https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/obzalovanym-ve-vedlejsi-vetvi-kauzy-becva-ulozil-vsetinsky-soud-penezite-tresty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy Bečva uložil vsetínský soud peněžité tresty

13.11.2024 12:38 | VSETÍN (ČTK)
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Dvěma lidem obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy otravy Bečvy ze září 2020 dnes vsetínský okresní soud nepravomocně uložil peněžité tresty. Hasiče Jiřího Pochylu, který v den havárie velel zásahu, vinila obžaloba z nečinnosti při řízení záchranných prací. Úřednice Věra Šulová podle státního zástupce vydala nezákonné správní rozhodnutí týkající se lagun ve firmě Energoaqua, která podle loňského nepravomocného rozsudku otravu způsobila. Vinu oba odmítli.
 
Pochyla by měl uhradit peněžitý trest 30 000 korun a Šulová 60 000 korun. Ženě navíc soud zakázal na dva roky vykonávat jakékoliv funkce ve státní správě. Vyhověl tak návrhu státního zástupce Petra Válka. Obhájci obou obžalovaných žádali pro své klienty zproštění obžaloby, žádného trestného činu se podle nich nedopustili. Za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti hrozilo Pochylovi až roční vězení, Šulové až tři roky vězení.

Soudce Aleš Matura v odůvodnění rozsudku upozornil, že se Pochyla se Šulovou dopustili nedbalostního jednání a nemělo by tedy na ně být nahlíženo jako na zločince. "V zásadě se jedná o věc, která se může stát téměř každému. Protože každý z nás dnes a denně spoustu věcí udělá špatně. Ale v 99 procentech případů to nemá nepříznivé následky. Tam, kde to občas nepříznivé následky má, tak pak s tím trestní řád a trestní zákoník jaksi spojují trestní odpovědnost," řekl Matura.

Zatímco žalobce je s rozsudkem spokojený a vzdal se práva odvolání, obhájci se s ním neztotožňují, ponechali si lhůtu. Advokáta Šulové Patrika Novosada vynesení rozsudku krátce po zaznění závěrečných řečí překvapilo. "Závěrečné řeči byly velmi objemné. A i argumentace, která dnes zazněla, byla i pro soud dle mého názoru nová a měl se s tím mnohem precizněji vypořádat. Určitě půjde odvolání, začneme na tom pracovat," řekl médiím Novosad.

Osmačtyřicetiletý Pochyla řídil 20. září 2020 část odpoledne záchranné práce v Choryni na Vsetínsku a jejím okolí, kde rybáři v řece pozorovali první mrtvé ryby. Ačkoliv podle žalobce zjistil zasažení řeky neurčitou chemickou látkou, nezajistil postupný odběr vzorků vody proti proudu. Kvůli nedostatečnému průzkumu tedy podle něj nemohl zjistit, kudy se znečištění do řeky dostalo, což zkomplikovalo možnost vyšetření případu. "Obžalovaný vůbec efektivně po zdroji otravy nepátral," řekl Válek.

Čtyřiapadesátiletá Šulová jako referentka radničního odboru životního prostředí a výstavby v Rožnově pod Radhoštěm v roce 2018 povolila firmě Energoaqua v lagunách akumulovat místo vyčištěných vod z čistírny odpadních vod povrchové vody. Podle rozsudku v hlavní větvi kauzy to způsobilo, že laguny nemohly zastavit případný únik nedostatečně vyčištěných odpadních vod do řeky. Rožnovský městský úřad podle státního zástupce k rozhodnutí o změně užívání stavby nebyl příslušný, měl rozhodovat krajský úřad. Neuskutečnilo se také zjišťovací řízení týkající se vlivu změny na životní prostředí. "Spoluzavinila ekologickou havárii na řece Bečvě," řekl o Šulové žalobce.

Pochyla uvedl, že informace o dění několik kilometrů níže po proudu, kde v masivní míře hynuly ryby, neměl. Řekl, že by zásah s informacemi, jež získal na místě, nevedl jinak. Nic podle něj zprvu nenasvědčovalo, že jde o havárii takového rozsahu. Argumentoval i nedostatečným vybavením hasičů pro odběru vzorků. "Cítím se nevinen," řekl Pochyla.

O své nevině je přesvědčená i Šulová. Energoaqua podle ní chtěla laguny využít k zásobě surové vody pro období sucha. Uvedla, že ke změně se kladně vyjádřilo Povodí Moravy a Správa CHKO Beskydy. Nikdo nevznesl připomínku ke správnímu řízení, řekla. Na jeho základě vydala rozhodnutí, nikdo se proti němu neodvolal. Řekla, že neměla stanovisko krajského úřadu. Souvislost mezi svým rozhodnutím a otravou řeky odmítla.

Otravu Bečvy, při níž uhynulo přes 39 tun ryb, podle loňského rozhodnutí vsetínského okresního soudu způsobila rožnovská společnost Energoaqua. Trest jí neuložil. Jelikož se podle soudu nepodařilo zjistit konkrétního viníka otravy, není za ni právnická osoba trestně odpovědná. Firma se při havárii podle soudkyně Ludmily Gerlové mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí. Ředitele podniku Oldřicha Havelku obžaloby zprostil. Verdikt soudu v hlavní větvi případu není pravomocný. Případem by se měl koncem listopadu zabývat olomoucký krajský soud.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

13.11.2024 16:39
To je naprosto neskutečný!!! Hasič je od toho, aby zajišťoval vzorky? Není na to oprávněný třeba ČIŽP? Vzorky odebrali rybáři, jenže pracovník ČIŽP je zapřel a ty, co mu prokázali, se mu "rozbily v autě"!!! Něco tak brutálně zkorumpovaného se hned tak nevidí, něco tak děsivého se dělo po policejním puči na Nečasovu vládu.
A výsledek?
Pachatel puče kandiduje do Sněmovny a asi se tam dostane, pachatel Bežvy volby asi vyhraje.
Proč hlupy čecháčci pořád bečí, že se mají špatně, když si volí tohle do vedení státu?
Odpovědět
hi

13.11.2024 18:39

Souvislost mezi rozhodnutím o změně využívání lagun a otravou Bečvy je nesmyslná. Energoaqua havárii způsobit nemohla a chybné rozhodnutí žádnou skutečnou škodu nezpůsobilo. (pouze hypoteticky mohlo, za což by neměla být vůbec souzena.)
Ke změně rozhodnutí se kladně vyjádřilo Povodí Moravy, Správa CHKO Beskydy a také zřejmě i ČIŽP, která provádí pravidelné zápisy z kontroly ČOV a všech změn rozhodnutí o užívání související a vypouštěním odpadních vod.
Úřednice odb. ŽP pouze změnu zúřadovala na základě vyjádření odborníků, kteří mají větší odborné znalosti a praktické zkušenosti v dané problematice. Rovněž by za své vyjádření měli nést zodpovědnost. Úřednice těžko může rozhodovat proti vyjádření odborníků. Nemá ani patřičné vzdělání, aby mohla rozhodovat proti vyjádření odborníků. Úřednice zodpovídá především za formální náležitosti rozhodnutí, ostatní by mělo být zodpovědností odborníků zejména ČIŽP, která provádí pravidelnou kontrolu provozu ČOV.
Odpovědět
hi

13.11.2024 19:08
Kyanidová případně jiná vysoce toxické látky, které se zpracovávají v DEZE a které havárii na Bečvě způsobily jsou specifická a běžný HZS není na ni vybaven a vycvičen, proto ji těžko může efektivně řešit.
DEZA má vlastní HZS, který je pravidelně cvičen k zásahu při havarii toxickými látkami uvnitř areálu a má vypracován i havarijní plán pro případ uvnitř areálu DEZY. Rovněž má k dispozici dokonale vybavenou laboratoř se zkušenými pracovníky, kteří denně pracují s vysoce toxickými látkami a mají bohaté praktické zkušenosti.
Je s podivem, že dosud není zpracován havarijní plán pro havárii, při které proniknou toxické látky z DEZY do vnějšího prostředí mimo areál DEZY.
Je s podivem, že krajský úřad Zlínského kraje, který vydal povolení k rekonstrukci ČOV DEZY, posudek EIA a povolení k vypouštění odpadních vod to nepožadoval. Pokud by tento havarijní plán existoval, tak by likvidace havárie mohla být řešena efektivně a transparentně. (ať ji způsobil kdokoliv) Havarijní plán pro vnější prostředí by měla mít DEZA urychleně zpracovaný. Riziko havarie stále existuje (např. úmyslnou sabotáží nebo teroristickým útokem.) a nejsme na ni vůbec připraveni. Havarijní plán by se dal využít i při havárii toxickými látkami, kterou by nezpůsobila DEZA.
Nové změny vodního zákona to vůbec neřeší.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.11.2024 09:07 Reaguje na
Proti sabotáži a nebo proti teroristickému útoku nelze na 100% NIC
ochránit. To by se zde nesmělo NIC vyrábět a ani bychom NESMĚLI
žít ani my. Koukněte na nyní na obyčejnou povodeň, při které je
na pár měsíců mimo provoz ČOV v Ostravě. Splašky od 280 tisíc
lidí a průmyslových podniků proudí přímo do Odry a MIKOHO NIKDO
NEBUDE TRESTAT! Chápu vaše zklamání, že není potrestán vámi
nenáviděný podnik a že je za viníka označen jiný, ale tak už to
chodí, že fakta se rozcházejí s přáním, ale nelze nic jiného,
než vzít na ,milost rozhodnutí nezávislého soudu, který zvážil předložená fakta a rozhodl, jak rozhodl. Máte právo sám podat
námitku vůči nezávislosti soudu a předložit důkazy, že konal
nezákonně. Jinak je váš pláč k ničemu, jako nám na Odře, kde
se smutně koukáme na splaškotok. Být to v létě a bez možnosti
vodu se splašky ředit vodou z přehrad, tak jsme taky tahali
z řeky tuny ryb. Na vině je totiž člověk už svým samotným bytím
a to proto, že ta rizika otrav vytváří a ty pak vznikají jak
nedbalostí, tak záměrně a nebo pouze přírodními živly, které
naruší funkčnost ČOV atd. Ano změny vodního zákona nevyřeší
vznik havárií, ale ani neřeší jejich předcházení a možnost jejich
odhalení. Jsem zastáncem retenčních nádrží s odpadní vodou, kde
bude obsádka ryb citlivých na znečištění a i laikovi bude na prvý
pohled jasné, že pokud to přežily ryby v nádrži, tak to nemohlo
otrávit ryby v řece. Položte si otázku, který z podniků to měl
a který neměl a jaký v tom byl záměr ty nádrže přestat používat.
To, že to někdo povolil nepoužívat je tou vedlejší kauzou, ale
záměr je nepoužívat je předmětem hlavní kauzy. Podezření na
obtoky nádrží je nutno dokázat, bez dodatečných stavebních
úprav se to dá lehce vypátrat a pochybuji, že k tomu došlo.
Takže u vás to beru pouze jako zaujatost vůči jednomu z podniků
a nezbývá mi nic jiného, než vzít zřetel na rozhodnutí soudu.
Mi se taky nelíbí různá rozhodnutí soudů, ale to je tak vše,
co mohu udělat, pokud se nemíním se soudy soudit. Snad je ta
kauza poučením i pro viníka, ať jim kdokoliv a provede opatření,
aby se havárie neopakovala.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2024 17:24 Reaguje na Břetislav Machaček
"......který zvážil předložená fakta a rozhodl, jak rozhodl."
Jistě, rozhodl přesně naopak, než říkala fakta. Ten soud připomíná nejvíce nějaké Havlovo absurdní dramy, kdy odsoudí zcela evidentně nevinného člověka, ale nemají koule mu dát vůbec trest, tak prohlásí, že se žádný zločin nestal. Tohle není možné snad ani na Paroubkově Marsu.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

14.11.2024 17:46 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Machačku, ten pán co se skrývá za pseudonym "hi" je vedle a tím, co v příspěvku popsal dal jasně najevo, že nemá o věci vůbec informace, či že je "cinklý". Ostatně jako většina takových, kteří jako členové ODS a provládní klaky záměrně pouštějí nepravdy. Místní šíbři začali povyk o DEZA právě proto, protože věděli mezi sebou moc dobře, kdo za havárií je. Ale téma Babiš je stále lákavé. Já říkám - padni komu padni. Onen "hi" jen vaří z břečky, kterou nabral v politické žumpě. Pan Hanzl je podobný týpek. (Nejedná se o nějaké osobní útoky, ale o popis, jak se věc jeví a jak se příznivci 5K chovali). Popsal jsem modus operandi v té lokalitě hodně časté. <rýpal lesní>
Odpovědět
hi

14.11.2024 21:32 Reaguje na rýpal lesní
Dostupných informací je skutečně málo. Nejsem příznivcem žádné politické strany. Jen mě děsí, že pokud by se havárie v budoucnu opakovala, tak opět budeme jen bezmocně sledovat, jak se havárie šíří a kde ji příroda sama zastaví.
Provozů, kde může kyanidová havárie na Bečvě vzniknout moc není a běžní hasiči na ni nemají vybavení, nejsou dostatečně vycvičeni, nemají žádné praktické zkušenosti, proto obviňovat velitel hasičů u soudu není korektní.
Největším rizikem kyanidové havárie na Bečvě je provoz DEZY, která má vlastní hasičský záchranný sbor pravidelně cvičený na likvidaci kyanidové havárie a i praktické zkušenosti s likvidací mimořádných provozních událostí uvnitř závodu, Rovněž má k dispozici špičkově vybavenou laboratoř a vysoce kvalifikované pracovníky, kteří jsou kompetentní řídit likvidaci podobných havárií. Rovněž mají k dispozici osvědčené havarijní plány s detailním postupem při likvidaci havárie uvnitř závodu.
Je nepochopitelné, že krajský úřad Zlínského kraje, který povolil rizikový provoz ČOV DEZY nenařídil DEZE zpracovat havarijní plán i pro proniknutí kyanidové havárie do Bečvy, který mohl být využit při havárii na Bečvě, ať ji způsobil kdokoliv. Rovněž je škoda, že se do likvidace havárie nezapojil nějakým způsobem i HZS a laboratoř DEZY, které mohli následky havárie výrazně omezit.
Možnosti jak lépe takovou havárii řešit jsou. Bohužel není vůle a odvaha je využít.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

14.11.2024 18:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Machačku,
"... už svým samotným bytím ..." to je s prominutím pořádná blbost.
Na vině je až člověk blahobytnějící (průběhový čas), protože se v populačním průměru chce mít za každou cenu lépe (x1-Na) a za žádnou cenu nechce platit za to pohodlí (xNb) ani o zlámanou grašli navíc.
Nechť Na je podíl asketů v populaci daného státu a Nb je počet blahobytníků v témže čase a státě. Součtem jejich finančních příspěvků se dostanete k podstatné části ochrany ŽP ČR 2024.

A můžete mi prozradit, jaké živly narušovaly mezi lety 1997 a 2024 úsilí vybudovat PPO na Q1000 kolem přívozské ÚČOV?
No já si totiž prachsprostě myslím, že se na to všicí z vysoka vys...i a ti blahobytní si ještě mnuli ruce, jak lišácky ušetřili na vodné+stočné.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.11.2024 09:00 Reaguje na Břetislav Machaček
P. Macháčku, příspěvek nad Vámi se dá vysvětlit jen antibabiš fanatismem. Nemá nic společného s realitou v podnicích.
K obtoku ČOV: do čistírny vede roura o nějakém objemu, co je do ní nevejde, jde do obtoku. V neděli ráno, v suchý den, se nic takového nemohlo dít. Pokud se to stalo, jedině nějakou spoluprácí více lidí, a to by byl jiný průšvih.
Bezpečnostní plány, práce profesionálních hasičů ..to se nedá komentovat.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

15.11.2024 08:58
A kde je trest pro pracovnici vodoprávního úřadu, která vylila klíčové vzorky od rybářů a tím způsobila důkazní nouzi v celém případu?

Pokud dojde ke zničení důkazních prostředků (úmyslným nebo nedbalostním jednáním), bývá to zpravidla trestáno pokutou.

Nenechme se balamutit tím, že vzorky byly zničeny kvůli odebrání neoprávněnou osobou - s touto variantou se v laboratorní praxi totiž běžně pracuje!

Najdete to v normě:

ČSN EN ISO/IEC 17025
Všeobecné požadavky na kompetenci zkušebních a kalibračních laboratoří

viz kapitola "7 Požadavky na proces", bod "7.8.2.2", kde se mimo jiné uvádí:

"...tam kde laboratoř není odpovědna za fázi odběru vzorků (například vzorek poskytl zákazník), musí být uvedeno ve zprávě, že výsledky se vztahují ke vzorku, jak byl přijat..."

Takže do Protokolu o zkoušce laboratoř uvede "výsledky se vztahují ke vzorku, jak byl přijat od zákazníka" a je po problému.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.11.2024 09:01 Reaguje na Jiří Kvítek
Ano, to byla fakt hloupost.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.11.2024 09:02 Reaguje na Jiří Kvítek
...přesto se povedlo lempla a skrblíka usvědčit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist