https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vice-nez-polovinu-smesnych-odpadu-z-domacnosti-v-zamberku-je-mozne-vytridit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Více než polovinu směsných odpadů z domácnosti v Žamberku je možné vytřídit

9.10.2024 23:19 | ŽAMBERK (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více než polovinu směsného odpadu v Žamberku na Orlickoústecku, který produkují domácnosti, je možné ještě vytřídit. Ukázala to analýza, kterou si radnice nechala zpracovat. Město hledá další možnosti, jak lidi motivovat k lepšímu třídění odpadků. ČTK to řekl starosta Jiří Mencák (Žamberecká demokratická koalice).
 
"Věděli jsme, že máme větší potenciál pro třídění, analýza to ukázala. Předpokládám, že po čase budeme dělat namátkové kontroly odpadů, abychom věděli, jestli se něco zlepšilo. Změnili jsme způsob třídění odpadů, zavedli jsme místo pytlů nádoby do domácností v rodinných domech. A malinko snižujeme kontejnerová stání v ulicích, aby to nepůsobilo v některých místech nevzhledně," řekl starosta. Podle něj je o nádoby na třídění zájem a radnice pořádá druhé kolo výdejů popelnic.

Analýzu dělala firma Ekola letos v srpnu, zkoumala 400 kilogramů odpadků. Směsný odpad tvořil zhruba polovinu zkoumaného vzorku. Jeho objem by se dal ještě z více než poloviny vytřídit. Například by lidé mohli začít třídit bioodpad.

Zbytek vzorku tvořily vytříděné odpady, což byly plasty, bioodpad nebo textil, uvedla Hana Langrová z odboru životního prostředí. "Pokud budeme třídit poctivěji, promítne se to i do poplatků za odpady," dodala úřednice. Město by nemuselo zdražovat, dodala. Aktuálně lidé v Žamberku platí 840 korun za popelnice ročně, i tak radnice doplácí za odpadové hospodářství stovky tisíc korun.

Analýzu odpadu dělají i v jiných městech, protože se bude za skládkování postupně platit víc peněz. Například polovinu až dvě třetiny obsahu popelnic a kontejnerů v Lanškrouně na Orlickoústecku by bylo možné vytřídit, aby odpad nemusel končit na skládce, uvedla letošní analýza. Prozkoumala 322 kilogramů směsného odpadu z rodinných i bytových domů,


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

10.10.2024 07:25
Třídění je dobrá myšlenky. Nicméně ďábel je ukryt v detailech.
- co s vytříděným odpadem?
-co se zbytkem?
Daleko rozumnější je vytřídit opravdu použitelné a zbytek do ZEVO.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

12.10.2024 12:18 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jak kdysi, v místním tisku, sdělil aktivista spolku Arnika, pan Matěj Man, odpadový systém, který nemá jako koncovku skládku, nebo spalovnu, neexistuje. Potíž je však v tom, že výstavba provozoven ZEVO, což jsou v podstatě jen spalovny s energetickou účinností nad 65%, jsou tímto spolkem, dokonce i v článcích na Ekolistu, opakovaně zatracovány, jako nadbytečné a škodící.
Při roční produkci komunálního odpadu v ČR, plus-minus 5,8 mil tun, 46% skončí na skládkách, 12% se využije v našich čtyřech ZEVO a zbytek se zkompostuje, nebo se předá k recyklaci.
Provozovatelé skládek komunálních odpadů, ze zajištění pokračování svého lukrativního byznysu, s nepřímou podporou takových „ekologů“, jistě nejsou smutní.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist