https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/na-slovensku-se-podle-spravce-vysbiralo-pres-90-procent-zalohovanych-obalu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Slovensku se podle správce vysbíralo přes 90 procent zálohovaných obalů

3.1.2025 01:25 | BRATISLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Slovensku se prostřednictvím systému zálohování plastových lahví a plechovek vysbíralo více než 90 procent nápojových obalů, které byly uvedeny na trh. Správce zálohového systému o tom informoval v tiskové zprávě k výsledkům za loňský rok. Zálohovací systém zavedlo Slovensko v roce 2022. V Česku by podobné opatření mělo začít platit v příštím roce.
 
"Prioritou Správce zálohového systému je nejen dosahovat vysokou návratnost, ale ji i udržet," uvedl generální ředitel správce slovenského systému Marián Áč.

Záloha 15 eurocentů (zhruba 3,80 Kč) se na Slovensku vztahuje na plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů. Výjimku ze zálohování mají kromě jiných lahve na mléko a lihoviny. Cílem zavedení systému bylo vysbírat 90 procent nápojových obalů do roku 2025.

Nápojové obaly lze na Slovensku vrátit na 3450 odběrných místech, z nich téměř čtvrtiny tvoří automaty. Umístěné jsou hlavně u větších prodejen. Správce zálohového systému, který je neziskovou organizací, uvedl, že odběrnou síť rozšiřuje o další provozy, jako například čerpací stanice. Původně bylo v zemi zřízeno zhruba 2000 odběrných míst.

Česká vláda loni v říjnu schválila návrh novely zákona o obalech, která zavede zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky. Předlohu posoudí parlament. Podle dřívějších informací českého ministerstva životního prostředí (MŽP) se počítá se čtyřkorunovou výší zálohy, její přesnou cenu stanoví až vyhláška k novele. Obaly by následně podobně jako některé skleněné lahve museli vybírat obchodníci v prodejnách nad 50 metrů čtverečních a také na všech čerpacích stanicích. Dohromady to je přes 11 000 povinných míst. Celkově by se podle odhadů MŽP mohl systém ročně týkat zhruba 2,5 miliardy kusů PET a plechovek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

3.1.2025 09:10
mě by spíš zajímala opačná strana, co se s těmi vytříděnými petkami děje a jak se využívají.
Jak se říká, spálit se to dá vždycky...
ono jak se ukazuje, tak to, že se třídí a je tu oběhový systém se ukazuje, že kvalitativně se láhev nezměnila, tedy produkce jede nezměněným tempem dále.
Tedy v zásadě je úplně jedno, jestli to sklidí kontejner nebo nějaký vratný systém.
Tedy dopad na snížení produkce CO2 tento systém nemá.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.1.2025 09:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
tedy zálohový systém, který má v zásadě má své poražené i vítěze a rozhodně to nejsou obce ani občan ale vylepšení hospodaření firem, protože Eco- komu je jedno komu za ten recyklát dají peníze....ony si obce ten tunel s dírou v rozpočtu zasanují ze svého či podojí lidi.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.1.2025 09:26 Reaguje na Jaroslav Řezáč
op, Eko-kom
Odpovědět
ZZ

Zejména Zájmena

3.1.2025 21:08
O kolik tisíců, milionů flašek MÍŇ se teď na Slovensku válí v příkopech, lesích, parcích, ulicích.. Zálohování je skvělá věc. Já už naštěstí přešel na Sodastream, takže žádné kupování vod a limonád. To je ještě lepší věc ten odpad nevytvořit, respektive vytvořit je mnohem méně (obaly od sirupů).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist