Sdružení TEST zkoumalo pitné vody z lahví a z vodovodů
Podle sdružení se neukázalo, že by balené pramenité, kojenecké nebo pitné vody byly „významnějším zdrojem nutričně žádoucích látek (prvků) oproti hodnoceným vodovodním vodám“.
|
|
Foto: Alex Anlicker/Wikimedia Commons |
Sdružení spolu s testem také provedlo dotazníkové šetření. Z jeho vyhodnocení vyplývá, že vodu z vodovodního kohoutku pije 80 procent dotázaných. 18 procent uvedlo, že tak činí výjimečně a dvě procenta dotázaných vodu z kohoutku nepijí nikdy.
20 procent uvedlo, že balenou vodu nakupují kvůli tomu, že návštěvám nechtějí nabízet vodu z vodovodu. 11 procent tvrdí, že jim voda z kohoutku nechutná. Stejný počet dotázaných preferuje vodu sycenou. Šest procent kupuje balenou vodu, protože ta z kohoutku je cítit chlorem, opět stejný počet dotázaných uvedl, že balená voda je zdravější. Dopočet do 100 procent, tj. 46 procent, tento bod nezodpovědělo.
Bez mála polovina dotázaných – 49,3 procenta – uvedlo, že vodě z kohoutku nic nevytýká. Nejčastější stížnost – 21,7 procent – byla na tvrdost vody. Následoval pach chloru – 19,3, nepříjemná chuť – 11, 6 procent, rezavá barva – 7,4 procent a mléčné zbarvení – 7,1 procent. 5,2 procenta uvedlo, že jim vadí jiný nepříjemný pach vody z kohoutku.
Dotazníkové šetření pracovalo s 3640 dotazníky o balené vodě a 2700 dotazníky k vodě z vodovodu.
Občanské sdružení spotřebitelů TEST vydává server www.dtest.cz a tištěný časopis Dtest. Sdružení se zaměřuje na spotřebitelské testy a pomoc spotřebitelům.
Přečtěte si také článek Spotřebitelský test MF DNES: některé balené vody prohrály ze srpna 2005.
reklama