Někteří mladí lidé ve Francii nechtějí mít děti i z ekologických důvodů
Mít či nemít dítě, a tak pomoci zachránit planetu, je otázka, která znepokojuje část mladých lidí, kteří přemýšlí o potřebě zachovat životního prostředí. Svědčí to o novém pohledu na důsledky rodičovství. Dítě vyprodukuje 58 tun oxidu uhličitého ročně, zatímco vegetariánský režim ušetří v průměru 0,8 tuny ročně, necestování letadlem 1,6 tuny a autem 2,4 tuny, a to dohromady umožní ušetřit 4,8 tuny ročně.
Jaká je ale realita? "Je třeba rozlišovat mezi lidmi, kteří dočasně nechtějí být rodiči, a mezi těmi, jejichž rozhodnutí je pevné a definitivní," říká Magali Mazuyová z Národního ústavu pro demografická studia (INED).
Porodnost ve Francii je stále v Evropě nejvyšší, na jednu ženu v zemi připadá 1,88 dítěte. Je to zejména výsledek významné podpory mateřství. V roce 2010 nechtělo s rodičovstvím experimentovat pět procent mužů a žen. Porodnost však ve Francii už mnoho let klesá. Pokles porodnosti se týká hlavně mladých lidí ve věku od dvaceti do devětadvaceti let. Zatím ale není možné určit, zda si jen přejí stát se rodiči až později, nebo zda jde o definitivní rozhodnutí.
Motivace lidí, kteří děti nechtějí, jsou složité. Jen málo žen tvrdí, že se vzdávají mateřství jen z ekologických důvodů. Jednadvacetiletá Lisa Noyalová, mnoho let vegetariánka a v poslední době veganka, odmítá letadlo... a děti. "Oteplování klimatu, vymírání zvířat, pandemie. Podle mého názoru je ekologie hlavním argumentem, proč nemít děti," přiznává. Tato volba ostatní znepokojuje. "Říkají mi: ´Uvidíš za deset let, budeš je chtít stejně jako všechny ženy.´ Jedna maminka mi řekla: ´Buď klidná, ono to přijde. Já jsem také v tvém věku o dětech neuvažovala!´ Gynekolog prohlásil: ´Ujišťuji vás, že změníte názor. A co když je bude chtít váš partner?´," svěřuje se.
Proč se tato volba, podepřená ekologickými argumenty, mezi mladými lidmi šíří? Nová generace má potřebu realizovat se jinak. "Dnes je možná více mladých lidí, kteří si říkají, že je možné nemít dítě a že jejich život bude i tak úspěšný," uvádí socioložka Charlotte Debestová.
"Záleží mi na mé svobodě! Nechci mít něco, co mě stahuje k zemi," uvádí jednadvacetiletá studentka Anne-Laure. "Upřímně řečeno, ekologie je jen vedlejší důvod. Dítě především představuje finanční zátěž a brzdu v kariéře," dodává. Mladé ženy nechtějí samy odpovídat za veškerou péči o dítě a o domácnost. A vědí, že to jsou ony, kdo tuto tíži ponese především.
Studované ženy mají jiné plány než mateřství. Pozdější porod (ve Francii byl loni věk, kdy žena přivedla na svět první dítě, v průměru třicet a půl roku) souvisí i s delší dobou studia a s tím, že ženy odkládají mateřství na pozdější dobu, aby si před tím vybudovaly kariéru.
Třiatřicetiletý Tristan, který má "milenku a milence", nechce dítě z ekologických důvodů, ale především proto, že miluje svou práci a nemá čas. "Zruinovalo by mi to život," říká.
"Žena musí mít určité postavení, aby se mohla cítit hodnotnou bez mateřství," připomíná Charlotte Debestová. Zdůrazňuje, že mít děti je jeden ze způsobů, zvláště u mladých lidí z nižších vrstev, jak získat určité společenské postavení. "Mateřství přináší určitá práva a umožňuje rodičům emancipovat se. Avšak materiální podmínky vstupu do dospělosti a přístupu ke stabilnímu zaměstnání či získání bytu nejsou stejné jako před 20 lety. Tváří v tvář nejisté budoucnosti a ekonomické krizi není založení rodiny snadné," uvádí.
"V současných podmínkách si nedovedu představit, že přivedu na svět človíčka, který o to nežádal," říká šestadvacetiletá knihovnice Laura Schwabová. Po čtyřech měsících rozmýšlení, jak to stanoví zákon, se rozhodla pro sterilizaci. Nechala se operovat, aby už nikdy neotěhotněla. Zdůrazňuje, že se teď cítí svobodná a je si jistá, že už ji budou brát vážně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (31)
Vaclav Sobr
26.9.2020 13:20Richard Vacek
26.9.2020 16:09 Reaguje na Vaclav SobrJiří Daneš
26.9.2020 16:33Poznámka: Když dítě, dle údaje v článku "vyprodukuje 58 tun oxidu uhličitého ročně", kolik vyproduje ročně CO2 dospělý člověk (studenti zvláště), slůně, hříbě, tele pratura, nebo vlče, medvědě, mládě plejtváka obrovského, gorily horské, či nížinné? Proč je chránit, zvláště když "vegetariánský režim ušetří v průměru 0,8 tuny ročně, necestování letadlem 1,6 tuny a autem 2,4 tuny, a to dohromady umožní ušetřit 4,8 tuny ročně"? Ta popsaná tendence je zcela uhozená a paralela s koncem existence starověkého Říma, je víc než zřejmá. Západ je skutečně nejen zdrojem technického pokroku, ale a to dnes zejména, zdrojem úpadku lidské společnosti.
Ale ono se to nakonec nějak vyvine.
Jiří Daneš
26.9.2020 16:37Poznámka: Když dítě, dle údaje v článku "vyprodukuje 58 tun oxidu uhličitého ročně", kolik vyprodukuje ročně CO2 dospělý člověk (studenti zvláště), slůně, hříbě, tele pratura, nebo vlče, medvídě, mládě plejtváka obrovského, gorily horské, či nížinné? Proč je chránit, zvláště když "vegetariánský režim ušetří v průměru 0,8 tuny ročně, necestování letadlem 1,6 tuny a autem 2,4 tuny, a to dohromady umožní ušetřit 4,8 tuny ročně"? Ta popsaná tendence je zcela uhozená a paralela s koncem existence starověkého Říma, je víc než zřejmá. Západ je skutečně nejen zdrojem technického pokroku, ale a to dnes zejména, zdrojem úpadku lidské společnosti.
Ale ono se to nakonec nějak vyvine.
Viktor Šedivý
26.9.2020 17:32 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Daneš
26.9.2020 17:43 Reaguje na Viktor ŠedivýJakub Brenn
27.9.2020 12:07 Reaguje na Jiří DanešJá byl ve Francii jen jednou, v Marseille.
Odjížděl jsem s pocitem, že s evropskou populací už je vlastně amen. Takže být Francouzem, tak si do toho výčtu, proč nemít děti, započtu i to, jak nejistá budoucnost v multi-kulti společnosti je čeká.
Jakub Brenn
27.9.2020 12:07 Reaguje na Jiří DanešJá byl ve Francii jen jednou, v Marseille.
Odjížděl jsem s pocitem, že s evropskou populací už je vlastně amen. Takže být Francouzem, tak si do toho výčtu, proč nemít děti, započtu i to, jak nejistá budoucnost v multi-kulti společnosti je čeká.
radim buffalo tobias
27.9.2020 13:05 Reaguje na Jiří DanešPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Petr Eliáš
27.9.2020 13:18 Reaguje na radim buffalo tobiasJiří Daneš
27.9.2020 14:15 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
27.9.2020 14:31 Reaguje na Jiří DanešSvatá Prostoto
27.9.2020 14:53 Reaguje na Petr EliášJan Šimůnek
27.9.2020 14:17 Reaguje na radim buffalo tobiasRichard Vacek
27.9.2020 14:10 Reaguje na Jan ŠimůnekMiroslav Vinkler
26.9.2020 19:02Kdo by v takové době pomýšlel na založení rodiny ?
Svatá Prostoto
27.9.2020 14:53 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Karel
26.9.2020 19:48vaber
27.9.2020 09:32drtivá většina se o množství lidí na planetě nezajímá a přesto ,že chtějí jen to nejlepší pro svoje děti ,nějaké úvahy o tom že, přemnožení na planetě může způsobit krutou budoucnost pro děti, nikdo nedělá
státy plánují svoji budoucnost na růstu ,který je postaven na růstu populace a aby se systém fungoval, nutí lidi k dalšímu množení a straší lidi tzv. stárnutím populace, takové řešení musí skončit kolapsem
radim buffalo tobias
27.9.2020 13:10 Reaguje na Markéta ŽižkováJan Šimůnek
27.9.2020 14:19 Reaguje na radim buffalo tobiasSvatá Prostoto
27.9.2020 15:00Protože normální chlapi už jsou zadaní těmi, které dřív až tak neblbly, a ti co ne jsou možná ochotni s nimi to dítě počít, ale pak tak jedině zdrhnout (be že bych se až tak divil:-).
To je ten třetí stupeň, zhrzená samoživitelka.
Aby bylo jasno, rozhodně to není nějaké osočení samoživitelek, občas mají holt smůlu (a partner třeba zemře), občas to prostě nevyjde a občas se z toho chlapa vyklube opravdu ha..l. Je to čistě o těch, které tomu jdou pevným krokem a se vztyčenou hlavou celý život naproti.
Svatá Prostoto
27.9.2020 15:02 Reaguje na Svatá ProstotoBřetislav Machaček
28.9.2020 20:38důležité si to patřičně zdůvodnit a hlavně to nechtít napravit pět minut
po dvanácté. Dohánět ve stáří mateřství je sobecké vůči těm dětem, které
si nejlépe rozumí s rodiči ve věku blízkému jim. Neříkám, že starší
rodiče nejsou všichni nevhodní k výchově dětí, ale mají tendenci je
buď rozmazlovat a nebo naopak jim chybí potřebná tolerance dětského
chování. Nakonec je lépe, když si ty děti podobně smýšlejíci lidé
jako v tom článku nepořizují. Jedná se o lidi sobecké, zaujaté
a jinak narušené. Zdůvodnit to záchranou planety tak jim poradím
rovnou sebevraždu, protože i oni ji už ničí i bez svých potomků.
Takovým blbům je zbytečně něco vymlouvat a naopak je v tom podpořit,
aby neovlivňovali případné potomky svými názory. Je to stále lepší,
než děti plodit, nestarat se o ně, neumět je uživit a nebo je dokonce zneužívat k lumpárnám. Obojí je extrém a pak tu jsou lidé nějak
postižení, kteří by ty děti chtěli, ale nemohou a stydí se říci pravý
důvod. Plácnou pak takovou blbost a tváří se jako zachránci světa.
Je to opravdu citlivé téma a tak si myslím, že je zbytečné se nad tím
pozastavovat. Za války byli lidé k množení zdrženliví a po ní tu byl
babyboom. Tak samo v sedumdesátých létech(Husákovy děti),protože se
lidé cítili sociálně zajištění a neměli o zabezpečení dětí obavy. Je
otázka se ptát, proč tomu tak není dnes, když tu máme svobodu a prý
pouze samé plusy proti době socíku. Nechybí náhodou i těm mladým
Francouzům pocit bezpečí a perspektivního života i pro jejich děti?
Nechci soudit to ani to, ale je to hodno zamyšlení. Takže nikoho
neodsuzuji a nechám to na každém z nich.
Břetislav Machaček
28.9.2020 20:44důležité si to patřičně zdůvodnit a hlavně to nechtít napravit pět minut
po dvanácté. Dohánět ve stáří mateřství je sobecké vůči těm dětem, které
si nejlépe rozumí s rodiči ve věku blízkému jim. Neříkám, že starší
rodiče nejsou všichni nevhodní k výchově dětí, ale mají tendenci je
buď rozmazlovat a nebo naopak jim chybí potřebná tolerance dětského
chování. Nakonec je lépe, když si ty děti podobně smýšlejíci lidé
jako v tom článku nepořizují. Jedná se o lidi sobecké, zaujaté
a jinak narušené. Zdůvodnit to záchranou planety tak jim poradím
rovnou sebevraždu, protože i oni ji už ničí i bez svých potomků.
Takovým blbům je zbytečně něco vymlouvat a naopak je v tom podpořit,
aby neovlivňovali případné potomky svými názory. Je to stále lepší,
než děti plodit, nestarat se o ně, neumět je uživit a nebo je dokonce zneužívat k lumpárnám. Obojí je extrém a pak tu jsou lidé nějak
postižení, kteří by ty děti chtěli, ale nemohou a stydí se říci pravý
důvod. Plácnou pak takovou blbost a tváří se jako zachránci světa.
Je to opravdu citlivé téma a tak si myslím, že je zbytečné se nad tím
pozastavovat. Za války byli lidé k množení zdrženliví a po ní tu byl
babyboom. Tak samo v sedumdesátých létech(Husákovy děti),protože se
lidé cítili sociálně zajištění a neměli o zabezpečení dětí obavy. Je
otázka se ptát, proč tomu tak není dnes, když tu máme svobodu a prý
pouze samé plusy proti době socíku. Nechybí náhodou i těm mladým
Francouzům pocit bezpečí a perspektivního života i pro jejich děti?
Nechci soudit to ani to, ale je to hodno zamyšlení. Takže nikoho
neodsuzuji a nechám to na každém z nich.
Břetislav Machaček
28.9.2020 20:47 Reaguje na Břetislav Machačekmůj příspěvek neobjevil a zůstal uložený v rámečku. Pokud
jsem v něčem pochybil, tak se prosím nezlobte.