Ředitelství silnic a dálnic se potýká s nepořádkem na odpočívkách. Končí tam stavební suť i nábytek

Úklid odpočívek mají na starosti pracovníci středisek správy a údržby dálnic nebo dodavatelských firem. Jen za loňský rok z odpočívek vyvezli okolo 7500 tun komunálního odpadu. Především v období, kdy se lidé vydávají na chaty a chalupy, je odpadu nejvíce. ŘSD uvažuje o zřízení speciálních úklidových čet, které by se věnovaly pouze odpočívkám.
"Bohužel běžné je znečišťování odpočívek některými neukázněnými řidiči kamionů, kteří vyhazují odpadky rovnou na zem, i když přímo před nimi na dohled naši zaměstnanci odpadky právě uklízejí. Často lidé nevyužívají ani připravené koše, nově proto přidáváme i velké kontejnery, které lze stěží přehlédnout, a i přesto odpadky dál končí na zemi," uvedl Veselý. Jsou to podle něj hlavně obaly od nápojů a potravin, cigaretové nedopalky, papírové kapesníky, dětské pleny, textilie, ale někdy i injekční stříkačky a jehly. "Z toho důvodu také naši zaměstnanci postupují při úklidu s maximální obezřetností a rovněž jim zajišťujeme pravidelné očkování proti žloutence," dodal Veselý.
Na odpočívky lidé zavážejí i stavební suť, použitý nábytek, jako křesla, židle, stoly, gauče, kusy kuchyňských linek, nebo televizory a staré počítače. V Česku je v provozu 138 dálničních odpočívek, na nichž je k dispozici přes 9000 parkovacích míst. Z toho více než třetina je určena pro kamiony. Letos ŘSD zprovozní nových 630 míst, zhruba polovina bude pro kamiony.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)

Zejména Zájmena
23.4.2025 11:52Proč někdo, kdo má trvalé bydliště v obci Praha, tak má k dispozici x sběrných dvorů a někdo, kdo bydlí na vesnici nemá nic, respektive max nějakou hurá akci jednou za rok? A když chce odpad vyhodit v nějakém nejbližším sběrném dvoře, tak musí platit a to docela nemalé částky? Proč to nemůže vyhodit legálně bezplatně alespoň ve sběrném dvoře, jenž je otevřen celoročně ve svém okresním městě?
V mém okresním městě se to alespoň řeší několika obřími plechovými nezamčenými kontejnery, které jsou právě k tomuto určené, ale leckde není ani to. Co pak asi udělá takovej možná trochu jednodušší člověk, kterej v dobré víře jede do blízkého sběrného dvora a tam si řeknou třeba o několik tisíc? Odjede a vyklopí to třeba na odpočívce!
Očekával bych, že se různé ekologické organizace zaměří právě na takovýto problém místo leckdy kravin, které řeší.
Lukas B.
23.4.2025 12:24 Reaguje na Zejména Zájmenamohl bych popsat komickou situaci, kdy jsem se snažil zbavit asi dvou metráků staré térové lepenky z rekonstrukce chalupy, a připadal jsem si jako v pohádce o kotoutkovi a slepičce než jsem našel ten jediný sběrný dvůr v praze a umožnili mi vysolit asi šest stovek a pytle s térovou lepenkou vyložit na hromadu. kdybych to nebral jako "challenge", tak bych tomu nutkání složit to někam do škarpy nebo postupně narvat do popelnic podlehl.

Zejména Zájmena
23.4.2025 12:50 Reaguje na Lukas B.Jan Horník
24.4.2025 07:46 Reaguje na Zejména ZájmenaJaroslav Pokorný
24.4.2025 11:21 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
24.4.2025 13:50 Reaguje na Jaroslav PokornýJaroslav Pokorný
24.4.2025 11:28Kuriosní případ jsem si přečetl po záplavách na Moravě v r. 1997. V jednom městě, tuším, že Lipníku nad Bečvou, následně vytahali z řeky asi 120 velkých pařezů. A teď co s nimi. Skládka je odmítla - dřevo nesmí skládkovat. Chtěli je tedy spálit - ale ty pařezy už byly odpadem, a odpad se pálit nesmí. Chtěli je tedy vyvést zpět do lesa. Ale ouha - byly už odpadem a odpad se do lesa vozit nesmí. Nikdo je nechtěl na topení - to už by se spálit mohly(!) - kdo by se ale s pařezama dřel, že ano. Asi 20 kusů si vzala ostravská ZOO do výběhu šelem a zbytek? Nad ním se mediálně zavřela voda. Možná je někde nechali na hromadě shnít.