https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/lide-stale-casteji-tyraji-zvirata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Lidé stále častěji týrají zvířata

31.8.2003 | JIHLAVA | Právo
Přibývá případů týrání zvířat. Tento negativní jev potvrdil šéf třebíčského útulku pro opuštěná zvířata a místopředseda Ligy na ochranu zvířat (LOZ) Petr Ondráček. Jak sdělil, zatímco situace na poli opuštěných zvířat se ustálila, případů agrese na bezbranných tvorech řeší ochránci zvířat čím dál tím více.
 
Třebíčský útulek pro opuštěná zvířata funguje již 10 let. Je jedním z nejstarších zařízení svého druhu v kraji a už se dávno nespecializuje zdaleka jen na azyl pro nalezené psy. K péči o opuštěné kočky přibral starost io další druhy zvířat, například ježky a v poslední době i želvy. Zajímavou formou však zasahuje zařízení i do oblasti výchovy. "Máme v evidenci asi 80 dobrovolníků, kteří nám chodí venčit psy. Nejsou to jen místní, i když těch je většina. Máme tu evidované i pravidelné dovolenkáře a návštěvníky města, kteří sem dojíždějí například z Ostravy nebo z Brna," uvedl Petr Ondráček. Jak dodal, každý zájemce o takovou spolupráci musí podepsat, že za zvíře po dobu venčení přebírá zodpovědnost. U dětí nesmí chybět souhlas zákonného zástupce. "Zejména pro děti je to poučné. Chtějí-li si pořídit domů pejska, u nás zjistí, že starat se o živé zvíře je hlavně povinnost a práce," usmál se šéf útulku. Třebíčský zvířecí azyl má kapacitu 40 až 45 psů podle velikosti. V současné době je v něm 31 psů a osm koček. S vrcholícím podzimem přibudou imalí ježci."Početní stav se pravidelně mění, ale dá se říci, že se v poslední době ustálil," vzpomněl Petr Ondráček na dobu, kdy nově vznikající zařízení praskala ve švech. "Bohužel, daleko více než dříve se setkáváme s případy týrání zvířat a s nechtěnými přírůstky," poznamenal. Zrovna v minulých dnech někdo opět odložil krabici s živými štěňaty do kontejneru na odpadky. Poměrně časté řešení. A před 14 dny vyhodil "soucitný" majitel fenku z auta těsně před vraty útulku. Asi aby měl jistotu, že chudinka nebude hladovět. Další péče šesti stálých zaměstnanců by se dala nazvat všeobjímající - alespoň co se živočišné říše týká. Jen za letošek už mají zdejší zachránci za sebou 17 neobvyklých akcí na pomoc handicapovaným tvorům. Nedávno zachránili zraněného motáka lužního, u nás poměrně vzácný úkaz, a předali jej na zotavení do ptačího centra v Brně. Na stejnou adresu odvezli i mládě čápa, které zůstalo po odletu rodičů osamělé a hladové na komíně v Oponešicích. Dalšími šťastlivci byla káňata, poštolky, labutě a letos i první ježci. Jednalo se o případ u Šašovic nedaleko Želetavy, kde malinkým ježečkům přejelo maminku auto. Sirotci nyní zdárně dospívají ve stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou.
reklama

 
Jana Pechová

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist