https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/do-jizerskych-rek-se-vratily-vzacne-druhy-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Do jizerských řek se vrátily vzácné druhy ryb

22.7.2003 | LIBEREC | MF Dnes
Do řek v Jizerských horách se vrátily vzácné druhy ryb. Odborníci, kteří mají na starosti ochranu přírody, to považují za obrovský úspěch. V řece Smědé či jejích přítocích žije nyní například siven americký, pstruh potoční, střevle potoční, ale i mřenka mramorovaná, což jsou hodně náročné druhy ryb. V některých místech se dokonce vyskytuje velice ohrožený rak říční.
 
„Voda v řekách a potocích už není tak kyselá, jako bývala dřív, takže to rybám vyhovuje,“ řekl Kamil Farský ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor. „Náhorní plošina Jizerských hor, odkud v šedesátých, sedmdesátých letech stromy zmizely, se podařilo opět částečně zalesnit. Stromy tedy například brání tomu, aby do potoků a řek stékala příliš kyselá dešťová voda.“ I když ryby mají v Jizerských horách mnohem lepší podmínky k přežití oproti dřívějšku, jezy či jiné vysoké překážky jim stále brání v tom, aby mohli doplout tam, kde se chtějí rozmnožovat. „Například lososovité ryby jsou zvyklé plout co nejdál proti proudu řeky, kde se třou,“ uvedl Farský. „Ovšem pokud jim v cestě stojí jezy, vysoké i tři, tři a půl metru, pak je to pro ně nepřekonatelná překážka.“ Ochranáři proto rybám v místech, kudy by samy nepropluly, cestu usnadňují. To lze dvojím způsobem. „Za prvé můžeme podél jezu vytvořit jakýsi umělý potok, který dokonale napodobuje přirozený vodní tok, takže rybám vyhovuje,“ vysvětlil Farský. „A pokud ho na nějakém pozemku vytvořit nelze, usnadníme jim cestu samotným jezem. Zjednodušeně řečeno, ryby postupně proplouvají kaskádou nádrží, které uměle vytvoříme, takže se i přes takto vysokou překážku dostanou.“ Postavit takovýto rybí přechod není podle Farského laciná záležitost. „Stojí až půl milionu korun.“ Pokračování na str. C2 Pokračování ze str. C1 Ochranáři postavili první rybí přechod na Štolpichu v Raspenavě. „V úseku dlouhém přibližně pět kilometrů, a to od Ferdinandova až po Raspenavu, byl v minulosti postaven jediný jez, který vzdouvá vodu pro soukromou malou vodní elektrárnu,“ vysvětlil Farský. „A když se tento jez opravoval, tak jsme tu zřídili takzvaný rybí přechod. Vytvořili jsme tu systém devíti tůněk z oblých kamenů, přičemž rozdíl vodní hladiny mezi nimi nesmí být vyšší než dvacet centimetrů.“ Také na Blatném potoce, který se vlévá do josefodolské přehrady, vznikla podobná stavba. „V tomto místě jsme nezprůchodnili vodní jez, ale museli jsme překonat půldruhého metru vysoký most přes Blatný potok,“ dodal Farský.
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist