https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/drave-ryby-cisti-prehradu-od-sinic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Dravé ryby čistí přehradu od sinic

24.7.2003 | LIBEREC | MF Dnes
Dravé ryby nyní úspěšně pomáhají v boji s nebezpečnými sinicemi, jež se už několik týdnů rozrůstají v jablonecké přehradě. Po loňských špatných zkušenostech, kdy rekreační sezona na přehradě předčasně skončila právě kvůli sinicím, letos rybáři na jaře do nádrže nasadili větší počet štik a candátů. Ti totiž, na rozdíl třeba od kaprů, dokáží bránit vzniku sinic.
 
Včerejší aktuální výsledky rozborů vody v přehradě ukazují, že se jejich nápad zatím osvědčuje. Navzdory nezvykle horkému počasí se totiž v Jablonci daří udržovat množství organismů, jež mohou u lidí vyvolat alergické reakce, pod kritickou hranicí. "Nijak bych to nepřeceňoval, ale vysazení dravých ryb kvalitu vody v jablonecké přehradě určitě kladně ovlivnilo," řekl včera zdejší hrázný Jiří Chmelař. Tisíce lidí, jež se nyní v jablonecké přehradě koupou, se ve vodě nemusejí bát setkání s rybou speciálně vycvičenou na požírání sinic. "Nasadili jsme pouze více štik a candátů, což jsou ale ryby, které mohou pomoci vzniku sinic bránit," vysvětlil hospodář jablonecké pobočky Českého svazu rybářů Vladimír Jiřička. Pokračování na straně C2 Pokračování ze strany C1 Díky dravým rybám se totiž ve vodě lépe daří velkému zooplanktonu, který je jediným nepřítelem sinic. "Dříve bylo ve vodě hodně kaprů, ale ti zooplankton naopak žerou a vzniku sinic tak nemělo co bránit," doplnil rybářova slova hrázný Chmelař. Vedle vysazení dravých ryb se letos v boji se sinicemi zatím osvědčují i další opatření vodohospodářů. Vyčištěním okolí přehrady se jim například podařilo omezit přítok vody bohaté na živiny. Do přehrady také nyní z Bílé Nisy teče voda chudší na fosfor a dusík. Právě fosfor a dusík totiž v kombinaci se suchým počasím přispívají ke vzniku sinic. Hlavní jablonecká hygienička Miroslava Brožová včera potvrdila, že aktuální výsledky rozborů vody v přehradě jsou lepší, než odborníci vzhledem k teplému počasí očekávali. "Voda je sice z hygienického hlediska méně vyhovující, ale množství sinic se nezvýšilo a naopak pokleslo, což nás potěšilo," řekla Brožová. Na rozdíl od loňského roku zatím tedy hygienici koupání v přehradě kvůli sinicím nemuseli zakázat. "Lidem citlivým na různé alergie bych ale při koupání doporučila určitou míru opatrnosti. Ve vodě by neměli být déle než deset nebo patnáct minut a na břehu by se potom měli osprchovat," radí hygienička. Čím hrozí sinice Sinice, proti nimž v Jablonci nasadili dravé rybky, jsou organismy, které mohou do svého okolí vylučovat jedovaté látky. Některé druhy sinic uvolňují do vody toxické látky, které u lidí vyvolávají alergické záněty pokožky.
reklama

 
Jan Stránský

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist