https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/smrt-delfinu-vzrusuje-i-brusel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Smrt delfínů vzrušuje i Brusel

26.7.2003 | BRUSEL | MF Dnes
Jsou to jen rybářské sítě, které unášejí mořské proudy. Avšak ekologové jim důvěrně říkají „zeď smrti“. Každoročně v nich končí nejen hejna lovných ryb, ale také vzácnější a známější mořská zvířena. Zejména delfíni a sviňuchy, jejich příbuzné. „Zdi smrti“ se už od loňska nesmějí používat v Atlantiku a ve Středomoří. Nyní Brusel chce, aby tyto sítě do roku 2007 zmizely i z Baltu, kde se jejich užívání zatím připouští. Je to součást opatření, jimiž chce Evropská komise snížit riziko, že mořští savci zmizí z evropských vod.
 
Delfíni mají být také lépe varováni před hrozící smrtí: na všech druzích rybářských sítí mají být rozmístěny bzučáky, jejichž zvuk tyto savce odpuzuje. Na všech sítích budou povinné bzučáky Na každých dvě stě metrů sítí má připadat jeden takový bzučák a to není žádná legrace. Dnešní rybářské sítě bývají až pět kilometrů dlouhé a každý bzučák stojí asi sto eur. Pokud návrhy komise projdou, bude do každé takové sítě nutné investovat asi 2500 eur. Protože neexistují spolehlivé odhady, kolik delfínů či sviňuch skončí jako „vedlejší oběti“ rybolovu, dostává se tu Brusel na tenký led. Pravda, ekologové nějaké odhady nabízejí. Hemmo Muntingh, poradce Mezinárodního fondu pro péči o zvířata (IFAW), tvrdí, že v sítích každoročně skončí deset tisíc kusů sviňuch přístavních. Ali Ross z britské Společnosti pro ochranu velryb a delfínů zase uvádí, že jen za první tři měsíce letošního roku bylo na pobřeží jihozápadní Anglie nalezeno 145 mrtvých delfínů a sviňuch. Většina z nich zahynula při rybolovu. Podle Rosse se přitom na břeh dostává sotva desetina těch savců, kteří skončili v sítích. Jeho údaj se navíc týká jen malé části britského pobřeží. To je málo pro zjištění, zda a jak rybolov decimuje mořské savce v evropských vodách. Komise se snaží čelit kritice už v zárodku. Předně nabízí finanční pomoc na instalaci odpuzovacích bzučáků. A navíc chce, aby státy vyslaly na desetinu až dvacetinu svých rybářských lodí pozorovatele, kteří mají sledovat, co vše se do sítí dostane. To má poskytnout podklad pro další, třeba ještě přísnější omezení. Zdá se, že evropští delfíni i sviňuchy mohou jásat. Možná je to však ještě předčasné. Návrhy komise totiž musí schválit jak Evropský parlament, který bývá podobným ekologickým návrhům často nakloněn, tak členské země EU. I ty pobaltské, které pak musí zavést nová omezení pro své rybáře. Není vůbec jisté, zda se tyto země nepokusí návrhy komise zvrátit či rozmělnit.
reklama

 
Michal Mocek

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist