https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/lide-z-okoli-spolany-maji-zajem-o-zdravotni-testy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Lidé z okolí Spolany mají zájem o zdravotní testy

24.7.2003 | PRAHA | MF Dnes
Už kolem 450 lidí odpovědělo mělnické hygienické stanici v dotaznících, které jsou součástí výzkumu zdravotního stavu obyvatel Neratovicka. Lékaři a hygienici se rozhodli zjistit, zda obyvatelé žijící v okolí chemické továrny v sobě mají některé jedovaté látky, které jiní lidé nemají.
 
Proto zaslali zhruba dvěma tisícům tamních obyvatel dotazníky. Na jejich základě počítače vyberou ty obyvatele, kterým lékaři odeberou k dalšímu zkoumání krev. Výzkum platí ministerstvo zdravotnictví. „Doposud se vrátila téměř čtvrtina rozeslaných dotazníků. Teď už jich asi budou posílat lidé méně, ale odhadujeme, že ten konečný počet by měl být dostatečný na to, aby měl výzkum vypovídající hodnotu,“ uvedl ředitel Okresní hygienické stanice v Mělníku Jan Kozák. Lidé mají ještě do 10. srpna čas na zaslání odpovědí.

Aby mohli hygienici posoudit zdravotní stav obyvatel z okolí Spolany, musejí odebrat krev u stejně početné skupiny lidí z jiné lokality, s nimiž pak výsledky srovnají. „Budeme odebírat vzorky od lidí z Benešova. Tam je zátěž chemických látek, které budeme zkoumat, zhruba na hladině průměru České republiky. S touto skupinou budeme srovnávat výsledky z Neratovic, Libiše a Tišic na Mělnicku,“ uvedl Kozák. Výsledky by měla laboratoř z Frýdku-Místku zveřejnit ke konci září letošního roku.
Na testování zdraví obyvatel se objevily v okolí Spolany různé reakce. Především v Libiši, která je Spolaně nejblíže, je proti výzkumu a dalším aktivitám ekologů či hygieniků odpor. „Nejsme žádní mutanti! Žijeme tu desítky let, žily tu naše babičky. Stejně nemáme kam jinam jít, tak na co se nechat zkoumat,“ říkali tamní lidé, kteří raději ani nechtějí vědět, jaké škodliviny v sobě mají.
Je zde ale i další skupina lidí, kteří se naopak sami chtěli do výzkumu přihlásit. „Ráda bych zjistila, jak na tom jsem,“ říkala žena z Neratovic, která nechtěla zveřejnit své jméno. „Pořád se o tom jenom mluvilo, teď se konečně něco dělá, tak se do toho chci zapojit,“ dodala žena, která, aniž by ji odborníci oslovili, se sama do výzkumu přihlásila. Zájem lidí potvrzují i hygienici. „Lidé za výzkum děkují a chtějí být vybráni na odběr krve. Nebudeme moci ale všem vyhovět, protože rozbor je strašně drahý,“ řekla ČTK Michaela Krchová z mělnické hygienické stanice.
Teprve po zpracování dotazníků vybere program šedesát nejvhodnějších lidí k odběrům krve. Musí splňovat několik podmínek. Budou to například ti, kdo nepracovali ve Spolaně, chovají slepice nebo králíky, které pak jedí, jsou nekuřáci a už určitou dobu žijí u Spolany.
Rozbor krve bude zaměřen na obsah rtuti, rakovinotvorných dioxinů, polychlorovaných bifenylů, na DDT a další látky. Některé z těchto toxických chemikálií už průzkumy prokázaly v drůbeži a ve vejcích.
Ekologové upozorňují na nebezpečí průniku těchto látek i do lidského těla a podobný průzkum požadovali už mnoho měsíců.
reklama

 
Radek Plavecký

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist