https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/rsd-se-potyka-s-neporadkem-na-odpocivkach-konci-tam-stavebni-sut-i-nabytek
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ředitelství silnic a dálnic se potýká s nepořádkem na odpočívkách. Končí tam stavební suť i nábytek

23.4.2025 01:20 | STŘECHOV NAD SÁZAVOU (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se potýká s nepořádkem na dálničních odpočívkách. Řidiči vyhazují odpadky na zem, nezřídka jde o injekční stříkačky a jehly. Někteří motoristé dokonce na odpočívky vozí stavební suť nebo starý nábytek. Někdy pracovníci ŘSD objeví i kuriozity. Na odpočívce Střechov na 52. kilometru dálnice D1 v minulých letech našli dřevěnou latrínu, vířivku či deset uhynulých exotických hadů v krabici.
 
Pracovníci ŘSD nyní začali s jarním úklidem odpočívek. Jako každý rok od dubna do října je uklízejí dvakrát týdně, po zbytek roku jednou týdně, informoval ČTK Jiří Veselý z ŘSD.

Úklid odpočívek mají na starosti pracovníci středisek správy a údržby dálnic nebo dodavatelských firem. Jen za loňský rok z odpočívek vyvezli okolo 7500 tun komunálního odpadu. Především v období, kdy se lidé vydávají na chaty a chalupy, je odpadu nejvíce. ŘSD uvažuje o zřízení speciálních úklidových čet, které by se věnovaly pouze odpočívkám.

"Bohužel běžné je znečišťování odpočívek některými neukázněnými řidiči kamionů, kteří vyhazují odpadky rovnou na zem, i když přímo před nimi na dohled naši zaměstnanci odpadky právě uklízejí. Často lidé nevyužívají ani připravené koše, nově proto přidáváme i velké kontejnery, které lze stěží přehlédnout, a i přesto odpadky dál končí na zemi," uvedl Veselý. Jsou to podle něj hlavně obaly od nápojů a potravin, cigaretové nedopalky, papírové kapesníky, dětské pleny, textilie, ale někdy i injekční stříkačky a jehly. "Z toho důvodu také naši zaměstnanci postupují při úklidu s maximální obezřetností a rovněž jim zajišťujeme pravidelné očkování proti žloutence," dodal Veselý.

Na odpočívky lidé zavážejí i stavební suť, použitý nábytek, jako křesla, židle, stoly, gauče, kusy kuchyňských linek, nebo televizory a staré počítače. V Česku je v provozu 138 dálničních odpočívek, na nichž je k dispozici přes 9000 parkovacích míst. Z toho více než třetina je určena pro kamiony. Letos ŘSD zprovozní nových 630 míst, zhruba polovina bude pro kamiony.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

23.4.2025 11:52
Né, že bych se chtěl zastávat dobytků, ale jestli také není trochu na vině systém sběrných dvorů?

Proč někdo, kdo má trvalé bydliště v obci Praha, tak má k dispozici x sběrných dvorů a někdo, kdo bydlí na vesnici nemá nic, respektive max nějakou hurá akci jednou za rok? A když chce odpad vyhodit v nějakém nejbližším sběrném dvoře, tak musí platit a to docela nemalé částky? Proč to nemůže vyhodit legálně bezplatně alespoň ve sběrném dvoře, jenž je otevřen celoročně ve svém okresním městě?

V mém okresním městě se to alespoň řeší několika obřími plechovými nezamčenými kontejnery, které jsou právě k tomuto určené, ale leckde není ani to. Co pak asi udělá takovej možná trochu jednodušší člověk, kterej v dobré víře jede do blízkého sběrného dvora a tam si řeknou třeba o několik tisíc? Odjede a vyklopí to třeba na odpočívce!

Očekával bych, že se různé ekologické organizace zaměří právě na takovýto problém místo leckdy kravin, které řeší.
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.4.2025 12:24 Reaguje na Zejména Zájmena
samozřejmě. už to nejjednodušší by bylo odpad (samozřejmě limitované množství a z nepodnikatelské činnosti) převzít, a poplatek za uložení naúčtovat obci, kde má původce odpadu trvalé bydliště. samozřejmě by to vedlo k nějaké další administrativě (teď to v praze funguje tak, že přijedu, ukážu občanku, oni si zapíšou, zeptají se co vezu, já něco řeknu (staré kanape, starý koberec nebo plastový bordel z vyklízení bytu po babičce třeba), zřízenec si nechá otevřít auto, nakoukne, a pošle mě ke správnému kontejneru.

mohl bych popsat komickou situaci, kdy jsem se snažil zbavit asi dvou metráků staré térové lepenky z rekonstrukce chalupy, a připadal jsem si jako v pohádce o kotoutkovi a slepičce než jsem našel ten jediný sběrný dvůr v praze a umožnili mi vysolit asi šest stovek a pytle s térovou lepenkou vyložit na hromadu. kdybych to nebral jako "challenge", tak bych tomu nutkání složit to někam do škarpy nebo postupně narvat do popelnic podlehl.
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

23.4.2025 12:50 Reaguje na Lukas B.
Jo, ono ani v Praze to není v tomto smyslu vždy jednoduché. Jednou za čas jezdím právě do Prahy do sběrných dvorů (raději jedu 40 km po dálnici s naloženým vozíkem bordelu, než platit v mém blízkém sběrném dvoře), protože tam příbuzný má trvalé bydliště, tak to společně vyhodíme na jeho občanku. Tuhle mě ale ve dvou malých dvorech také s několika dveřmi posílali na jiné sběrné dvory, protože se jim to tam prej nevešlo. Přiznám se, že jednou už jsem raději vyhodil skřín do černého kontejneru, než lítat od čerta k ďáblu a strávit tak hodiny. Fakt hloupej systém.
Odpovědět
JH

Jan Horník

24.4.2025 07:46 Reaguje na Zejména Zájmena
O odpad vygenerovaný v obci se musí postarat obec. Velice zjednodušeně řečeno. Většina obcí to řeší smlouvami se sběrnými dvory, každý občan má pak nárok na bezplatné uložení odpadu o daném objemu. Nejjednodušší cesta je zpětná vazba vedení obce. Tedy tenhle sběrný dvůr je na nic, tamhle mají velkou kapacitu apod. Jak se k tomu postaví vedení obce, je věc druhá.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.4.2025 11:21 Reaguje na Lukas B.
Kdybyste tu lepenku postupně narval do popelnice, tak by byla vyvezena na skládku a vůbec nic by se nestalo, protože po těch letech na střeše byly všechny škodlivé látky z ní už vyprchané.
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.4.2025 13:50 Reaguje na Jaroslav Pokorný
na střeše jistě, na střeše pod eternitem jako pojistná vrstva možná, pod betonem podlahy těžko.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.4.2025 11:28
Stavební st byla vždy využívána na opravy polních a lesních cest přímo v okolí obce. Nyní ji musíte vozit na skládku a pořádně zaplatit.
Kuriosní případ jsem si přečetl po záplavách na Moravě v r. 1997. V jednom městě, tuším, že Lipníku nad Bečvou, následně vytahali z řeky asi 120 velkých pařezů. A teď co s nimi. Skládka je odmítla - dřevo nesmí skládkovat. Chtěli je tedy spálit - ale ty pařezy už byly odpadem, a odpad se pálit nesmí. Chtěli je tedy vyvést zpět do lesa. Ale ouha - byly už odpadem a odpad se do lesa vozit nesmí. Nikdo je nechtěl na topení - to už by se spálit mohly(!) - kdo by se ale s pařezama dřel, že ano. Asi 20 kusů si vzala ostravská ZOO do výběhu šelem a zbytek? Nad ním se mediálně zavřela voda. Možná je někde nechali na hromadě shnít.
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.4.2025 13:53 Reaguje na Jaroslav Pokorný
čistá stavební suť je samozřejmě materiál vhodný na polní/lesní cesty. ale čistý podrcený recyklát. nikoli to, co vzniká při demolicích pro výstavbu u rodinných domků opravovaných svépomocí, směs cihel, betonu, dlaždic a obkladaček, minerální a skelné vlny, polystyrenu, starého rozpadlého nábytku, krámů po babičce, azbestových šablon, rozbité sanitární keramiky, plastových odpadních trubek, vytrhané elektroinstalace a bůhví čeho dalšího.
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.4.2025 13:55 Reaguje na Lukas B.
čili sundat ze střechy staré bobrovky, odvézt je na (svou nebo domluvenou) lesní cestu a tam je do vyjetých kolejí rozbít kladivem je víceméně ok. dělat totéž se směsným bordelem v pořádku není.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist