https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zalohovani-pet-lahvi-udrzi-konkurenceschopnost-ceskych-pivovaru-uvedl-svaz
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zálohování PET lahví udrží konkurenceschopnost českých pivovarů, uvedl svaz

29.11.2024 12:23 (ČTK)
Plechovky
Plechovky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Plánované zálohování PET lahví a plechovek pomůže udržet konkurenceschopnost českých pivovarů a sníží uhlíkovou stopu odvětví, uvedl Český svaz pivovarů a sladoven. Novelu zákona o obalech, která zavádí zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky, vláda schválila na začátku října. Pokud opatření schválí Parlament a podepíše prezident, mělo by začít platit v roce 2026.
 
Pivovarnický svaz upozornil, že sousední země již zálohují nebo se k zálohování přidají. Česko tak bude obklopeno zeměmi, ve kterých budou nápojové obaly uzavřeně cirkulovat. "To povede ke snížení množství dostupného recyklovaného PETu a hliníku, který pivovary potřebují k výrobě nových obalů, a ve svém důsledku k ohrožení konkurenceschopnosti českého pivovarnictví v Evropě,“ uvedl Tomáš Slunečko, ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven.

V zemích, kde zálohový systém funguje, se podle svazu snižuje podíl plechovek na odpadu vysbíraném v přírodě. Třeba na Slovensku to bylo z 20 procent na dvě procenta. Slovensko zálohuje poslední tři roky. "Už ve druhém roce svého fungování systém dosáhl míry sběru přes 92 procent, přičemž všechny byly recyklovány zpátky do nových plechovek," sdělil ředitel Slovenského sdružení výrobců piva a sladu Vladimír Machalík.

Prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich dodal, že zálohování by také snížilo uhlíkovou stopu odvětví. "Při zpracování recyklátu se spotřebuje až o 95 procent méně energie než při výrobě z nové suroviny. I po započtení ostatních dopadů má plechovka z recyklovaného materiálu až o 80 procent nižší uhlíkovou stopu v porovnání s výrobou nové plechovky," uvedl Voldřich.

Podle pivovarníků by účinnému zálohování napomohla i dlouholetá zkušenost Čechů s vratnými pivními lahvemi, průměrná návratnost dosahuje podle nich přes 90 procent, přičemž vrácené pivní láhve putují zpět do pivovarů k opětovnému využití.

Slunečko podotkl, že zálohování také pomůže efektivně využívat bezúčelně likvidovaný materiál. Svaz uvádí, že Češi recyklují 30 procent plechovek a 42 procent plastových odpadů, zbytek končí na skládkách nebo ve spalovnách. "Česká ekonomika tak zbytečně přichází o zhruba 500 milionů plechovek ročně, tedy zhruba 11.000 tun tohoto obalového materiálu ročně v hodnotě takřka půl miliardy korun,“ sdělil Slunečko.

Podporu zálohování dříve vyjádřil Plzeňský prazdroj, Coca-Cola Česko a Slovensko, Heineken ČR, Kofola Česko Slovensko, Mattoni 1873, kteří založili Iniciativu pro zálohování. Zálohový systém funguje v 16 evropských zemích.

Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) se počítá se čtyřkorunovou výší zálohy, její přesnou cenu stanoví až vyhláška k novele. Obaly by následně podobně jako některé skleněné lahve museli vybírat obchodníci v prodejnách nad 50 metrů čtverečních a také na všech čerpacích stanicích. Dohromady to je přes 11.000 povinných míst. Celkově by se podle odhadů MŽP mohl systém ročně týkat zhruba 2,5 miliardy kusů PET a plechovek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

29.11.2024 13:29
Ano, nový pivovar na trhu, který nebude mít zálohované plechovky, které budou automaty při jejich vracení přijímat, bude mít konkurenční nevýhodu. A stejné to bude i u PET-ek.
Samá výhoda! Jen pro někoho...
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.12.2024 00:30 Reaguje na Tonda Selektoda
A proto se současní velcí výrobci tak zasazují o zálohování. Náklady na zvýšení prahu pro vstup potenciální konkurence do odvětví zaplatí zákazníci.
Odpovědět
PJ

Pavel Januška

29.11.2024 13:45
Nevidíte ten "malý rozdíl": skleněná lahev se umyje a znova naplní, PET nebo plechovka se rozšrotuje, přetaví, vylisuje a pak se teprve plní? A to vše má být ekologické a ekonomické?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

29.11.2024 14:46 Reaguje na Pavel Januška
Ano, o ekologii rozhodují peníze. Všechny ty popsané postupy totiž zaplatí kupující. Výrobce ani obchodník tak neprodělají.
Počítejte: při deklarované roční produkci 1,8 miliardy PET-tek, 800 milionů plechovek a lobbisty uvažované míře návratnosti 90% to znamená, že zazálohovaných 180 milionů PET-ek a 80 milionů zazálohovaných plechovek, se každoročně zpět nevrátí. Z toho plyne, že při záloze 4,0 Kč za kus, obchodníci lidem nevrátí zaplacené zálohy za (180 + 80) x 4 = 1040 milionů korun ročně! Způsob naložení s touto sumou, bude upřesněn v zákoně nebo v jeho prováděcí vyhlášce, a jistě nebude použit na charitu pro tučňáky v Antarktidě!
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.12.2024 00:29 Reaguje na Pavel Januška
Láhev "se" neumyje. Láhev je nutné vykoupit, přivézt, umýt, zkontrolovat ... no a to všechno je dohromady dost drahé. Když k tomu připočtete, že poměrně drahá lahev se otočí tak desetkrát, vyjde vám, že PET nebo sklo, náklady jsou zhruba stejné.
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.12.2024 10:24 Reaguje na Viktor Šedivý
zálohovaný obal na nápoje, který mi dává jednoznačný smysl, je pivní sud (a tlaková láhev na tlačný plyn). skleněná láhev na pivo už tak jednoznačná není, počet otáček pivní láhve fakt není nekonečný.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

3.12.2024 08:45 Reaguje na Lukas B.
To jistě, nic na světě není dokonalé. Sklo se však nepoužívá jen na obalové materiály. A přesto za několik desetiletí nezamořilo naše životní prostředí, ani se nedostává do živých organizmů tak, jak to dokázaly při svém rozpadu různé druhy plastů (mikroplasty a nanoplasty).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist