Nové start-upy i tradiční odvětví. Konference představila cestu k větší udržitelnosti české ekonomiky
To chce změnit ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. „V Hospodářské strategii: Česko do top 10, na jejímž vzniku jsem se posledních půl roku spolu s odborníky intenzivně podílel, máme přes 150 opatření zaměřených na inovace, modernizaci, konkurenceschopnost, udržitelnost a rozvoj kvalifikované pracovní síly. Zaměřujeme se na polovodiče, umělou inteligenci, elektromobilitu, energetiku nebo bezpečnostní průmysl,“ uvedl. Plán implementace má být podle jeho slov představen příští rok v březnu.
O podpoře nových technologií, které mohou zásadně přispět k modernizaci české ekonomiky, hovořil na konferenci Petr Chládek, ředitel agentury JIC, která hledá a podporuje inovativní projekty v Jihomoravském kraji.
„Existují technologie, které s dekarbonizací na první pohled nesouvisí, ale ve skutečnosti ano. A máme je tady v Česku,“ uvedl Chládek. Jako příklad jmenoval firmy Codasip vyvíjející moderní čipy, které najdou uplatnění i v elektromobilech, Thermo Fisher Scientific, jejíž elektronové mikroskopy pomáhají vyvíjet moderní materiály a elektroniku, nebo společnost IDEA StatiCa, jejíž inženýrský software efektivně navrhuje konstrukce staveb a umožní stavebníkům například redukovat množství betonu používaného na stavbách.
Mapu příležitostí pro českou ekonomiku v dnešním světě představila Lucie Beránková z organizace Druhá ekonomická transformace. Velký potenciál mají v Česku vyráběné výrobky pro železniční dopravu, do které nyní masivně investuje například Indie. Už nyní je ČR významným světovým vývozcem železničních vozidel, podvozků nebo brzdových systémů.
Dalším silným českým odvětvím jsou izolace ze skelných vláken pro zateplování domů. I v tomto oboru, který u nás navazuje na tradici sklářské výroby, patří Česko mezi desítku největších exportérů. Česko je rovněž významným vývozcem tepelných čerpadel a komponentů pro elektromobily.
„Inovace, dekarbonizace, cirkularita či biodiverzita jsou hlavními tématy této konference, ale také hlavními tématy Ministerstva životního prostředí,“ sdělil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Přečtěte si také |
Jaká je u nás situace u vícepodlažních dřevostaveb? Odpovědi přinesla panelová diskuze odborníkůZmínil finanční podporu firmám a podnikatelům, například na energetickou úsporu budov či provozu nebo investice do uhelných regionů, které jsou nejvíce ohrožené dekarbonizací. „Tam díky evropským financím z Operačního programu spravedlivá transformace vzniknou strategické projekty, které poskytnou nové pracovní příležitosti a přinesou významný rozvoj pro region,“ uvedl. Stejně jako jeho ministerský kolega Vlček vyzdvihuje Hladík potřebu široké spolupráce, mezi státem, občany a firmami.
Konference Vyspělé Česko pořádaná byznysovou platformou Změna k lepšímu se uskutečnila 7. listopadu 2024 na Masarykově koleji ČVUT v Praze.
reklama