https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/chemikalie-v-zemi-i-vode-neni-stromy-usychaji-dale
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Chemikálie v zemi i vodě není, stromy usychají dále

16.7.2003 | PRAHA | MF Dnes
Firma Dekonta, která likvidovala následky havárie cisterny ze Spolany u obce Podhořany na Mělnicku, nyní zveřejnila výsledky výzkumu. Ty prokazují, že toxická látka kaprolaktam, která z cisterny při kolizi unikla, se do zeminy v zahradách ani do spodní vody nedostala. „Dělali jsme vrtný průzkum, odebrali vzorky vody ze studní i zeminu. Nikde tato látka, která z cisterny vytekla, nebyla prokázaná,“ uvedl pracovník dekontaminační zásahové firmy Petr Mothejl.
 
Starosta obce ani tamní obyvatelé se ale s takovým výsledkem nehodlají smířit. „Nenechám si nadávat lidmi. Každý tady ví, co Spolana vyrábí. Kdekdo včetně inspekce životního prostředí se nám snaží namluvit, že je Spolana pomalu nejekologičtější podnik v republice. Jak mám lidem vysvětlit, že jejich ořech nebo maliny tady celou dobu rostou, a najednou po havárii začnou usychat,“ zlobil se Jaroslav Otásek, starosta Nelahozevsi, kam obec Podhořany patří. Dekonta připouští, že stromy ve strouze, kam chemikálie přímo natekla a dostala se do přímého kontaktu se stromy, uschly právě kvůli tomuto zásahu. „Stromy bezprostředně zasažené kaprolaktamem odumřely,“ připustil Mothejl, ale další následky jsou podle něj nereálné, což dokládá výzkumem. „Příkop podél silnice jsme dočistili tuto sobotu. Museli jsme počkat, až to umožní silničáři, kteří silnici uzavřeli. Tohle dočištění jsme ale plánovali delší dobu a počítali jsme s tím,“ dodal Mothejl. Tak definitivně firma odstranila tuhou látku ze strouhy. Přesto starosta obce, v níž stromy usychají, chce dál pátrat po příčině odumírání rostlin. „Budu chtít, aby mi někdo vysvětlil, proč tedy lidem na zahrádce zrovna teď usychá zelenina, proč najednou odcházejí stromy,“ trvá na svém Otásek. Chemikálie převážená ze Spolany k zahraničnímu odběrateli vytékala z převrácené cisterny do strouhy pod silnicí a odtud se prý mohla dostat spodní vodou do níže položených zahrad. Majitelé zahrad ve vzdálenosti až padesát metrů si od té doby na usychání stromů a rostlin stěžují. Případem úniku šesti tun chemikálie se zabývá i inspekce životního prostředí, podle její mluvčí Evy Rolečkové by bylo velmi složité prokázat přímou souvislost mezi usycháním stromů a havárií. Inspekce se navíc opírá o výzkum Dekonty, který ukázal, že se chemikálie dál než do strouhy nerozšířila.
reklama

 
Radek Plavecký

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist