https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/obyvatele-alpskeho-udoli-protestuji-proti-dodavce-vanocniho-stromu-do-vatikanu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé alpského údolí protestují proti dodávce vánočního stromu do Vatikánu

16.11.2024 11:25 (ČTK)
Letorost smrku.
Letorost smrku.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Obyvatelé alpského údolí Ledro protestují proti dodávce vánočního stromu do Vatikánu. Obrátili se kvůli tomu na papeže Františka, uvedla agentura ANSA. Svatopetrské náměstí by letos měl ozdobit zhruba 30 metrů vysoký smrk, jehož stáří se odhaduje na 200 let. V souvislosti s jeho pokácením obyvatelé alpského údolí mluví v evidentní antropomorfní nadsázce o "zbytečném krveprolití".
 
Majestátní smrk, který má přezdívku Zelený obr, se nachází u průsmyku Passo Nota, kde byla do první světové války hranice mezi Itálií a Rakouskem-Uherskem, ve výšce 1200 metrů nad mořem. V příštích týdnech by měl být strom pokácen a přepraven do Vatikánu.

Záměr však vyvolal odpor řady místních sdružení, která zveřejnila petici a obrátila se na papeže Františka, který v mnoha příležitostech a textech zdůraznil význam ochrany přírodního prostředí. "Nemá smysl mluvit o škodách způsobených změnami klimatu, a pak pokračovat v tradicích, jako je tato, která znamená úhyn stovky let starého smrku," píší sdružení. "Prosíme vaši svátost, aby zabránila pokácení (smrku)," stojí v jejich prohlášení.

Podle jednoho z místních představitelů Lorenza Vescoviho navíc bude obec Ledro darování smrku Vatikánu stát na 60 000 eur (zhruba 1,5 milionu korun). "Je to přehnaná částka, kterou by bylo možné utratit na potřeby občanů," uvedl Vescovi.

Podle místních sdružení by Vatikán mohl nahradit živý strom uměleckou instalací, například ze znovu použitého dřeva. Na rozdíl od jesliček či jiných ztvárnění narození Ježíše byl dlouho postoj katolické církve k vánočním stromům opatrný kvůli údajným pohanským kořenům tohoto zvyku. První vánoční strom nechal na Svatopetrském náměstí umístit papež Jan Pavel II. teprve v roce 1982.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Dorian Černý

Dorian Černý

16.11.2024 22:50
To je ten rozdíl mezi západní Evropou a tím naším zapadákovem. Tady pokácí poslední strom v ulici, aby ho někde vystavili na náměstí jako rituální oběť lidské blbosti a nikomu to nevadí. Když z toho nepadají peníze, tak co s tím, k čemu to je takovej strom? Jen na obtíž.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.11.2024 08:35 Reaguje na Dorian Černý
Pokud se jedná o strom, který např. ohrožuje veřejnou bezpečnost či časem by začal prorůstat do vysokého napětí, pak v tom problém nevidím. Pokácet pro ozdobu strom, který nikde a nikomu nevadí,je samozřejmě blbost.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

17.11.2024 17:23 Reaguje na Dorian Černý
To je místní politika. Ti, co v obci teď vládnou, se rozhodli darovat strom do Vatikánu a opozice to napadá a orgqanizuje proti tomu protesty. Obě strany z toho chtějí pro sebe vytřískat politické body.
Odpovědět
MK

Michal Kindl

19.11.2024 03:21
Na obrázku je letorost jedle.
Odpovědět
MK

Michal Kindl

19.11.2024 03:21
Na obrázku je letorost jedle.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist