Praha otevřela nové re-use centrum a dva sběrné dvory, podle náměstkyně jich je stále málo
Komrsková řekla, že zatímco Praha zajišťuje dvacítku sběrných dvorů, například v Brně jich mají 37, takže cílem města je síť posilovat. Napomáhá to podle ní boji s černými skládkami a zanechávání odpadu tam, kam nepatří. "Pokud se nebude síť rozrůstat, tak bude mít Praha problém," řekla náměstkyně. Vhodných pozemků je podle ní nicméně nedostatek a město musí umisťování dvorů konzultovat s městskými částmi, protože místní obyvatelé takový provoz často vnímají negativně.
Komrsková dodala, že magistrát nedávno v soutěži vybral nové externí provozovatele desítky dvorů, ale město v budoucnu plánuje většinu z nich přesunout pod městskou společnost. "Nedali jsme jim smlouvu na čtyři roky, ale dali jsme ji, myslím, na dva a půl roku, aby se během té doby PSAS stihly připravit," vysvětlila náměstkyně.
Nový dvůr v Klikaté ulici ocenil zastupitel Prahy 5 Karel Bauer (Piráti), podle kterého zřejmě v budoucnu bude muset kvůli plánované stavbě Radlické radiály skončit dvůr v Puchmajerově ulici. Dodal, že městská část v minulosti nedaleko Klikaté provozovala vlastní sběrný dvůr, který před několika lety zrušila, takže lidé jsou zvyklí tam s odpadem jezdit.
Podle statistik PSAS skončilo loni v metropoli ve sběrných dvorech asi 45 231 tun odpadu, což bylo zhruba o 5000 tun více než v roce 2021. Ve dvorech končí nejčastěji starý nábytek, vysloužilé spotřebiče, stavební suť z drobných rekonstrukcí nebo staré pneumatiky. Komarnický upozornil na to, že odkládání objemnějšího odpadu u běžných popelnic je fakticky černá skládka, i tak však mimo kontejnery končí každoročně velké množství odpadu.
reklama