https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/na-kladorubce-u-letovic-vznikla-nova-vodni-nadrz
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Kladorubce u Letovic vznikla nová vodní nádrž

25.1.2025 01:20 (ČTK)
Zdroj | Lesy ČR
Státní firma Lesy České republiky (LČR) vybudovala u Letovic na Blanensku za zhruba čtyři miliony korun novou vodní nádrž. Pojme 560 metrů krychlových vody, zatopená plocha je 775 metrů čtverečních, uvedla mluvčí firmy Eva Jouklová. Jedná se o další opatření v dlouhodobém programu podniku Vracíme vodu lesu, který má vrátit vodní prvky do lesní krajiny, a pomoci tak lesům adaptovat se na změny klimatu.
 
Retenční nádrž má chránit před povodněmi i suchem. Státní podnik ji vybudoval na potoce Kladorubka, který v Letovicích vtéká do Svitavy. Za povodní má zachytit splaveniny, jako jsou písek, štěrk, zeminy nebo větve stromů a další rostlinné zbytky, které unáší voda. V době sucha má být zase zdrojem vody.

"Monolitický železobetonový výpustný objekt nám umožňuje regulovat hladinu, což je při současných výkyvech počasí důležité. Kamenem obložený přeliv zase brání během povodně přeplnění nádrže a poškození hráze, protože bezpečně převede vodu do potoka," doplnil v tiskové zprávě podniku vedoucí správy toků pro povodí Dyje z Lesů České republiky Pavel Hopjan.

Vodní nádrž u Letovic je jednou z vodohospodářských staveb, které Lesy ČR vybudovaly v projektu Vracíme vodu lesu. V minulosti tak už vytvořily rybníky a nádrže i v jiných místech republiky. Lesy ČR jsou správcem přibližně třetiny drobných vodních toků v Česku. Jedná se o více než 38 000 kilometrů říček, bystřin a potoků. Například v roce 2023 uskutečnil státní podnik v projektu Vracíme vodu lesu 185 staveb včetně drobných opatření typu tůní a meliorací za zhruba 300 milionů korun a další stovku akcí projekčně připravil. Na rok 2024 bylo v plánu dalších 180 staveb za zhruba 350 milionů korun.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

26.1.2025 19:04
560 metrů krychlových vody, to je opravdu gigantické dílo!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.1.2025 19:36
Djo, 7 tisíc za kubík. Neupsali se?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

31.1.2025 08:45
Takových staveb, i ještě výrazně menších bylo dříve v krajině plno, ovšem za socialismu se benefity takových malých nádrží nebraly do bilance, zatímco náklady na údržbu takových drobných nádrž naopak v bilancích byly výrazné. Proto se takové nádrže nechávaly "dožít" nebo se rovnou v rámci úprav vodních toků rušily. Zůstávaly jen nádrže, které místní komunity využívaly k rekreaci, koupání a podobně. Případně ke konci socialismu byly i nějaké zaměřené na koupání a další rekreaci postaveny nebo obnoveny.
Ovšem dneska je třeba různých takových nádrží mnohem víc, protože jsou třeba právě pro ten návrat vody do krajiny a ke zvýšení diverzity krajiny.
Odpovědět
va

vaber

31.1.2025 12:47
Já nevím co řeknou někteří ochránci přírody ,zdali je to nádrž škodlivá ,proti které je třeba bojovat nebo užitečná.
Jak se to pozná?
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist