https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/otepleni-a-emise-zatim-prinesly-planete-mohutnejsi-rust-zelene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Oteplení a emise zatím přinesly planetě mohutnější růst zeleně

9.6.2003 | MISSOULA | Právo
Rozpaky samotného autorského vědeckého týmu vyvolá zjištění, že téměř desetiprocentní zvýšení množství oxidu uhličitého v atmosféře se promítlo do bujného růstu globální zeleně. "Největší zisky v množství zelené biomasy má Indie, Brazílie a Kanada," uvedl Ramakrishna Nemani, šéf týmu Univerzity Missoula v americkém státě Montana.
 
"Ztratily naopak Mexiko a severní část Sibiře kvůli suchu, resp. ochlazení," dodal. Od 80. let minulého století se množství skleníkového oxidu uhličitého v atmosféře zvýšilo o 9,3 procenta. "Růst rostlin se sice za uplynulých 18 let zvýšil o šest procent, ale lidstvo se za stejnou dobu rozrostlo o třetinu," upozorňuje jeho kolega Ranga Myneni z univerzity v Bostonu. "Tyto změny vůbec neznamenají, že by se obyvatelnost planety nějak zlepšila." Největším překvapením jsou údaje o Amazonském pralese - přestože se tyto "plíce planety" kácením lesů neustále zmenšují, vyšší intenzitou růstu na zbývající rozloze se celková biomasa pralesa (součet hmoty listů, kmenů a kořenů) zvýšila. V celosvětovém měřítku šlo o 40 procent přírůstku. "Je to zřejmě důsledek zvýšení množství oxidu uhlíku, který brání tvorbě mraků, a umožňuje tedy intenzívnější a delší sluneční svit," přiklonil se Nemani k pozitivní interpretaci vlivu hlavního tzv. skleníkového plynu. Studie připomíná, že poslední dvě desetiletí patřila k nejteplejším obdobím v dosavadní historii měřených teplot. Oteplení, zpochybňované především oficiálními místy v USA, se tedy podle studie, zadané americkým Úřadem pro vesmír a kosmonautiku a ministerstvem energetiky, zatím projevuje pozitivně. Změny v záporném smyslu zasáhly jen 7 procent sledovaných ploch. Podle dalšího člena týmu, Charlese Keelinga ze Scrippsova oceánografického ústavu v kalifornském La Jolla však stále není jasné, zda jde o krátkodobý výkyv, nebo globální klimatickou změnu.
reklama

 
Alexandr Petrželka

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist