Všední trable s výpočty uhlíkové stopy
Řekněme, že se ocitnete ve Francii, kde jste postaveni před volbu, zda si na svačinu koupit v supermarketu rajčata z Francie nebo Maroka. Které si vyberete? Pokud říkáte, že dáte přednost lokální produkci, a sáhnete po těch francouzských, máte přibližně 50 % šanci, že jste neúměrně zvýšili svou uhlíkovou stopu a planetě neprospěli. Jak to? Záleží na ročním období. Uhlíková stopa dovozu marockých rajčat sice není malá, ale v zimním období je menší, než uhlíková stopa rajčat francouzských pěstovaných ve skleníku. Což se jistě hodí vědět a propříště si tuhle sezónní anomálii pohlídáte, abyste neudělali chybu. Jenže ji stejně uděláte. Proč?
Je sezónní lepší a co vlastně znamená lokální?
„Problém s obsesivním počítáním uhlíkové stopy je, že vykresluje příliš těsné hranice kolem věcí, které jsou mnohem komplexnější,“ říká Alan Pears z univerzity RMIT v Melbourne. „Takže kvůli uhlíkové stopě přehlédnete širší souvislosti toho, co se vlastně děje.“ V zimní Francii zakoupené marocké rajče má sice menší uhlíkovou stopu, než lokální skleníkový výpěstek. Ale spotřeba vody na vypěstování marockého rajčete je vyšší. Navíc v zemi, která má o vodu nouzi. Šetrnější pro lidi i pro planetu tedy produkce rajčete na import z Afriky není. A na vás je, jestli se přidržíte jen uhlíkové stop,y anebo širšího řetězce souvislostí. Říct se také nedá, že lokální produkce je vždy lepší. Proč?
„Nikdo totiž nekvantifikuje, neměří, jak vlastně takový lokální produkt vzniká. Není tu žádná certifikace, měření, jen ukazatel geografické vzdálenosti,“ dodává Pears. Koupit si v Utrechtu „lokální“ sýr vyrobený z kravského mléka se může zdát jako dobrý nápad. Jenže uhlíková stopa nizozemské zemědělské produkce bude asi desetinásobná než u totožného sýru kdesi z Rumunska. Termín „lokální“ může krýt dočista jiné váhy a bukurešťský sýr v Amsterodamu, kam přicestoval 2200 kilometrů dlouhou trasou, je v podstatě lepší alternativou. Není ale třeba držet se jen poživatin.
Elektromobily? Záleží na elektřině
Klasikou uhlíkových počtů jsou třeba elektromobily. Které, čím více a dále jezdí, tím se stávají čistší, ne? Samozřejmě, že ne. Záleží totiž na zdroji, který jim dodává energii. A ten se může dost výrazně lišit. V Západní Austrálii, kde v energetickém mixu dominují fosilní zdroje energie, je elektřina pro váš automobil čistá v nejlepším případě z 20 %. Takže za pomyslným výfukem vašeho elektromobilu zůstává pořádný dým a čím více jezdíte, tím více škodíte. Pokud to chcete zvrátit, musíte si zajet na jih Austrálie. Tady se obnovitelné zdroje podílí na mixu energií 52 %. Tady můžete jezdit elektromobilem čistě. Tedy, skoro. Musíte ho nabíjet přes den, kdy ze solárních farem proudí do systému čistá elektřina. Ne v noci, kdy pokles solární produkce vykrývá uhlí. Máme vyhráno? Jak se to vezme.
Zatímco provoz elektromobilů je jen tak čistý jako zdroje, které je napájí, jejich výroba je dost špinavá. V Evropě například vyrobíte konvenční auto se spalovacím motorem s nižšími emisemi než elektromobil. Zatím. A samozřejmě, jsou tu emise samotné baterie elektromobilu. Za lithiem v baterii stojí totální devastace životního prostředí v Jižní Americe. Můžete ji ignorovat a tvrdit, že jezdíte ekologicky? Z toho by jeden zase dostal hlad. A protože jsme v Austrálii, můžete si vybrat mezi hovězím stejkem anebo klokaním masem. Tady je to snad jasné: klokani neprodukují tolik metanu, jsou sezónní a lokální, ne?
U jídla nejde jen o emise před kuchyní
„Jenže s jídlem se nepojí jen čistě produkční emise,“ říká Pears. „Výrazná část uhlíkové stopy dlí třeba v chlazení, mrazení.“ A v tom klokani bohužel vedou nad hovězím. Navíc chladící zařízení zásobuje špinavá „fosilní“ elektřina. „Vše, co se nedojí, tady z 90 % skončí na skládkách. A stane se při rozkladu zdrojem metanu.“ Řešením by tu mohla být spíše přiměřená porce než třeba uhlíková daň z masa. Protože i kdybychom jednou dosáhli super-zdravé diety, více než o 25 % své emise spojené se stravováním stejně nesnížíme. Nejde to lépe? Jistě. A systém uhlíkových odpustků a offsetů se přitom jeví vcelku slibně. Záleží ovšem, jestli se tato daň promítne do zlepšení stavu životního prostředí na národní úrovni, anebo na mezinárodní. Někde v zámoří.
Jak uzavírá Pears: „Můžete vidět určitou výseč problému, anebo vzít do úvahy celý, mnohem složitější systém.“ Pak jsou ale všechny volby, které se odvíjí od výpočtu jednoduché uhlíkové stopy, mnohem náročnější.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (35)
Pavel Hanzl
26.8.2020 07:55To znamená přejít na bezemisní energetiku, výrobu syntetického paliva, tím se vyřeší i uhlíkové emise dopravy a většiny průmyslu.
Těžba lithia je stejná prasárna jako těžba jakéhokoliv jiného nerostu, (třeba železa nebo mědi), je ovšem daleko méně špinavá, než těžba uhlí nebo ropy.
Jaroslav Studnička
26.8.2020 08:26 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.8.2020 10:51 Reaguje na Jaroslav StudničkaJiří Daneš
27.8.2020 20:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.8.2020 22:14 Reaguje na Jiří DanešNormálně se to dodává černým uhlím, ale to je ten "technologický uhlík".
Jiří Daneš
29.8.2020 14:57 Reaguje na Pavel HanzlPoznámka . Já jsem, na rozdíl od vás, jako chemik u těch pecí o prázdninách brigádničil.
Pavel Hanzl
30.8.2020 17:01 Reaguje na Jiří DanešPíšu to péřád: nezabývám se nepodstatnými marginalirtamu, jde mi o proncit.
Pavel Hanzl
1.9.2020 06:48 Reaguje na Pavel HanzlJiří Daneš
1.9.2020 22:59 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
26.8.2020 09:12 Reaguje na Pavel HanzlPokud se týká toho lithia: Zde je hlavním problémem to, že neexistují lithiové rudy (na rozdíl od měděných nebo železných). Zatímco můžeme těžit cosi, co v sobě má desítky procent mědi či železa, a musíme jen odsekat navíc horninu, bránící nám v tom, abychom se k té rudě dostali, lithium se vykytuje v horninách, obsahujících jednotky promile (v lepším případě) kovu, tedy o nejméně dva řády méně. Takže se musí odtěžit daleko víc horniny a daleko víc zpracovat. Spíš to připomíná (se všemi negativními důsledky na přírodu) těžbu zlata, která se vyplatí u obsahu kolem jednoho promile kovu v hornině.
A následuje loužení vhodnými roztoky, vyplavování mnoha toxických kovů do výluhů (které se musejí nějak řešit) apod. Výsledek pak není o mnoho lepší než povrchová těžba uhlí, jak ji známe z kultovního filmu "Ropáci".
A pokud bychom byli nuceni (pro politické fedrování OZE) jít i na ještě chudší ložiska lithia, ekologický dopad takové těžby by mohl být i horší (i včetně nutnosti v rozsáhlých oblastech vykupovat a bourat lidská sídla).
Ze všech těchto důvodů (a mnoha dalších) je prostě jaderná energetika jediná možná cesta k bezemisní energetice.
Jaroslav Studnička
26.8.2020 09:35 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
27.8.2020 10:59 Reaguje na Jan ŠimůnekVy počítáte pořád s tím, že na výrobu technického zařízení k produkci OZE potřebujete fosilní energii. Proč?
Pokud má Evropa možná polovinu energie z jádra a OZE, tak půlku téhle výroby je takyuž mimo fosilní uhlík a stále se to zlapšuje.
Co budete zase sepisovat, až pojedou sklárny a výrobny fve panelů čistě na OZE?
Jan Šimůnek
26.8.2020 09:36 Reaguje na Pavel Hanzlse rýsuje zajímavá alternativa lithia.
Ovšem, asi bychom potřebovali jaderné reaktory na generování C14 do těchto baterií.
Trochu to připomíná penitin z románů akademika Františka Běhounka, ale ten to vyřešil tím způsobem, že lidstvo tento minerál našlo v hlubokých vrstvách kůry zemské (ale taky Měsíce a Marsu), kde byl "nabit" přírodními procesy.
Jiří Daneš
27.8.2020 20:15 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Daneš
26.8.2020 12:04 Reaguje na Pavel HanzlProstě, použití syntetického paliva místo ropného, znamená větší uhlíkovou stopu. Je to stejné, jako použití různých biopaliv, která ve skutečnosti nejsou vůbec bio ve smyslu toho pojmu.
Při vyrobě na př. 1 litru biolihu a jeho spotřebování v motoru vozidla, vznike přibližně tolik CO2, jako přímým použitím 1,5 litru benzinu, u nafty je to o něco méně, protože naftový motor má vyšší účinnost než benzinový. Těžba jakého koliv nerostu je z hlediska produkce skleníkových plynů prakticky stejně "špinavá". Uhlí akorát více černí (maže), než třeba lepidolit, (to je litná slída, jeden ze zdrojů lithia). Ropa sice černí nejvíce, zato ji občas, kromě břidličné v USA, netřeba čerpat z hloubky za vynaložení další energie, protože je v podzemí pod tlakem a vyvěrá na povrch sama, zejména v mořích.
Pavel Hanzl
27.8.2020 10:47 Reaguje na Jiří DanešJe tam samozřejmě část objemu biometanu, (vzorec CH4, tj dost vodíku) který se může jímat jednoduše z odpadků, místo toho, aby unikal do ovzduší.
Biopaliva pěstovaná na poli je nesmysl, je to generace 1, od které se upouští (kromě babišistánu) a jede generace 2., která používá jakýkoliv organický odpad.
Když uděláte bilanci, tak proti spalování uhlí a ropy máte tyto emise CO2 řádově čtvrtinové a jen ty, které by se stejně do atmosféry dostaly rozkladem.
Hlavní problém je FOSILNÍ uhlík, a ten potřeba vůbec není. Proto se to celé jmenuje OZE.
Vytěžené lithium se ale nespálí a nevznikne z něho CO2, ale po projití životnosti baterie taky nikam neuletí a dá se recyklovat. Zase s potřebnou energií z OZE.
FVE panely je možno vyrábět a recyklovat taky pomocí energie z OZE, prostě je to vymyšlené dobře a v normálních zemích se na tom maká velmi intenzívně.
Proč to nejde taky u nás?
Jan Šimůnek
26.8.2020 08:58Lukas B.
31.8.2020 10:37 Reaguje naPavel Hanzl
4.9.2020 19:27 Reaguje na Lukas B.Pavel Hanzl
5.9.2020 11:55 Reaguje naBřetislav Machaček
27.8.2020 09:35stopě rajčat v prosinci vidím trochu jinak. Naši předci je v prosinci
neměli a nezbláznili se. Jedli ovoce konzervované, sušené, kvašené atd.
Uhlíková stopa zanedbatelná a z hlediska výživy možná i lepší, než tou
chemií nadopovaná rajčata. Pokud si někdo myslí, že bez exotického ovoce
nepřežije, tak ať pak nediskutuje o jeho uhlíkové stopě, která je zcela
zbytečná. Prostě jsme si navykli na tento způsob stravování a myslíme si,
jak svému zdraví prospíváme. Stačí si zjistit jakými pesticidy je ošetřeno, že je sklizeno nezralé, zrání se uměle vyvolá ve skladech, konzervuje se proti otlačení, hnilobě, plísni atd. Výsledkem je chemický koktejl a ne
něco zcela zdravého. Pochybuji o tom, že producent banánů kupuje naše
kysané zelí, či sušené valašské švestky. On na takové pro něho drahé
dovozové potraviny nemá, ale my na jeho banány máme a zapomínáme na ty
naše regionální a často o mnoho zdravější potraviny. Naše babičky měly
plné spíže zavařenin a nejezdily denně nakupovat čerstvé ovoce a zeleninu. Přesto i přes horší lékařskou péči netrpěly tolika civilizačníma chorobami. No a uhlíkovou stopu neřešili, protože o ní jednak nic nevěděli, ale
navíc věděli jedno, že za pokácený a spálený strom musí jich pět zasadit
a do nich se ten uvolněný uhlík uložil pro nás jako další palivo. My ho
ale spotřebováváme více, než se ukládá a to je ten problém. Jakékoliv
zvýšení jeho produkce by mělo vyvážit jeho ukládání do těl rostlin, ale
tomu bráníme i my tím, že konzumací exotických produktů podporujeme
kácení pralesů a jejich přeměnu na plantáže s tímto ovocem a sojou.
O tom je ta naše uhlíková stopa taky a ne pouze o dopravě lodí, kamiónem, či autem z hypermarketu domů. Uhlíkovou stopu sledovat a kritizovat je
lehké, ale aktivně snižovat je bolestivé. Stále se omílá pouze energetika, ale co výroba zbytného zboží či zboží se záměrně omezenou životností?
Na jejich výrobu je potřebná přece ta energie produkující ten CO 2.
To kritikům spotřeby uhlíkových paliv nevadí? Tam jsou obrovské rezervy
a snadno a rychle odstranitelné. Poklesne produkce, ale taky se sníží
zisky, což tato společnost nechce a tak plýtvá, plýtvá, až doplýtvá.
Pavel Hanzl
27.8.2020 22:29 Reaguje na Břetislav MachačekProto normální svět jde cestou ne ideální (tím by bylo to snížení spotřeby) ale cestou funkční a proveditelnou.
Když už potřebujeme tolik energie a všemožných hejblat a blbostí, tak je alespoň vyrábějme bez zbytečného ničení ŽP, bez pálení fosilního uhlíku a vše recyklujme. Jinou cestu já osobně nevidím, bečet nad tím, že lidé moc spotřebovávají je zcela k ničemu.
Honza Pávek
27.8.2020 16:27Pavel Hanzl
27.8.2020 18:52 Reaguje na Honza PávekPavel Hanzl
27.8.2020 22:21 Reaguje na Jiří DanešJen my budeme fedrovat uhlí (už dnes je to nejdražší elektřina) a smrdět budeme tak dlouho, než nám sousedi nedají po rypáku.
Jenom nevím kde budeme brát elektřinu pak. Mastodont JE je iluzorní fantasmagorie za 20 let, která má nahradit JE Dukovany.
Ty jsou už dnes staré jak fve panel a tím jsou na vyhození.
Jiří Daneš
27.8.2020 20:23 Reaguje na Honza PávekPavel Hanzl
27.8.2020 22:33 Reaguje na Jiří DanešBřetislav Machaček
29.8.2020 10:02 Reaguje na Honza Páveksvůj postoj k energetice tak, že si bude moci nasmlouvat takovou
energii, které fandí. Pan Hanzl si nasmlouvá drahou energii z OZE a já třeba tu z JE či jako realista z dojíždějících uhelek. Jednak tak každý ukáže ten svůj postoj k energetice a ukáže tím svým zájmem
energetice směr, který spotřebitelé preferují. Nikomu nebráním
platit za "čistou"energii do kapsy solárním baronům, ale nutit k
tomu všechny se mi nelíbí. V případě nezájmu o tu jejich "čistou"
energii si ji mohou nacpat víte kam. Tak mají své jisté a smějí se lidem do tváře, protože si to prolobovali a využili situace. Aź
budeta OZE oprostěna od všech podpor a bude konkurenceschopná s tou"špinavou", tak rád přejdu i na ni, ale stávající situaci
beru jako diktát ze strany někoho, kdo to minimálně zvoral.
vaber
28.8.2020 08:55Takto vzniklý CO2 by se měl porovnat s CO2 vznikajícím přírodními procesy
Pavel Hanzl
1.9.2020 06:56 Reaguje na vaberRichard Vacek
28.8.2020 20:35Pavel Dudr
7.9.2020 19:50Normální náboženství bylo užitečné: přineslo vzdělanost, právo, hudbu, malířství, architekturu. Co přinese toto náboženství?