Množství vytříděného bioodpadu v jihočeských městech stoupá
Například v Českých Budějovicích vzrostl objem vytříděného odpadu za rok o více než 1000 tun. Zatímco loni magistrát zaznamenal přes 2700 tun, v roce 2014 to bylo pod 1600 tun. Krajské město v současnosti nabízí občanům 6784 nádob na bioodpad. Magistrát loni umístil do různých čtvrtí nově 470 speciálních kontejnerů. "Nárůst vytříděného bioodpadu je poměrně významný," řekl náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.
Ve Strakonicích obyvatelé vytřídí za rok zhruba 1500 tun biologického odpadu. Ten se zatím shromažďuje ve dvou sběrných dvorech. Radnice ale letos na podzim chtěla nově instalovat do města nádoby a kontejnery. "Potom bychom měli sběrem postupně dosáhnout na využitelnou kapacitu ve výši 2000 tun za rok," řekla Radka Mrkvičková z odboru životního prostředí strakonické radnice.
V Táboře se zatím daří třídit bioodpad především v oblastech, kde stojí rodinné domy. Horší zkušenosti mají pracovníci městského úřadu se sídlišti. "Objevuje se tam ve značné míře podíl plastů, což představují sáčky vhozené společně s bioodpadem," uvedl vedoucí odboru životního úřadu táborské radnice Jan Fišer. Dodal, že město poskytlo občanům přibližně 1600 speciálních popelnic a 1100 kompostérů. Loni město vytřídilo 2240 tun bioodpadu.
V Jindřichově Hradci zaznamenali za poslední rok mnohonásobný nárůst shromážděného biologického odpadu. V roce 2014 se jednalo o méně než 100 tun, kdežto loni to bylo už téměř 500 tun. "Nadále očekáváme vzrůstající trend, protože každým rokem výrazně stoupá zájem občanů o třídění bioodpadu," řekl referent odpadového hospodářství jindřichohradecké radnice Vladimír Mrázek.
reklama