Zálohování PET lahví udrží konkurenceschopnost českých pivovarů, uvedl svaz
V zemích, kde zálohový systém funguje, se podle svazu snižuje podíl plechovek na odpadu vysbíraném v přírodě. Třeba na Slovensku to bylo z 20 procent na dvě procenta. Slovensko zálohuje poslední tři roky. "Už ve druhém roce svého fungování systém dosáhl míry sběru přes 92 procent, přičemž všechny byly recyklovány zpátky do nových plechovek," sdělil ředitel Slovenského sdružení výrobců piva a sladu Vladimír Machalík.
Prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich dodal, že zálohování by také snížilo uhlíkovou stopu odvětví. "Při zpracování recyklátu se spotřebuje až o 95 procent méně energie než při výrobě z nové suroviny. I po započtení ostatních dopadů má plechovka z recyklovaného materiálu až o 80 procent nižší uhlíkovou stopu v porovnání s výrobou nové plechovky," uvedl Voldřich.
Podle pivovarníků by účinnému zálohování napomohla i dlouholetá zkušenost Čechů s vratnými pivními lahvemi, průměrná návratnost dosahuje podle nich přes 90 procent, přičemž vrácené pivní láhve putují zpět do pivovarů k opětovnému využití.
Slunečko podotkl, že zálohování také pomůže efektivně využívat bezúčelně likvidovaný materiál. Svaz uvádí, že Češi recyklují 30 procent plechovek a 42 procent plastových odpadů, zbytek končí na skládkách nebo ve spalovnách. "Česká ekonomika tak zbytečně přichází o zhruba 500 milionů plechovek ročně, tedy zhruba 11.000 tun tohoto obalového materiálu ročně v hodnotě takřka půl miliardy korun,“ sdělil Slunečko.
Podporu zálohování dříve vyjádřil Plzeňský prazdroj, Coca-Cola Česko a Slovensko, Heineken ČR, Kofola Česko Slovensko, Mattoni 1873, kteří založili Iniciativu pro zálohování. Zálohový systém funguje v 16 evropských zemích.
Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) se počítá se čtyřkorunovou výší zálohy, její přesnou cenu stanoví až vyhláška k novele. Obaly by následně podobně jako některé skleněné lahve museli vybírat obchodníci v prodejnách nad 50 metrů čtverečních a také na všech čerpacích stanicích. Dohromady to je přes 11.000 povinných míst. Celkově by se podle odhadů MŽP mohl systém ročně týkat zhruba 2,5 miliardy kusů PET a plechovek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Tonda Selektoda
29.11.2024 13:29Samá výhoda! Jen pro někoho...
Viktor Šedivý
1.12.2024 00:30 Reaguje na Tonda SelektodaPavel Januška
29.11.2024 13:45Tonda Selektoda
29.11.2024 14:46 Reaguje na Pavel JanuškaPočítejte: při deklarované roční produkci 1,8 miliardy PET-tek, 800 milionů plechovek a lobbisty uvažované míře návratnosti 90% to znamená, že zazálohovaných 180 milionů PET-ek a 80 milionů zazálohovaných plechovek, se každoročně zpět nevrátí. Z toho plyne, že při záloze 4,0 Kč za kus, obchodníci lidem nevrátí zaplacené zálohy za (180 + 80) x 4 = 1040 milionů korun ročně! Způsob naložení s touto sumou, bude upřesněn v zákoně nebo v jeho prováděcí vyhlášce, a jistě nebude použit na charitu pro tučňáky v Antarktidě!