https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/plany-na-nove-doly-uhli-v-indii-vzbuzuji-neprijemne-otazky.uhli-je-nekvalitni-a-nektera-mista-chranena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plány na nové doly uhlí v Indii vzbuzují nepříjemné otázky. Uhlí je nekvalitní a některá místa chráněná

14.8.2020 16:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Indické uhlí je jedno z nejméně kvalitních (a atmosféru nejvíce znečišťujících), takže dle platných regulí nemůže být ve větší míře využíváno ani v indickém těžkém a energetickém průmyslu.
Indické uhlí je jedno z nejméně kvalitních (a atmosféru nejvíce znečišťujících), takže dle platných regulí nemůže být ve větší míře využíváno ani v indickém těžkém a energetickém průmyslu.
Foto | Flickr.com
Indický premiér Narenda Modi je poněkud rozporuplnou postavou. Když letos na začátku července slavnostně v distriktu Rewa otevíral největší solární farmu v celé Asii (o výkonu 750 MW), pochvalně zmínil, že její zařízení vyšlo o 14 % levněji než výstavba uhelné elektrárny. Už na začátku srpna se ale zasadil o to, aby Indie otevřela 40 nových ploch pro těžbu uhlí. A to včetně těch, na kterých se nachází přírodní rezervace. Pořád mu prý ale jde o budoucnost a soběstačnost jeho země. Píše o tom Guardian.
 

Právě onou národní soběstačností se premiér Modi zaštítil, když oznamoval svůj záměr na otevření a zpřístupnění těžbě 40 nových ložisek uhlí. Jedná se totiž o součást plánu, který má podpořit národní ekonomiku tím, že jí zbaví břemene dovozu uhlí ze zahraničí. Což je v období ekonomického propadu po pandemii covid-19 jistě zapotřebí. Celé je to ale o trochu složitější. Indické uhlí je se svým 45% podílem popílku jedno z nejméně kvalitních (a atmosféru nejvíce znečišťujících), takže dle platných regulí nemůže být ve větší míře využíváno ani v indickém těžkém a energetickém průmyslu. Dovážet uhlí ze zahraničí, za 20 miliard dolarů ročně jako dosud, tedy země bude muset nejspíš dál. Na tuto skutečnost ale Modi pohotově zareagoval vlastní otázkou: „Proč by se Indie naopak nemohla stát největším světovým vývozcem uhlí?“

Odpověď přitom zůstává stejná. O indické uhlí kvůli jeho snížené kvalitě nejspíš velký zájem nebude, takže se rozšíření těžby nejeví odůvodněné. Zvlášť, když země podle ekonomických předpovědí počítá v následujících pěti letech s poklesem domácí poptávky po elektřině o 15 % (v důsledku ekonomického propadu po pandemii) a stávající zdroje uhlí mají kapacitu k navýšení produkce o 20 % i bez otevírání nových ložisek. A aby těch zneklidňujících otázek nebylo málo, zvláštností se stalo i provedení onoho zpřístupnění ložisek. Těžba uhlí je tu tradičně v rukou vlády, kontroluje ji státem spoluvlastněná společnost Coal India. Tentokrát je to ale jiné. Licence k těžbě čtyřiceti nových ložisek byla nabídnuta v aukci a zhostila se jich společnost Adani Group. Soukromý energetický koncern, který patří miliardáři Gautamovi Adani. Prý dobrému přítele premiéra Modiho.

Celý tento ne úplně konvenční postup kritizovaly vlády případnou těžbou dotčených indických federálních států – Západního Bengálska, Čhattísgarhu, Džhárkhandu a Maháráštry. Dílem proto, že ona nová ložiska (v sedmi případech) zasahují na chráněná přírodní území. Například do tygří rezervace Tadoba. Jednou z lokalit, kde se má začít těžit, je i les Hasdeo Arand. Chráněné území a současně místo, které 6000 obyvatel domorodých komunit Adivasi z pěti zde stojících vesnic považují za posvátné. Zatímco rezervace s tygry již byla ze seznamu navržených ložisek vyjmuta, lidé z Hasdeo Arand budou mít nejspíš smůlu. Jejich les totiž stojí na přibližně 5 miliardách tun uhlí. A proto o něj společnost Adani Group, největší těžař a provozovatel uhelných elektráren v Indii, opravdu stojí.

„Jsme zemí, která má čtvrté největší zásoby uhlí na světě a druhou největší spotřebu, navíc potřebujeme zajistit energetickou bezpečnost pro miliardu lidí,“ dodává k tomu Maddiarala Nagaraju, indický tajemník vlády pro těžbu uhlí. „Těžba uhlí je pro naši zemi nejlevnější cestou, jak toho dosáhnout. Těžba uhlí znamená rozvoj, zaměstnanost a peníze. A jak jinak chcete přinést rozvoj lidem Adivasi?“ Mezi prominentní odpůrce celého záměru, jak aukce ložisek do soukromých rukou, tak i samotné těžby, patří bývalý ministr životního prostředí Jairan Ramesh. Ten upozorňuje například na to, že od roku 2014, kdy se premiérem stal Narendi Modi, byla snížena původní rozloha „chráněných a těžbě uhlí zapovězených lokalit“ na 5 %. A vidí za tím tlak právě Adani Group. Ta ale podobná nařčení odmítá.

Mluvčí Adani Group uvedl, že společnost se snaží zajistit vyváženou a cenově dostupnou dodávku energie pro energeticky chudou populaci 1,3 miliardy lidí. „Adani Group je lídrem indické vize o vyváženém energetickém mixu a podílí se na indické snaze o naplnění cíle [Pařížské dohody o změně klimatu],“ dodává s tím, že v roce 2025 se Adani Group chce stát největším producentem obnovitelných zdrojů na světě.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

14.8.2020 07:15
Co by pan Modi neudělal pro kamaráda, žeo.... svět (i ČR) je plný grázlů jako jsou tito.... a my všichni jsme rukojmí jejich démonických choutek....
Odpovědět
ig

14.8.2020 10:11 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jestli je tam nějaké pochybení ohledně toho, kdo má provozovat ty doly, to nechť si vyřeší sami. Nicméně mi to připadá, že samotné otevření dolů je nevyhnutelné. Indie se začíná víc industrializovat, lidé chtějí mít vyšší životná úroveň a to bez elektřiny nejde. Přeju všem Indům, ať se jim podaří zvýšit výrobu elektřiny co nejrychleji.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.8.2020 07:54
Lidé chtějí normálně žít, a na to je zapotřebí především elektřina. A OZE ji nedají, jak, konec konců, ukazuje příklad i té Indie.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.8.2020 10:20 Reaguje na Jan Šimůnek
Tomu se říká účelově ovlivněný výklad článku... :)
Odpovědět
ig

14.8.2020 10:56 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Máte lepší nápad co s tím?
Odpovědět
PD

Pavel Dudr

15.8.2020 00:25
Na Indii si klimaparazité netroufnou, tak budou penalizovat aspoň nás. Jak dlouho ještě?
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.8.2020 08:03 Reaguje na Pavel Dudr
Dokud neprovolíme do čela státu takové politiky, kteří je budou ignorovat a jejich akce aktivně potlačovat.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.8.2020 11:04
Instalovaný výkon obnovitelných zdrojů bez vodních elektráren v Indii 41,5 GW, vodních elektráren 48 GW a jaderných 5,8 GW .
Dohromady 30,8 % z 308,8 GW celkem.
Nejvíce elektřiny vyrábějí v současné Indii elektrárny spalující uhlí, a to s velkým náskokem — v roce 2015 konkréně 835,8 TWh z celkových 1105,4 TWh, tedy 75,6 procenta z celku.

Je zcela zřejmé, že masívní rozšíření těžby uhlí je v logickém rozporu se závazky Indie - Pařížský protokol.

Odpovědět

Jan Šimůnek

15.8.2020 12:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je vcelku jasné, že normální politici a normální státy se s takovým balastem, jako je Pařížský protokol, vůbec nezalamují.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist