https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zalohovani-pet-lahvi-muze-zlepsit-recyklaci-a-usetrit-naklady-tvrdi-experti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zálohování PET lahví může zlepšit recyklaci a ušetřit náklady, tvrdí experti

14.11.2024 00:05 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zavedení zálohového systému má zvýšit recyklaci PET lahví a plechovek na 95 procent a ušetřit půl miliardy ročně, uvedli experti na odborném semináři v Praze. Získaný materiál se pak znovu využije k výrobě nových nápojových obalů. Nyní se z vytříděných plastových lahví zrecykluje polovina, u plechovek je to 26 procent.
 
Zálohový systém je nejen ekologičtější, ale i ekonomicky výhodný, shodli se konzultant Institutu cirkulární ekonomiky Petr Novotný a Ladislav Hegyi, poradce slovenského europoslance Martina Hojsíka pro environmentální politiku. Slovensko zavedlo zálohový systém na PET lahve a plechovky v lednu 2022.

Novotný řekl, že každoročně se v Česku na trh dostává přibližně 47 000 tun PET lahví a 15 000 tun plechovek. Současný systém třídění však nedokáže dostatečně účinně zabránit plýtvání materiálem. Podle Novotného se nyní daří vytřídit pouze 73 procent plastových lahví, z nichž se recykluje pouze 49 procent. Více než polovina takového materiálu končí na skládkách nebo mimo recyklační systém. U plechovek je situace ještě horší - pouze 26 procent se vysbírá a recykluje, zatímco 74 procent končí na skládkách nebo ve směsném odpadu.

"Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne," zdůraznil Novotný a dodal, že aktuálně je z recyklovaných PET lahví kvůli kontaminaci možné vyrábět pouze jiné produkty než nové láhve, například fleecové bundy nebo koberečky do aut. Jde o takzvaný downcycling. Zálohovací systém by naopak zajistil uzavřený okruh recyklace, v němž by plast z lahví i kov z plechovek zůstaly čisté a mohly by být použity přímo k výrobě nových lahví či plechovek.

Hegyi uvedl, že vysoké míry recyklace, kolem 80 až 90 procent, nelze bez zálohovacího systému dosáhnout. Unijní směrnice požaduje, aby do roku 2029 bylo zpětně odebráno minimálně 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví. Česko se pohybuje pod touto hranicí, a to jak u plastových lahví, tak u kovových plechovek. "Zálohování při dobrém provedení navíc snižuje uhlíkovou stopu a šetří energii," dodal.

Zálohovací systém by podle Kristýny Havlingerové z Iniciativy pro zálohování mohl pomoci Česku ušetřit půl miliardy korun ročně tím, že by se nápojové obaly přesunuly z běžného odpadu do zálohovaného systému. Havlingerová dodala, že "materiál by se vrátil do systému, kde by se z PET lahve stala znovu PET lahev a z plechovky nová plechovka".

Na skládky a částečně do spaloven míří každoročně přes 12 690 tun plastových lahví a přibližně 11 100 tun plechovek, což představuje nevyužité materiály, které by jinak mohly být opakovaně použity.

Novelu zákona o obalech, která zavádí zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky, vláda schválila na začátku října. Podle ministerstva se počítá se čtyřkorunovou výší zálohy, její přesnou cenu ale stanoví až vyhláška k novele. Cílem má být zvýšení míry recyklace a omezení množství odpadu v přírodě. Zálohovací systém by měl být zaveden v roce 2026.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

14.11.2024 11:32
A kde jsou experti z ekolistu, co mají jiný názor?
Odpovědět
ig

14.11.2024 11:48
Ekonomicky výhodné ... pro ty, kterým zůstanou za nehty zálohy za lahve které ze systému z nějakého důvodu vypadnou. Všichni ostatní z toho budou mít jen zvýšené náklady. Viz Německo :D
Odpovědět

Radek Čuda

14.11.2024 12:29
A taky to mže snadno způsobit, že třídění ostatního odpadu půjde poněkud do kelu, bo ochota lidí okolo toho třídění šaškovat není bezbřehá a ne každý chce mít doma jednu cimru spešl na tříděn odpadu a lítat s ním po všech čertech.

Automatické třídící linky jsou přitom řešením účinným a občany podstatně komfortnějším.
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.11.2024 13:12
Čím vyšší má být návratnost obalů, tím víc budeme za jeden další obal platit.
(Dostat se třeba ze 40 na 50% je mnohem snazší/levnější než ze 70 na 80%.)

V aktivistických úvahách nějak nevidím výpočet té hranice, kdy už nemá smysl procento zvyšovat.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

15.11.2024 08:36
Snůška nesmyslů, kekteré se mnemá smysl ani vyjadřovat.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.11.2024 08:52 Reaguje na Jiří Kvítek
Přesně tak
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

15.11.2024 10:41
Už je to tak, kde je poptávka, je i nabídka. Byznys. Proto, pokud spotřebitelé neomezí poptávku po sladkých barevných a chemicky upravených vodách, pivu v konzervách, a zejména mládež, se bude nadále nalévat různými "energeťáky", tyto obaly budou pořád kolem nás. Zajímavý veletoč však udělalo samotné ministerstvo. Ještě před pár lety zálohování odmítalo s tím, že ČR má vlastní, na základě svého zákona o odpadech vytvořený a dobře fungující systém nakládání komunálním odpadem. Tedy i těmi PET-kami a plechovkami. Až po příchodu pětikoalice k moci, se názor ministerstva začal měnit z odmítání, dokonce na lobbování za přijetí zákona k zálohování. Ale, v případě PET, jen u těch balených vod! Ostatní jsou prý kontaminovány a bylo by prý náročné, je před recyklací a přetavením vyčistit od zbytků, v nich prodávaného produktu. Proto tyto obaly - šup s nimi i nadále do žlutého kontejneru, nebo do směsného odpadu...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist