drobné částice lze v mozku detekovat již dvě hodiny po požití. Počítačové modely dále ukázaly, že pro průnik částic do mozku je rozhodující jejich specifická povrchová struktura (biomolekulární korona).
Přečtěte si také |
Pole plná plastů. Je to problém?„V mozku by plastové částice mohly zvyšovat riziko zánětů, neurologických poruch nebo dokonce neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba,“ uvedl Lukas Kenner, vedoucí výzkumného týmu. Také zdůraznil, že v této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu. „Abychom minimalizovali potenciální škodlivost mikro a nanočástic plastů pro člověka a životní prostředí, je nezbytné se jejich působení méně vystavovat a omezit jejich používání, a to sice dokud budou jejich účinky nadále předmětem výzkumu,“ dále apeloval Kenner. Nově objevený mechanismus, jakým plastové mikro a nano částice překonávají ochranné bariéry v těle, může tento výzkum rozhodujícím způsobem posunout kupředu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Karel Zvářal
6.5.2023 06:33Richard Vacek
6.5.2023 07:04https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=sp_dyn_le00_in&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=world&idim=world:Earth&ifdim=world&ind=false
Anyr
6.5.2023 10:47 Reaguje na Richard VacekJe velký rozdíl dožít se 90 a zemřít po propracovaném dni na zástavu srdce během spánku, nebo od dvaceti běhat po doktorech, a dožít se devadesátky spolu s dekády trvajících obtížích, s deseti druhy denně užívaných léků a nepohyblivý.
Říká se tomu "kvalita života".
Navíc, je důležité "dny plnit životem", nikoliv život dny - a to je právě další zavádějící fakt podobně přiblblých grafů.
Richard Vacek
6.5.2023 11:40 Reaguje na Anyrhttps://data.worldbank.org/indicator/SP.DYN.LE00.IN?view=chart&locations=CN-CZ
Miroslav Vinkler
6.5.2023 08:16Vyjimkou je sodovkáč , který byl klanem kolem IPCC prohlášen za metlu lidstva a bude slavnostně upálen v obloukovém výboji z OZE.
Místo toho , abychom výrazně produkci odpadů snižovali, jeho objem se neustále navyšuje a ... a vlády k tomu trpně mlčí.
Musíme zbrojit, musíme válčit, musíme ekonomicky růst a tak nějak jsme zapomněli, že bychom se zejména měli starat o životní prostředí.
Je to marné, je to marné, je to marné !
Anyr
6.5.2023 10:50 Reaguje na Miroslav VinklerOtázka je, za jakou cenu to bude a co se stihne zachránit, a co už ne.
Juraj Tabiczký
12.5.2023 10:48Pokiaľ vychádzate z vedeckých teórii vzniku ľudstva , tak sme sa vyselektovali zhodou okolností po období kriedy , po vyhynutí dinosaurov a prežili sme vďaka šťastiu . Pokiaľ veríte v stvorenie , tak človek bol omylom pána Boha. Keď už spomínate Vesmír, taka najlepšie ohodnotil ľudstvo A.Einstain "Vesmír a ľudská hlúposť je nekonečná a s vesmírom nie som si istý". Ľudstvo je na ceste k sebadeštrukcii a mikroplasty sú len jednou časťou mozaiky.