https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/promenit-jedy-ve-spolane-v-sul-stoji-3-miliardy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Proměnit jedy ve Spolaně v sůl stojí 3 miliardy

19.8.2003 | NERATOVICE | MF Dnes
Muži v "měsíčních" skafandrech budou čtyři roky obývat ta nejnebezpečnější místa neratovické chemičky Spolana. Stát se konečně rozhoupal k tomu, aby areál chemičky, který byl loni touto dobou dva metry pod hladinou rozvodněného Labe, zbavil nebezpečných dioxinů.
 
Neratovice Muži v "měsíčních" skafandrech budou čtyři roky obývat ta nejnebezpečnější místa neratovické chemičky Spolana. Stát se konečně rozhoupal k tomu, aby areál chemičky, který byl loni touto dobou dva metry pod hladinou rozvodněného Labe, zbavil nebezpečných dioxinů. Likvidace starých ekologických zátěží má přijít na 3,5 miliardy korun. Jen zničení dioxinů spolkne 2,7 miliardy. Uvnitř bílého fóliového stanu se pohybují muži v ochranném obleku se širokým průzorem pro obličej. Na první pohled připomínají astronauty. "Stan jednou schová celou budovu. Hlavní je udržet všechen prach z bouraných zdí ve stanu. Z něj bude stále odsáván vzduch," líčí šéf Spolany Miroslav Kuliha. Všechna suť a vykopaná hlína musí projít procedurou, na jejímž konci budou z jedovatých dioxinů neškodné soli. Minulý týden odstartovala likvidace dioxinů nanečisto - v malém. A právě ve stejnou chvíli se ředitel Spolany dozvídá nedobrou zprávu. Dioxiny jsou prokazatelně i v bývalé amalgámové elektrolýze, která proslula jako "rtuťový strašák". Stojíme právě před ní. Pod značně omšelou halou je ukryto rtuťové jezero, kde je podle odhadů 250 tun této jedovaté látky. Experti Spolaně radí, že nejbezpečnější bude, když rtuť zůstane tam, kde je, a zakryje se ještě betonovým plátem. Jako první mají přijít pryč dioxinové objekty, na nichž cedule s lebkou a zkříženými hnáty hlásí "Vstup zakázán". Ničit je má firma Sita Bohemia. Ekology popudilo to, že tuto obrovskou a citlivou zakázku stát udělil bez soutěže. "Zákon to umožňuje. Sita je navíc jediná, která je ověřená, aby používala vhodnou technologii v měřítku, jako je potřeba ve Spolaně," říká mluvčí Fondu národního majetku Petra Krainová. Sita je s loňským obratem téměř 6 miliard eur evropská jednička v ničení nebezpečných odpadů. Patří do francouzského koncernu Suez. Pro práci ve Spolaně spojila síly ještě s firmou TCSR. "Mělo to být odvezeno a zlikvidováno už dávno. Povodně to urychlily. Použijeme postup vyzkoušený už v USA, Austrálii a na Novém Zélandu," říká Bert Stiers ze Sity.
reklama

 
Pavla Nováková

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist