Noční osvětlení ulic brání hmyzu v okusování listí, zjistila čínská studie
Přečtěte si také |
Noční osvětlení škodí hmyzu stejně jako chemie nebo ztráta stanovišť, tvrdí studie"Všimli jsme si, že ve srovnání s přírodními ekosystémy listy stromů ve většině městských ekosystémů obecně vykazují jen malé známky poškození hmyzem," uvedl autor studie Šuang Čang z Čínské akademie věd. "U dvou nejběžnějších druhů stromů v Pekingu vedlo umělé osvětlení v noci ke zvýšení odolnosti listů a snížení úrovně herbivorie (okusu) listů."
Rostliny mohou svou energii použít na růst listů do co největších rozměrů nebo naopak na zpevňování listů kvůli lepší odolnosti. Vědci zjistili, že čím více svítilo na rostliny světla, tím byly listy tvrdší a odolnější. V oblastech, které byly v noci osvětleny nejjasněji, byly listy extrémně tvrdé a nevykazovaly žádné známky toho, že by je okusoval hmyz.
Přečtěte si také |
Astronom: Světelné znečištění je stále větší problém, škodí lidem i příroděNeokousané listy jsou sice možná příjemnější na pohled, ale pro přírodu jsou špatným znamením, upozorňují vědci. Okusování listí je podle Čanga přirozený přírodní proces, který zásadně přispívá k rozmanitosti hmyzu. Když hmyz nebude mít k dispozici dost listí, klesne jeho početnost. V důsledku toho pak začne ubývat i dravého hmyzu, pak hmyzožravých ptáků a tak dále. Úbytek hmyzu je podle Čanga celosvětovým jevem posledních desetiletí, kterému je potřeba věnovat výrazně více pozornosti.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Slavomil Vinkler
8.8.2024 11:36smějící se bestie
8.8.2024 12:55 Reaguje na Slavomil VinklerKarel Zvářal
8.8.2024 16:42V městské (v noci nasvícené) zástavbě mám budky, kde běžně hnízdí koňadra, modřinka, lejsek bělokrký, brhlík a rehek zahradní. Platan, túje, červenolisté švestky, kultivary třešní... jsou pro hmyz naprosto nevhodné/ nepoživatelné/ toxické. Narozdíl od ovocnáčů, lípy, našich dubů, smrků, borovice, břízy, klenu aj. Zřejmě mladíčci, kteří to mají jako "rychlovku", bez hlubších znalostí. Ornitologie je komplexní věda, poznat ptáky nestačí, ale i jejich potravu, nároky hmyzu, dobu žíru - neb i naše jedlé listy brzy "zdřevnatí"/ ztvrdnou a jsou pro hmyz nepoživatelné. Proto hmyzožraví ptáci hnízdí na jaře, zatímco semenožraví i v létě, kdy semena dozrávají.