https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/hasici-bojuji-s-horici-raselinou-a-cekaji-na-dest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Hasiči bojují s hořící rašelinou a čekají na déšť

15.8.2003 | ČESKÉ BUDĚJOVICE | Právo
Více než stovka hasičů, tři desítky vojáků a dobrovolníci bojují už od středy s rozsáhlým požárem zhruba dvaceti hektarů rašelinišť a lesů poblíž Hranic u Nových Hradů na Českobudějovicku.
 
Práci jim ztěžuje sucho, vítr a nedostatek vody, pro kterou už musí dojíždět až do vzdálenosti téměř deseti kilometrů. Přiznávají, že jedinou spásou může být déšť. "Dva místní zdroje jsme už vyčerpali, nyní musíme hledat další. Z jedné strany oheň zvládneme, ale než přijedou s vodou, tak se to znovu rozhoří. Techniky je dost, ale stojí frontu u rybníka," řekl Právu František Novák z Hasičského záchranného sboru v Českých Budějovicích, který ve čtvrtek řídil záchranné práce v prostoru rašeliniště ve směru od Nových Hradů.

Viditelnost jeden metr

Všechny okolní asfaltové lesní cesty policisté uzavřeli, aby umožnili volný průjezd hasičské techniky. Situace přímo na místě požáru byla včera neutěšená. Požární vozidla se prodírala neprostupnou clonou kouře, cisterna s osmi tisíci litry vody musela chvílemi zastavit. Pro hustý dým nebylo vidět na vzdálenost delší než jeden metr. Cestu k dalšímu stanovišti hasičů nepřetržitě zkrápělo vodou vojenské vozidlo, aby umožnilo průjezd cisternám s tolik důležitou tekutinou. "Oheň se šíří hluboko pod zemí. Uhasíme padesát metrů a náhle ho máme znovu za zády. Musíme se modlit, aby konečně začalo pršet, protože do té doby to tu neskončí," poznamenal unaveně jeden z hasičů. Jeho kolegové v dýchacích přístrojích se mezitím znovu ponořili do centra požáru.

Riskovali své zdraví

Ačkoli velký oheň na rozhraní Novohradska a Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko neohrožuje nikoho z okolních obyvatel, hasiči riskují své zdraví. "Kdo jde bez kyslíku dovnitř musí si dávat velký pozor. Z ničeho nic se vítr otočí a v hustém dýmu je snadné ztratit orientaci. Není co dýchat a je třeba rychle pryč," konstatoval další z mužů s tváří černou od kouře. Na pomoc záchranářům na zemi sice hasiči povolali i letadlo a vrtulník, jejich zásahy se ale často míjely účinkem, protože clona hustého kouře pilotům neumožňovala přesně zacílit svrženou vodu. "Přestože už je požár ohraničený, nikdo neví, kdy jej definitivně uhasíme. Odhaduji to ještě na několik dní. Problémy působí hlavně oheň v rašeliništi, který musíme neustále prolévat do hloubky, přesto se plameny i na pokropených místech stále vracejí. Situaci by opravdu usnadnila změna počasí, pomohlo by nám, kdyby začalo hustě pršet," uvedl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Miroslav Bureš. Podotkl, že příčina vzniku požáru dosud nebyla zjištěna. "Ohnisko bylo v úložišti rašeliny. Zjišťování konkrétních příčin je předmětem vyšetřování," dodal Bureš.
reklama

 
Petr Pokorný, Pavel Orholz

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist