https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/je-mnohem-snazsi-svadet-vinu-na-ostatni-nez-jit-sam-neco-delat-rika-sefka-roots-shoots-tara-golshanova
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je mnohem snazší svádět vinu na ostatní, než jít sám něco dělat, říká šéfka Roots & Shoots Tara Golshanová

16.7.2018 01:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Okouzlila ji Jane Goodallová. Kvůli ní opustila kariéru novinářky a začala se věnovat ekovýchově.
Okouzlila ji Jane Goodallová. Kvůli ní opustila kariéru novinářky a začala se věnovat ekovýchově.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Archiv Tary Golshanové
Tara Golshanová pracovala pro britský list Financial Times. Pod kariéristickým ředitelem vydržela jen do doby, než se potkala s charismatickou britskou primatoložkou Jane Goodallovou. Nyní vede pod záštitou Institutu Jane Goodallové vzdělávací program Roots & Shoots. Jeho cílem je podporovat mladé lídry, kteří se starají o blaho lidí, zvířat a přírody. Program Roots & Shoots se nyní otevírá i v Česku.
 

Jane Goodallová lidem říká, že mají možnost měnit svět okolo sebe. Přitom většina lidí o svém hmatatelném dopadu na okolí a planetu pochybuje…

Myslím si, že jejich skeptický postoj vychází z toho, jakým způsobem jsou otázky životního prostředí prezentovány. Lidé říkají, „Musíme zachránit planetu. Musíme snížit emise. Měli bychom bojovat se změnou klimatu.“ Vzápětí si většina uvědomí, že vůbec neví, kde začít. Mnoho mladých lidí navíc ztratilo naději, protože média svět prezentují velice negativně. Kdysi se sem tam objevily nějaké dobré zprávy, ale teď bohužel titulky tvoří hlavně pochmurné příběhy.

Snažíte se s tím něco dělat?

Náš vzdělávací program podporuje lidi v tom, aby přemýšleli o svých každodenních činnostech. Pokud totiž lidé věnují více pozornosti věcem, které dělají každý den, uvědomí si svůj dopad na své okolí. A naším cílem je lidem ukázat i dobré věci, které se na planetě dějí.

Má tento přístup šanci přenastavit lidské myšlení, nebo lidé potřebují ještě něco?

Pro lidi je nejdůležitější mít před sebou vzory, které je inspirují ke změně. Do doby, než jsem poznala Jane Goodallovou, pro mě příroda neměla žádnou hodnotu. Právě proto se lidi snažíme vzdělávat, motivovat a inspirovat. Učíme je, jak převzít zodpovědnost za svůj život a za naši planetu. Je mnohem snazší svádět vinu na ostatní lidi a na vlády, než jít sám něco dělat.

Jane Goodallová si povídá se studenty z Chowbent Primary School o jejich ekologických projektech.
Jane Goodallová si povídá se studenty z Chowbent Primary School o jejich ekologických projektech.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Roger Marks Photography / Archiv Roots & Shoots

V Roots & Shoots často používáte pojem soucitný lídr. Jak byste takového člověka popsala?

Jedná se o lidi, kterým záleží na osudu lidstva, naší planety a všech živých bytostí. A je celkem těžké takové lidi najít. Mnoho lidí se takto prezentuje, ale nechovají se podle svých slov. Podle mě jsou ukázkovými příklady soucitných lídrů Jane Goodallová, Nelson Mandela nebo Matka Tereza.

Co je tedy hlavním cílem Roots & Shoots?

Stručně řečeno nám jde o to, aby mladí lidé dělali taková rozhodnutí, která budou ohleduplná k ostatním lidem, zvířatům a k životnímu prostředí.

Jak fungujete v praxi?

Jsme přítomní v osmdesáti zemích, přičemž v každé z nich pracujeme různými způsoby. V některých zemích pracujeme se školami, zatímco v jiných s univerzitami, ženskými skupinami, firmami nebo i s věznicemi.

Ale hlavně se zaměřujete na vzdělávání ve školách. Můžete mi říct, co konkrétně děláte?

Učitelům poskytujeme zdarma celou řadu bezplatných vzdělávacích zdrojů. Nabízíme jim projekty a nápady a zároveň jim dáváme přístup na webové stránky, pomocí kterých mohou provádět výzkum a na kterých naleznou aktivity pro své studenty. Máme síť učitelů, s nimiž velmi úzce spolupracujeme. Každý rok vybereme dvanáct nejlepších škol v celé zemi s nejzajímavějšími projekty a dáme jim ceny za to, co dokázaly.

Pokud bych byla učitelka a chtěla se do vašeho projektu zapojit, jak bych měla postupovat?

Navštivte naši webovou stránku www.rootsnshoots.org.uk a zaregistrujte na ní vaši školu. Po registraci vám nabídneme seminář, který vám ukáže, jak naše metody a techniky můžete používat. Projektů se mohou účastnit učitelé ze všech předmětů – od geografie až po výtvarku.

Amena Hassan, farmářka a hospodyně z Kasuku díky projektu Roots & Shoots a vybudovaní studně ušetří osm hodin denně, které jinak strávila nošením vody.
Amena Hassan, farmářka a hospodyně z Kasuku díky projektu Roots & Shoots a vybudovaní studně ušetří osm hodin denně, které jinak strávila nošením vody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Archiv Roots & Shoots

Mohla byste zmínit některé zdařilé iniciativy?

Napadá mě například projekt zaměřený na výsadbu stromů s názvem „Stromy v Andover", do kterého se zapojilo dvanáct škol, místní úřady a také radnice. Dalším zajímavým projektem byla výroba oblečení z biochemických materiálů a uspořádání módní přehlídky. Mimo jiné se studenti podílí na záchraně zvířat a vybírají peníze, které následně zasílají do oblastí postižených přírodními katastrofami.

Zajímalo by mě, zda tyto iniciativy fungují dlouhodobě nebo jsou to jednorázové projekty?

Projekt se stromy potrvá deset let, protože si klade za cíl vysázet deset tisíc stromů. Mnoho recyklačních programů pokračuje již několikátým rokem. Dlouhodobě zachraňujeme zvířata a otevíráme ekologické farmy na školách. Chceme, aby byly programy udržitelné a dlouhodobé.

Jaký dopad mají tyto projekty, nebo spíše akce těchto mladých lidí na jejich život, komunitu a životní prostředí?

Z našich mladých lidí se stávají uvědomělejší občané. Vědí, že planetu zdědili od svých předků a že si musejí dávat větší pozor na to, jak žijí, jakou mají spotřebu a ekologickou stopu a jak přistupují ke svému okolí. Mají větší motivaci pro naši planetu něco dělat než jiní studenti.

Všímáte si u studentů, kteří vašimi programy prošli, že jsou i v dospělosti ohleduplnější k životnímu prostředí?

Bylo by naivní si myslet, že všichni budou lobovat za ochranu přírody a začnou pracovat v environmentálních organizacích. Všímáme si spíše toho, že jsou daleko lepšími občany, kteří se ke svému okolí chovají s respektem a úctou.

Vychoval váš projekt už nějaké nové Jane Goodallové?

Britské děti při 25. výročí založení Roots & Shoots sází jabloň.
Britské děti při 25. výročí založení Roots & Shoots sází jabloň.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Archiv Roots & Shoots UK

Pracujeme se spoustou nadšených a odhodlaných lidí a už teď mohu říci, že tito lidé to dotáhnou daleko. Jsou rozprostřeni po celém světě. Každým rokem zveme tyto nadané jedince na týdenní pobyt na anglický hrad Windsor, kde mluví o svých nápadech a snaží se hledat řešení pro problémy, se kterými se potýkají. Po návratu potom pracují na projektech ve svých zemích.

Jak s těmito mladými lídry pracujete?

Máme programy na leadership, do kterých vybíráme šikovné mladé lídry, kteří zastupují Roots & Shoots na různých mezinárodních summitech pořádaných například Spojenými národy. V rámci našeho programu Ambasador rovněž pracujeme se slavnými lidmi, jako například se Sirem Robertem Swanem a Celine Cousteau, kteří s mladými lidmi sdílejí své zkušenosti. Máme také mezinárodní program pro studenty z Velké Británie a Spojených arabských emirátů.

Jako výkonná ředitelka Roots & Shoots jste zodpovědná za rozvoj nových partnerství a projektů. Obnáší to i hodně cestování?

Ano. V posledních čtyřech letech jsem strávila mnoho času na Blízkém východě, protože tam pracujeme na nových programech. Samozřejmě, že se toho hodně děje také ve Velké Británii. V současné době otevíráme i divizi v Česku. Jsme však na úplném počátku, hledáme finanční prostředky a první partnerské školy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Gregušová Veronika
Veronika Gregušová
Autorka je spolupracovnicí Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist