https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/toulcuv-dvur-nabidne-svatojanske-slavnosti-bylin
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Toulcův dvůr zve na Svatojánské slavnosti bylin

21.6.2011 09:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr v Praze-Hostivaři zve ve čtvrtek 23. června na Svatojánské slavnosti bylin. Jejich součástí budou tvořivé dílny, přírodní lékárna, ale i biotrh, na němž sedláci z okolí nabídnou výhradně certifikované produkty ekologického zemědělství. Na setkání bude přítomno i několik lidí, kteří se v bylinách vyznají, umí je pěstovat, vyrobit masti, tinkturu či čaje a o své zkušenosti se budou dělit s návštěvníky.
 

Toulcův dvůr prezentuje Svatojánské slavnosti bylin pod mottem "Příroda má pro nás stále prostřený stůl". Celou akci by měl v podvečer zkončit folklórní minifestival dětských souborů. Vstup pro dospělé na celou akci činí 50 Kč, pro děti 30 Kč, výhodnější je rodinné vstupné.

Už od středy 22. června se ve Špýcharu Toulcova dvora uskuteční výstava jedovatých rostlin. Zde se zájemci dozví, k jakým rostlinám je radno přistupovat s větší opatrností. Vstupné je dobrovolné, výstava končí v neděli. Dvůr nebude zahálet ani o prázdninách, chystají se letní tábory, putování s huculskými koni, keramický kurz, malování na hedvábí atd.

Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr v Praze funguje od roku 1995. Návštěvníci zde mohou strávit celý den v přírodě a iluzi venkovského statku. Jméno dvůr dostal po posledním nájemci tohoto zemského statku, kterým byl za první republiky František Toulec. Dnes se tady mimo jiné nachází Ekoporadna, kde lze získat rady zaměřené především na domácí ekologii a zdravý životní styl. Využít můžete také rozsáhlou knihovnu, která nabízí okolo 750 titulů především z oblastí ochrany přírody, ekologie a pedagogiky. Zájemci mohou vyzkoušet také tzv. Zdravou jídelnu, z níž si stravu objednávají i některé školy či školky. Jedna školka funguje i přímo v Toulcově dvoře. Návštěvníky láká ale zejména přírodní areál a farma hospodářských zvířat.

Pro ohřev vody jsou v Toulcově dvoře využívané solární panely, k vytápění je používán zemní plyn, počítače se přepínají do úsporného režimu, uplatnění zde našly kompaktní úsporné zářivky. Toulcův dvůr prý rovněž odebírá "zelenou" elektřinu a třídí se tu odpad. Kromě klasického sběru papíru, plastů a skla se zde odděleně vyhazuje elektroodpad, baterie, hliník a bioodpad. Drobný hliníkový odpad, drobný elektroodpad, baterie nebo tonery do tiskárny zde můžou odkládat i běžní návštěvníci.

Pokud však chcete navštívit Toulcův dvůr, je třeba dodržovat otevírací dobu. Vstup je bezplatný, výjimkou jsou některé akce jako třeba právě Svatojánské slavnosti bylin nebo zářijový biojarmark.


reklama

Toulcův dvůr

předchozí    další
Toucův dvůr
Toucův dvůr
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Toucův dvůr
Špýchar v Toulcově dvoře se může pochlubit dobovým vybavením. Podle Chvátala je tradiční hospodářské náčiní využíváno při programech pro školy. "Děti si zde všechno vyzkouší. Nepředáváme informace formou videa, snažíme se o prožitky a zážitky," říká Chvátal.<br />
<br />
Slepice chovaná v Praze v Toulcově dvoře, v pozadí panorama panelových domů. Díky vlastním zvířatům je možné získat alespoň část potravin v co nejlepší kvalitě. Konkrétně maso však není s přívlastkem "bio", neboť zvířata nedostávají stravu s tímto označením, ale "obyčejnou" konvenční stravu.<br />
V Toulcově dvoře se nachází i farma hospodářských zvířat. Snaha je orientovat se na naše původní plemena, která jsou mnohdy ohrožená. Pro děti se nabízí možnost přihlásit se do chovatelských kroužků a zde se malí zájemci učí nejen starat se o zvířata, ale také jim porozumět. Na snímku husí rodinka.
„Králík se vždycky zvedá takhle za kůži, nikdy ho netahejte za uši. Je to stejné, jako by někdo tahal za uši vás," říká paní učitelka dětem. Každé dopoledne je areál Toulcova dvoru využíván k řadě výukových programů. Prostředí navštěvují děti nejen z pražských škol k ekologickým výchovným programům, mateřské centrum a mateřská školka jsou také přímo v areálu. Chvátal uvedl, že se zde vystřídá asi 18 000 dětí za rok.
Pod přístřeškem na fotografii jsou dvě nádrže na dešťovou vodu, z nichž každá má kapacitu 25 000 litrů. Voda se využívá na zalévání a ani během suchých měsíců o ní není nouze. Spíše je jí příliš mnoho a v takovém případě přebytek odtéká do mokřadů. Nádrže původně sloužily pro topný olej ve staré kotelné Toulcova dvora, vyčištění provedla specializovaná firma.
K Toulcovu dvoru náleží velký přírodní areál o rozloze 8,5 hektaru, rozkládající se pod Toulcovým dvorem směrem k Zahradnímu městu až k potoku Botič. Prostory tvoří šedesátiletý základ budoucího lesa, mokřad, lužní les, sady s ovocnými stromy, prostředí pro zvířata, pole a pastviny. V pozadí jsou jasně vidět nové domy, mezi Toulcovým dvorem a novými domy je tzv. Trojmezí, o jehož budoucnosti se vedou spory. Poslední vývoj situace je, že v Trojmezí zůstane příroda. Areál slouží návštěvníkům k odpočinku, dětem k výuce a zvířatům k pastvě.
Netradiční pohled na koně, s nímž kontrastuje pražské sídliště Košík v pozadí. Někteří rodiče si stěžují, že prostředí farmy je příliš "bezkontaktní". Jan Chvátal na to říká, že nejen pražské děti, ale ani rodiče si mnohdy neuvědomují, že zvíře může člověka zranit. Nutné je dodržovat zákaz krmení zvířat, i dobrý úmysl může způsobit velké problémy, zdůraznil Chvátal.
Děti si v Toulcově dvoře mohou prohlédnout hospodářská zvířata, nejvetší úspěch mají kozy, ovce a kráva. Farma je přístupná veřejnosti zdarma každý den od 8:00 do 18:00. Zvířata jsou ve výbězích v závislosti na počasí.
 
Martin Singr

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist