V Sasku zaznamenali poprvé výskyt invazního druhu komára tygrovaného
Z Asie se komár do Evropy rozšířil při převozu zboží, jako jsou pneumatiky nebo okrasný bambus, jeho rozšiřování podporuje i klimatická změna. Do Česka se dostával prozatím z jihu. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ale nepovažuje jeho populaci v Česku za etablovanou.
Přečtěte si také |
Hygienici zaznamenali poprvé na Olomoucku výskyt invazního druhu komáraSaským případem je poprvé výskyt komára tygrovaného zaznamenán u severní hranice Česka. V Německu to ale není poprvé. Podle německého statistického úřadu je etablovaná populace tohoto asijského bodavého hmyzu v Berlíně, části Durynska, východní části Bavorska a především v dlouhém pásu podél německo-francouzských hranic a dál na sever až k Frankfurtu nad Mohanem. Podle saského ministerstva ale není zatím znám případ, kdy by komár tygrovaný přenesl v Německu na člověka nemoc.
Letos v únoru potvrdilo výskyt komára tygrovaného také Slovensko. Opakovaně byl zjištěn v Bratislavě. V Rakousku má komár podle ECDC etablovanou populaci na jihu země, Polsko zatím jeho výskyt nehlásilo.
Přečtěte si také |
Proč si komáři vybrali právě vás? Může za to metabolismus, genetika i "majáky" v okolíPřed rostoucím nebezpečím šíření nemocí přenášených komáry v Evropě, včetně těch přenášených komárem tygrovaným, ECDC varovalo loni. Podle něj se komár tygrovaný rozšiřuje čím dál tím více na sever a na západ Evropy. Obdobné varování před nemocemi přenášenými komáry vydala i Světová zdravotnická organizace (WHO).
reklama