Výrobce ekopanelů se spojil s anglickým partnerem
"Je o ně poměrně velký zájem. V České republice je tato technologie výstavby a použití ekopanelů zatím málo rozšířená, i když jsme již vedli jednání s některými úřady, které projevily zájem použít je k výstavbě levného sociálního bydlení," uvedl Bareš. Ekodesky z lisované slámy mají podle jednatele obdobné užitné vlastnosti jako sádrokartony. "Jejich přednostmi je fakt, že jsou samonosné a mají vynikající tepelně izolační vlastnosti," dodal Bareš.
Technologie lisování slámy za vysokého tlaku a teploty ve speciálním zařízení bez užití dalších přísad je známá už několik desítek let. Ve Velké Británii bylo z těchto "slaměných" panelů postaveno přes 350 tisíc domů. "Plnohodnotný dům se z těchto panelů dá postavit za méně než milion korun. Záleží na zvoleném projektu a velikosti," řekl jednatel. Prototyp rodinného domu byl postaven v sídle společnosti a koncem loňského roku byl dokončen první rodinný dům ve Chvaleticích na Přeloučsku. "Ekopanely jsou vhodné i k rekonstrukcím. V současné době jsou například používány při rekonstrukci historického Jurkovičova lázeňského domu v Luhačovicích," dodal Bareš.
Dodal, že v budoucnu se ze závodu v Jedousově stane výrobní základna pro celý evropský kontinent a britský partner se díky svým obchodním vazbám na Evropskou unii soustředí především na odbyt ekopanelů. V letošním roce by podle plánu mělo brány závodu opustit přes padesát tisíc metrů čtverečných ekopanelů.
reklama