Zálohování PET lahví může zlepšit recyklaci a ušetřit náklady, tvrdí experti
Novotný řekl, že každoročně se v Česku na trh dostává přibližně 47 000 tun PET lahví a 15 000 tun plechovek. Současný systém třídění však nedokáže dostatečně účinně zabránit plýtvání materiálem. Podle Novotného se nyní daří vytřídit pouze 73 procent plastových lahví, z nichž se recykluje pouze 49 procent. Více než polovina takového materiálu končí na skládkách nebo mimo recyklační systém. U plechovek je situace ještě horší - pouze 26 procent se vysbírá a recykluje, zatímco 74 procent končí na skládkách nebo ve směsném odpadu.
"Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne," zdůraznil Novotný a dodal, že aktuálně je z recyklovaných PET lahví kvůli kontaminaci možné vyrábět pouze jiné produkty než nové láhve, například fleecové bundy nebo koberečky do aut. Jde o takzvaný downcycling. Zálohovací systém by naopak zajistil uzavřený okruh recyklace, v němž by plast z lahví i kov z plechovek zůstaly čisté a mohly by být použity přímo k výrobě nových lahví či plechovek.
Hegyi uvedl, že vysoké míry recyklace, kolem 80 až 90 procent, nelze bez zálohovacího systému dosáhnout. Unijní směrnice požaduje, aby do roku 2029 bylo zpětně odebráno minimálně 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví. Česko se pohybuje pod touto hranicí, a to jak u plastových lahví, tak u kovových plechovek. "Zálohování při dobrém provedení navíc snižuje uhlíkovou stopu a šetří energii," dodal.
Zálohovací systém by podle Kristýny Havlingerové z Iniciativy pro zálohování mohl pomoci Česku ušetřit půl miliardy korun ročně tím, že by se nápojové obaly přesunuly z běžného odpadu do zálohovaného systému. Havlingerová dodala, že "materiál by se vrátil do systému, kde by se z PET lahve stala znovu PET lahev a z plechovky nová plechovka".
Na skládky a částečně do spaloven míří každoročně přes 12 690 tun plastových lahví a přibližně 11 100 tun plechovek, což představuje nevyužité materiály, které by jinak mohly být opakovaně použity.
Novelu zákona o obalech, která zavádí zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky, vláda schválila na začátku října. Podle ministerstva se počítá se čtyřkorunovou výší zálohy, její přesnou cenu ale stanoví až vyhláška k novele. Cílem má být zvýšení míry recyklace a omezení množství odpadu v přírodě. Zálohovací systém by měl být zaveden v roce 2026.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Radek Čuda
14.11.2024 12:29Automatické třídící linky jsou přitom řešením účinným a občany podstatně komfortnějším.
Viktor Šedivý
14.11.2024 13:12(Dostat se třeba ze 40 na 50% je mnohem snazší/levnější než ze 70 na 80%.)
V aktivistických úvahách nějak nevidím výpočet té hranice, kdy už nemá smysl procento zvyšovat.